תדהמה בברקשייר: היורש של באפט התפטר

דיוויד סוקול פרש על רקע חשדות למסחר פנים לאחר שרכש מניות של לובריזול זמן קצר לפני שהמליץ לבאפט על רכישתה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דיוויד סוקול, בכיר בברקשייר התאוויי שנחשב לאחד מהמועמדים המובילים לרשת את מנכ"ל ויו"ר החברה וורן באפט, התפטר במפתיע לאחר שנחשף כי רכש מניות של חברה אותה רכשה ברקשייר זמן קצר לפני הרכישה - כך הודיע אתמול באפט עצמו.

בהודעתו אמר באפט כי סוקול, יו"ר מידאמריקן אנרג'י, רכש בחודש ינואר 96 אלף מניות של ענקית הכימיקלים לובריזול, לפני שהמליץ לברקשייר התאוויי לרכוש את החברה. חודש לאחר מכן פתח סוקול במגעים לרכישת לובריזול, אותה רכשה ברקשייר החודש תמורת 9 מיליארד דולר.

"העסקות שביצע דיוויד בוצעו לפני שהוא דן עמי בנושא לובריזול ומבלי לדעת כיצד אגיב לרעיון. בנוסף, הוא גם לא ידע כיצד תגיב לובריזול אם אביע עניין ברכישתה וידע שלא יוכל להשפיע על החלטתה של ברקשייר בנוגע לחברה, משום שההחלטה תתקבל על ידי ועל ידי צ'רלי מנגר ותהיה תלויה באישור דירקטוריון ברקשייר, שבו הוא אינו חבר", אמר באפט בהודעתו.

למרות העסקות שפירט, הדגיש באפט כי הוא מאמין שסוקול לא עבר על החוק והדגיש כי הדבר לא הוביל להתפטרותו. "הן דייב והן אני איננו חשים שרכישותיו היו לא חוקיות. הוא אמר לי כי עסקות אלה לא היוו גורם בהחלטתו להתפטר. לא ביקשתי מדייב להתפטר, והדבר הגיע כהפתעה עבורי. דייב כבר אמר לי פעמיים בעבר, בפעם האחרונה לפני כשנתיים, שהוא שוקל להתפטר", אמר המשקיע המיליארדר, שהוסיף כי סוקול מתכנן לבלות עם משפחתו ולהשקיע את זמנו בפילנתרופיה.

וורן באפט (במרכז), אריאלה ורטהיימר ונשיא ישקר יעקב הרפז עם עובדי מפעל טגן-טק מקבוצת ישקר בדרום קוריאה
וורן באפט (במרכז), אריאלה ורטהיימר ונשיא ישקר יעקב הרפז עם עובדי מפעל טגן-טק מקבוצת ישקר בדרום קוריאה צילום: בלומברג

באפט בן ה-80 סמך בעשור האחרון על סוקול בשורה של תפקידים בכירים בברקשייר, בהן יו"ר חברת האנרגיה מידאמריקן אנרג'י ומנכ"ל חברת החכרת המטוסים נטג'טס, וכמארגן עסקות עבור החברה. סוקול הצטרף לברקשייר התאוויי בשנת 2000, לאחר שמכר את מידאמריקן, בה שימש מנכ"ל, לבאפט תמורת 9 מיליון דולר.

בהצהרה שפרסם בערוץ פוקס ביזנס, אמר סוקול כי לא סחר לפי מידע פנים וכי הוא מאמין שבאפט ימשיך ברכישת לובריזול כמתוכנן. "הסיבה היחידה שוורן באפט הזכיר את העסקות בהודעתו היא משום שהדבר היה מועלה גם כך כשהדירקטוריון היה נדרש להצביע על הרכישה", אמר.

התפטרותו המפתיעה של סוקול מקשה עוד יותר על מאמציה של ברקשייר למצוא יורש לבאפט. סוקול הוזכר כאחד מבין ארבעת המועמדים המובילים לרשת את האורקל מאומהה אם וכאשר יפרוש. כעת ,הרשימה הצטמצמה לשלושה מועמדים, בהם מתיו רוז, יו"ר ברלינגטון סנטה פה, ואג'יט ג'יין שמנהל את חטיבת הביטוח של ברקשייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker