פיוס של 70 מיליארד דולר: סין שוב מציעה לקנות סחורות אמריקאיות

ההצעה עלתה בשיחות הסחר בין סין לארה"ב, שהתקיימו בסוף השבוע בבייג'ין ■ נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מעוניין בצמצום גירעון הסחר מול סין מ-375 ל-200 מיליארד דולר ■ במקביל, מקסיקו מטילה מכסים על סחורות מארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, והיועץ הכלכלי הבכיר לנשיא סין, ליו הי
שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, והיועץ הכלכלי הבכיר לנשיא סין, ליו היצילום: POOL/רויטרס

סין מציעה לרכוש סחורות בשווי 70 מיליארד דולר מארה"ב שיכללו מוצרים ממגזרי האנרגיה, החקלאות והייצור בשנה הראשונה במסגרת הסכם לביטול המכסים שמתכננת ארה"ב להטיל על מוצרים סיניים, כך אמר מקור שמעורה בנושא.

ההצעה עלתה בפגישת שר המסחר של ארה"ב וילבור רוס וליו הי, היועץ הכלכלי הבכיר לנשיא סין, שהתקיימה בסוף השבוע בבייג'ין. סין החליטה להיענות חלקית לדרישותיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לצמצם את גירעון הסחר בין שתי המדינות, שמסתכם ב-375.2 מיליארד דולר בשנה, ל-200 מיליארד דולר בשנה.

בנוסף, סין לא התייחסה לבקשות נוספות של ארה"ב, שכללו בקשה לאפשר לחברות אמריקאיות גישה רחבה יותר לשווקים בסין, וכן בקשה להפסקת התנהלותה העסקית של סין, שממשל טראמפ ובכירי מגזר העסקים בארה"ב אומרים כי היא מכריחה חברות להעביר קניין רוחני לסין.

גירעון הסחר של ארה"ב מול סין

עם זאת, הצעה זו עשויה להתפוגג במהירות. הממשל הסיני מסר כי כל הסכם יהיה חסר תוקף ויבוטל במקרה שארה"ב תמשיך עם התוכניות להטיל מכסים והגבלות נוספות על סין. נציגי הממשל האמריקאי לא הודיעו כי התוכניות להטלת המכסים בוטלו, ואף לא הראו כל סימן כי הן עתידות להתבטל.

מהבית הלבן מסרו כי המכסים ייכנסו לתוקף לאחר שתושלם רשימת המוצרים שעליהם יוטלו המכסים ב-15 ביוני, וכי הגבלות על השקעות סיניות בארה"ב ייכנסו לתוקף זמן קצר לאחר ההכרזה עליהם ב-30 ביוני.

תוכניות אלה הובילו למלחמה פנימית בממשל טראמפ, כשגורמים בממשל מנסים להגיע להסכם עם סין שיאפשר לטראמפ להציג אותו כניצחון בסכסוך הסחר. רוס ושר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, דוחקים בסין להסכים לרכישת חבילת מוצרים מארה"ב שתועיל לעסקים האמריקאים ותדחה את האפשרות למלחמת סחר בין המדינות.

שיחות הסחר בין ארה"ב לסין
שיחות הסחר בין ארה"ב לסיןצילום: POOL/רויטרס

ואולם, גישה זו גוררת ביקורת ממתנגדים בממשל שדוגלים בגישה לא מתפשרת מול סין. פיטר נאברו, יועץ הסחר של טראמפ, ורוברט לייטהייזר, אחד מנושאי המשא ומתן הבכירים בסכסוך הסחר, טוענים כי הבית הלבן צריך לעמוד על שלו במשא ומתן מול סין, מכיוון שלתוצאות יהיו השלכות לטווח ארוך על יחסי שתי המדינות.

יש גם דמוקרטים שתומכים בטראמפ במאבקו לפתיחת השווקים הסיניים לעסקים אמריקאיים, וטוענים כי ההתרכזות של טראמפ בגירעון הסחר באה על חשבון יעדים אסטרטגיים אחרים של ארה"ב.

בנוסף, כלכלנים מפקפקים ביכולת של סין לרכוש סחורות נוספות מארה"ב בעשרות מיליארדי דולרים, וטוענים כי הכלכלה האמריקאית כבר פועלת בשיא התפוקה. הכלכלנים טוענים כי אם סין תגדיל את רכישותיה מארה"ב, היא תפחית את רכישותיה ממדינות אחרות, ועדיין לרכישות אלה לא תהיה השפעה ארוכת טווח על גירעון הסחר או על הכלכלה האמריקאית.

מקסיקו משיבה מלחמה: מטילה מכסים על פלדה, בשר חזיר וגבינות

מפעל לייצור פלדה
מפעל לייצור פלדהצילום: בלומברג

במקביל לסכסוך הסחר עם סין, ארה"ב מתמודדת עם ההשלכות של הטלת מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום מאירופה, קנדה ומקסיקו. האחרונה החליטה להשיב מלחמה לטראמפ ולהטיל מכסים על יצוא סחורות בשווי 3 מיליארד דולר מארה"ב למקסיקו. מקסיקו תטיל מכסים על בשר חזיר, פלדה, גבינות ומוצרים אחרים.

מקסיקו הכריזה על המכסים לאחר שממשל טראמפ פירסם הודעה שמסבכת את השיחות לחידוש הסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה – נפט"א. ארה"ב הודיעה כי היא מעוניינת לפצל את השיחות ולעבוד על הסכמי סחר נפרדים בין המדינות, מאשר לחדש את ההסכם מ-1994.   

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker