"מלחמת סחר תחתוך ביותר מרבע את צמיחת הכלכלה העולמית"

גובר הסיכוי להאטה בארה"ב, אירופה וסין בעת ובעונה אחת במקרה של התלקחות מלחמת סחר בעקבות מחלקות מכסי היבוא - כך מזהיר הכלכלן הראשי של חברת האנליטיקה S&P גלובל בראיון ל-CNBC

סוכנויות הידיעות
מכולות בנמל בוסאן בדרום קוריאה
מכולות בנמל בוסאן בדרום קוריאהצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

התלקחות מלחמת סחר בעקבות מחלוקת מכסי היבוא בין ארה"ב לשותפות הסחר שלה עלולה לחתוך ביותר מרבע את הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (GDP) העולמי - כך העריך היום (ב') הכלכלן הראשי של חברת האנליטיקה S&P גלובל.

"אפשר להעלות על הדעת תרחיש שבו במקום צמיחה גלובלית של שלושה ומשהו אחוזים יש לנו צמיחה גלובלית של שניים ומשהו אחוזים, עקב האטה בארה"ב, באירופה ובסין בעת ובעונה אחת", אמר פול גרונוולד בראיון לרשת הטלוויזיה CNBC.

תחזית הצמיחה העולמית של S&P אמנם עדיין חיובית, אך הסיכון הגובר להתלקחות מלחמת סחר, אשר תגרום למדינות נוספות מלבד ארה"ב וסין להטיל מכסי יבוא, מאיים לפגוע בצמיחה הכלכלית.

"כרגע זה סיכון זנב", הוסיף גרונוולד. "תחזית הבסיס היא עדיין מגמת שיפור מסונכרנת, אבל הסיכונים החלו לנטות לכיוון שלילי, כך שכולם מקדישים תשומת לב לתרחישים הללו שאולי נראים כעת קצת יותר סבירים מכפי שנראו קודם".

גרונוולד אינו היחיד שמזהיר מפני פגיעה בהיקף כזה בצמיחה העולמית עקב מלחמת סחר. הדמיות שערכו חוקרי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מצאו כי כבר בשנה הראשונה לאחר הטלת מכסי היבוא - הצמיחה העולמית תיחתך ב-1% והיקף הסחר העולמי יתכווץ בשיעור של עד 3%.

הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD) הזהיר אף הוא בשבוע שעבר כי אחד הסיכונים הגדולים ביותר לצמיחה טמון במתחים ביחסי סחר, אולם למרות זאת העלה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker