"קפצתי על המציאה": העיר האמריקאית שתחלק שכר בסיס לתושביה

סטוקטון שבקליפורניה תתחיל ליישם ב-2019 את הרעיון הרדיקלי, לאחר שפשטה רגל רק לפני שש שנים ■ לראש העיר יש קשר אישי ורגשי לעניין, לאחר שגדל במשפחה ענייה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
סטוקטון, קליפורניה
סטוקטון, קליפורניהצילום: Jason Henryֿֿֿֿ\The New York Times
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

למייקל טאבס (27), ראש עיריית סטוקטון, יש תוכנית רדיקלית להיאבק במצוקה הכלכלית בעירו: הבטחת הכנסה חודשית לתושבים, ללא התניות כלשהן, בסך 500 דולר. החל מ-2019 מתכוון טאבס להבטיח לקבוצת תושבים נבחרת שכר חודשי בסכום זה, במסגרת ניסוי הממומן בידי גוף פרטי המבקש לבחון לאיזו מטרה יוקצה הכסף.

"בהמשך, בעוד שנתיים־שלוש, נהיה אולי מסוגלים לנהל דיון מושכל יותר בנושא פרישת רשת ביטחון חברתית, גובה שכר המינימום שאנשים צריכים, והדרך הטובה לעשות זאת, כי יהיו לנו יותר נתונים ומחקרים", אומר טאבס לרויטרס. העירייה עוד לא החליטה כמה תושבים ישתתפו בניסוי, הממומן בידי פרויקט הביטחון הכלכלי, גוף פילנתרופי שבראשו עומד אחד ממייסדי פייסבוק, כריס יוז.

הרעיון שממשלות יבטיחו הכנסה בסיסית אוניברסלית לאזרחיהן, הולך ותופס תאוצה. ממשלת פינלנד, למשל, עורכת ניסוי בן שנתיים שבמסגרתו היא מחלקת לאלפיים תושבים מובטלים שכר חודשי בסך 660 דולר. באלסקה, הממשלה מחלקת כבר זמן רב לתושבים דיווידנד שנתי מההכנסות מנפט של הקרן הקבועה של אלסקה - פרויקט שממנו טאבס שאב לדבריו את ההשראה ליוזמתו. בשנה שעברה קיבל כל תושב אלסקה 1,100 דולר מהרשויות.

יוזמת פרויקט הביטחון הכלכלי, שתקצה מיליון דולר למימון הניסוי בסטוקטון, החלה בפנייה לטאבס, שנשאל אם עירו מעוניינת להשתתף בניסוי. "קפצתי על המציאה", אומר טאבס, שנחשף לרעיון בכתביו של מנהיג התנועה לזכויות אזרח, מרטין לותר קינג. יוז בן ה-34, הציע לממשלת ארה"ב להבטיח הכנסה בסך 500 דולר בחודש לכל עובד אמריקאי שמרוויח פחות מ-50 אלף דולר בשנה, תוכנית שעלותה הכוללת נאמדה ב- 290 מיליארד דולר בשנה. לדבריו, עלות זו אפשר לממן בהטלת מס בשיעור של 50% על הכנסות ורווחי הון על אמריקאים המרוויחים יותר מ־250 אלף בשנה.

סוגיית ההעצמה הכלכלית מוכרת לטאבס מקרוב. משפחתו התגוררה בצעירותו בסטוקטון, שבה אחד מארבעה תושבים חי בעוני, והיתה תלויה בסיוע ממשלתי כדי לממן את צורכיה הבסיסיים. "אמי קיבלה קצבת סעד במשך כחמש-שש שנים", הוא אומר. "נותנים תלושי מזון, לא מזומנים, אבל אולי המזון אינו הצורך הראשון במעלה? כאן נותנים לאנשים יותר גמישות לקבל את ההחלטה הכי טובה".

לתוכנית יש גם מקטרגים. ארגון OECD טוען שהבטחת הכנסה בסיסית בלי תנאים לכל מי שיכולים להשתלב על פי גילם בשוק העבודה, לא תתרום רבות למאבק בעוני אם הקצבה לא תמומן במסים נוספים, וגם לא תעודד אותם לחפש עבודה. ממשלת פינלנד בחרה לא להמשיך לממן את הניסוי בן השנתיים, כשזה יסתיים בחודש דצמבר. כמה מחוקקים וכלכלנים טענו שהיוזמה יקרה ומצומצמת מכדי להניב מסקנות של ממש.

 סטוקטון, קליפורניה
סטוקטון, קליפורניה צילום: Jason Henry\The New York Times

אבל בעבור שיי הולימן (31), 500 הדולר הנוספים יאפשרו לה "לגמור את החודש". היא שוחררה לא מזמן מהכלא לאחר 11 שנות מאסר, ועובדת כיום במשרה מלאה בעמותה, וכנהגת מונית באובר וליפט בערבים ובסופי שבוע. "אף על פי כן אני לא מצליחה לשלם את כל ההוצאות שלי", היא אומרת.

אמות המידה להשתלבות בניסוי עדיין לא נקבעו, אומר טאבס. אבל הוא כבר קיבל מכתבים ופניות בדוא"ל מתושבים המבקשים להיכלל בו. טאבס אומר שהוא מרגיש "אחריות מוסרית" לעשות משהו "קצת מחוץ למשבצת" בעבור כ-300 אלף תושבי עירו, השוכנת ממזרח לסן פרנסיסקו. "מבחינתי, אני יודע שאני רוצה לחיות בקהילה הנותנת מענה לצרכים הבסיסיים של התושבים".

שיי הולימן
שיי הולימןצילום: Jason Henry\The New York Times

טרינה טרנר, פעילה חברתית וכומר הקרובה לאוכלוסייה במצוקה, מקווה שהניסוי ישנה את ההתייחסות לסטוקטון, שהכריזה על פשיטת רגל ב־2012 וששיעורי הפשיעה ומחוסרי הבית בה גבוהים. "אני חושבת שזה ישנה את הנרטיב על סטוקטון", היא אומרת, "במקום שהיא תצטייר כעיר מסכנה, היא תהיה עיר שאנשים מחכים לבוא אליה מהסיבות הנכונות".

סטוקטון, קליפורניה
סטוקטון, קליפורניהצילום: Jason Henry\The New York Times

תגיות:

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ