סימני פחד בשווקים: בריחת הכסף הגדולה ביותר למזומן מאז 2013

משקיעים בעולם העבירו בשבוע האחרון 55 מיליארד דולר למזומן בצל החרפה במתחי הסחר הגלובליים ומשבר בשווקים המתעוררים ■ מנהל בחברת הייעוץ הפיננסי EPFR גלובל: "סיפור הצמיחה הגלובלית מאבד מזוהרו, ומתרבים הדיבורים על מכסי סחר"

לוגו בלומברג
בלומברג
בורסת ניו יורק
הבורסה בניו יורקצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

המשקיעים בשוקי הכספים העולמיים בורחים למזומן בקצב המהיר ביותר מאז אוקטובר 2013, על רקע החרפה במתחי הסחר הגלובליים ובמשבר בכלכלות המתפתחות. בשבוע האחרון, עד ל-6 ביוני נרשם תזרים חיובי של 55 מיליארד דולר, השני בגובהו מעולם, והנשכרות הגדולות היו קרנות נאמנות בארה"ב, אליהן זרמו 45 מיליארד דולר, לפי נתוני חברת הייעוץ הפיננסי EPFR גלובל.

"בזמן שסיפור הצמיחה הגלובלית הולך ומאבד מזוהרו, ובמקביל הולכים ורבים הדיבורים על מכסי סחר ועולה לשלטון ממשלה פופוליסטית באיטליה, העדיפו המשקיעים לעבור לנזילות בתחילת יוני", כתב מנהל המחקר של EPFR, קמרון ברנדט, בדו"ח למשקיעים. המפסידים הגדולים היו קרנות של מניות אירופיות ושל אג"ח שווקים מתעוררים.

צרות בכלכלות המתפתחות וחיכוכים בתחום הסחר בלטו במיוחד השבוע, ופסגת G7 בקנדה הבליטה את בידודו של הנשיא דונלד טראמפ על הבמה הבינלאומית, מצב שמסבך את החיזוי של סיכונים בשווקים. המחזיקים במזומן יכולים להשיג תשואות ריאליות חיוביות על כלי השקעה דמויי מזומן בארה"ב, למעשה לראשונה מאז המשבר. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשלושה חודשים היא כעת כ-1.9%, לעומת 1.4% בתחילת השנה.

עם זאת, נתוני EPFR מצביעים על כך שהסנטימנט החיובי עומד בעינו. קרנות מניות בארה"ב המשיכו ברצף התזרימים החיובי הארוך ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2017, ורשמו בשבוע האחרון זרימה חיובית של כמיליארד דולר בסך הכל, וקרנות אג"ח סיניות רשמו את ההקצאה הגבוהה ביותר מזה למעלה מ-17 חודשים. "המשקיעים כן הגיבו - בזהירות - על כמה מנקודות האור בתמונת הצמיחה הגלובלית", אמר ברנדט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום