התחזית הקודרת: כלכלת ארה"ב תיפול מהצוק כמו בסרט מצויר

יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, בן ברננקי, אומר כי כלכלת ארה"ב עלולה לחטוף מהלומה בעוד שנתיים, כאשר השפעת התמריצים של טראמפ תתחיל לדעוך

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן ברננקי
לוגו בלומברג
בלומברג

הצמיחה הכלכלית בארה"ב עלולה להיתקל בהאטה מאתגרת, לאחר שהשפעת התמריצים הפיסקליים של טראמפ יתחילו להתמוסס בתוך שנתיים – כך טוען יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר בן ברננקי.

ברננקי אמר כי הפחתות מסים בשווי 1.5 טריליון דולר ועלייה של 300 מיליארד דולר בהוצאות הממשל הפדרלי, שעליהן חתם הנשיא דונלד טראמפ, "הופכות את עבודתו של הבנק הפדרלי לקשה הרבה יותר". זאת, משום שהן מגיעות בתקופה של אבטלה נמוכה מאוד בארה"ב.

"מה שאנחנו מקבלים זה בעצם תמריצים בתקופה מאוד חזקה גם ככה", אמר ברננקי במהלך דיון בנושא מדיניות במכון המחקר אמריקן אנטרפרייז אינסטיטיוט, שיושב בוושינגטון. "הכלכלה כבר נמצאת בתעסוקה מלאה".

התמריצים הולכים להשפיע על הכלכלה בצורה מאוד משמעותית השנה ובשנה הבאה, אמר ברננקי, "ואז, ב-2020, וייל אי. קויוטי (דמות מצוירת של לוני טונס) הולך ליפול מהצוק", לדבריו. תזמון ההאטה האפשרית, לפי ברננקי, לא יתאים לטראמפ, שאמר כי המצב הכלכלי הנוכחי הוא הטוב ביותר אי-פעם, ויתמודד אולי לכהונה נוספת בסוף 2020.

ברננקי, שעזב את תפקידו בבנק הפדרלי ב-2014, הוא עמית בכיר במכון ברוקינגס בוושינגטון.

לפי תחזית של ועדת התקציב של הקונגרס מאפריל, התמריצים יגבירו את קצב צמיחת הכלכלה האמריקאית ל-3.3% השנה, ול-2.4% בשנה הבאה, לעומת 2.6% ב-2017. לפי תחזית הבנק המרכזי, הצמיחה תאט ל-2% ב-2020.

מידת ההאטה הכלכלית, כאשר התמריצים יתפוגגו, נמצאת במחלוקת בקרב כלכלנים. חלקם צופים כי השפעת התמריצים תימשך מעבר לשנתיים אם ארה"ב תשפר את היקף ההון הפיזי שלה או תשדרג את כוח העבודה שלה במהלך תקופת הצמיחה החזקה. הקונגרס גם יכול לקבוע חוקי הוצאה חדשים כדי לצאת מהתוכנית הנוכחית בצורה חלקה יותר, ציין ברננקי.

משום שהתמריצים מגיעים בתקופה של תעסוקה מלאה – האבטלה במאי היתה 3.8% בלבד – גורמים בבנק הפדרלי חוזים כי האינפלציה תעבור את היעד, 2%, ולכן המדיניות המוניטרית תהיה נוקשה יותר בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker