אחרי ארגנטינה, טורקיה וברזיל - דומינו השווקים המתעוררים מפיל את דרום אפריקה

המשקיעים הגלובליים מפילים בזה אחר זה את השווקים המתעוררים שלדעתם הכי חשופים לסיכונים

לוגו בלומברג
בלומברג
הדגלים בקייפטאון בחצי התורן
צילום: AFP

המשקיעים בעולם, המודאגים משלל התפתחויות החל ממלחמות סחר וכלה בצמצום תמריצים של בנקים מרכזיים, מפילים בזה אחר זה את השווקים המתעוררים שלדעתם הכי חשופים לסיכונים.

המטבע של דרום אפריקה, הראנד, נפל ביום שישי ביותר מ-2% - כמעט כפליים מהנפילה החדה ביותר שרשם מטבע מרכזי כלשהו בעולם. צניחתו באה בהמשך לנפילת המטבע של ברזיל, הריאל, למרות מאמציו של הבנק המרכזי של ברזיל לבלום את נפילתה. אפילו הלירה הטורקית חזרה לצנוח, ונסוגה היום ביותר מ-1%, פחות מיממה לאחר שהבנק המרכזי של טורקיה הפתיע את המשקיעים עם העלאת ריבית חדה מהצפוי. האג"ח הממשלתיות בשווקים המתעוררים נסוגות ומדד המניות MSCI של השווקים המתעוררים רושם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות.

דרום אפריקה היא המדינה האחרונה שמוצאת את עצמה במוקד הנפילות בשווקים המתעוררים שנרשמות על רקע כוונות אירופה וארה"ב להמשיך בצמצום התמריצים של העשור החולף. בה בעת, מתחי הסחר החריפו לקראת ועידת G7 בקנדה, וחלק מהמשקיעים מעדיפים להימנע מנכסים מסוכנים יחסית לקראת הפגישה ההיסטורית המתוכננת ליום שלישי בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און.

"מדינות עם חוב חיצוני גדול לפירעון בטווח הקצר וגירעונות בחשבון השוטף נתונות ללחצי מכירה גדולים יותר", אמר צוטומו סומה, ראש מסחר אג"ח בחברת ההשקעות SBI סקוריטיס בטוקיו. "נראה כי המשקיעים מעתיקים כעת את כספם משווקים מתעוררים חלשים יחסית אל נכסים בארה"ב".

"אנו עדים לגל מכירות כללי בשווקים מתעוררים על רקע סיכונים למלחמת סחר, צמצום ההרחבה הכמותית (QE) בארה"ב ובאיחוד האירופי, והבחירות הקרובות בטורקיה, מקסיקו וברזיל", אמר האנס גוסטפסון, אסטרטג שווקים מתעוררים בבנק סוודבנק בשטוקהולם.

הנפילות בשווקים מתעוררים ברחבי העולם באות לאחר שהתחזקות הדולר ועליית תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות הגבירו את החששות כי כלכלות שמתבססות על מימון זר יסבלו מבריחת כספי משקיעים. טורקיה הצטרפה אל אינדונזיה, הודו וארגנטינה כשהעלתה את הריבית השבוע, בעוד שהבנק המרכזי של ברזיל נאלץ למכור חוזי החלף נוספים זו הפעם השנייה בניסיון לבלום את צניחת המטבע המקומי.

כל אלו עומדות בניגוד למדיניות של דרום אפריקה, שהמטבע שלה נסחר בחופשיות ושהבנק המרכזי שלה לא נקט צעדים כלשהם כאשר המטבע המקומי צנח בשני העשורים החולפים. הצמיחה השלילית הרבעוניות הגרועה ביותר מזה תשע שנים בכלכלת דרום אפריקה מחזקת את הסיכוי כי לא צפויה שם העלאת ריבית בזמן הקרוב, לפי בראון ברדרס הרימן.

יהיה קשה למדינות כמו דרום אפריקה וברזיל להעלות את הריביות כפי שעשו אינדונזיה וטורקיה בשל התנאים הכלכליים שלהן, אמר סומה מ-SBI. "אם מדינות אלו יעשו זאת, זה יכניס אותן למעגל קסמים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker