קניתם סמארטפון? לא משנה אם זה סמסונג או אפל - היצרן מכר אתכם לפייסבוק

במשך העשור האחרון, בטרם נהפכה אפליקציית פייסבוק הייתה בשימוש נרחב בסמארטפונים, העניקה החברה ל-60 מכשירים סלולריים של חברות מובילות כמו אמזון וסמסונג גישה למידע של המשתמשים וחבריהם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מחאה נגד פייסבוק בלונדון
מחאה נגד פייסבוק בלונדוןצילום: PETER NICHOLLS / רויטרס

פייסבוק ביקשה להיהפך לרשת החברתית המובילה בעולם, ובמסגרת הגשמת המטרה הזו חתמה על הסכמים לשיתוף מידע של המשתמשים עם יצרניות טלפונים סלולריים מובילות. ההסכמים, שמעניקים לחברות גישה למידע אישי של המשתמשים בפייסבוק, נעשו ב-60 מכשירים, ביניהם מכשירים של אפל, אמזון, בלקברי, מיקרוסופט וסמסונג, בעשור האחרון - לפני שאפליקציית פייסבוק הייתה זמינה ונעשה בה שימוש נרחב בסמארטפונים, כך מסרה החברה.

עסקות אלה איפשרו לפייסבוק להרחיב את פעילותה ולהציע ללקוחות שירותים כמו אפליקציית המסנג'ר של פייסבוק, כפתור ה"לייק" ופנקס הכתובות.

עם זאת השותפות, שעל היקפה לא דווח בעבר, מעלה חשש כי החברה לא פעלה בהתאם לתקנות הפדרליות מ-2011 בנוגע לשמירה על פרטיות המשתמשים. פייסבוק העניקה לחברות גישה למידע של המשתמשים והחברים שלה מבלי לקבל אישור מהמשתמשים. היא המשיכה לעשות זאת גם לאחר שהכריזה כי הפסיקה לחלוק מידע של המשתמשים עם גורמים חיצוניים. לפי "ניו יורק טיימס", חלק מהחברות יכלו להשתמש במידע אישי של חברי המשתמשים, שהאמינו כי חסמו את האפשרות לחלוק מידע.

רוב השותפויות עדיין בתוקף, אף שפייסבוק החלה לצמצם אותן באפריל. הרשת החברתית נבדקת בימים אלו על ידי מחוקקים ורגולטורים ברחבי בעולם, בעקבות חשיפת פרשת קיימברידג' אנליטיקה במארס האחרון, שבה נחשף כי חברת ייעוץ פוליטית השתמשה במידע של מיליוני משתמשי פייסבוק מבלי לקבל את אישורם. המשתמשים בפייסבוק, בעלי המניות בחברה והמחוקקים בעולם מבקרים כעת את החברה על כך שלא הגנה על פרטיות המשתמשים.

בעקבות חשיפת הפרשה, מנהלי פייסבוק הודיעו כי הגישה למידע של המשתמשים, כפי שהשתמשה בו קיימברידג' אנליטיקה ב-2014, הופסקה כבר ב-2015 כאשר הרשת החברתית אסרה על מפתחים לאסוף מידע על חבריהם של המשתמשים. עם זאת, החברה לא חשפה כי היא החריגה את יצרניות הטלפונים, הטאבלטים ומכשירים אחרים מאיסורים אלה.

"חשבנו שאפשר לסמוך על פייסבוק או על יצרניות הטלפונים", אמר סרג' איגלמן, חוקר פרטיות באוניברסיטת קליפורניה ובבקרלי, שחקר את אבטחת האפליקציות הסלולריות. "ואולם, הבעיה היא שיותר ויותר מידע נאגר במכשיר הסלולרי, ואם יש לאפליקציה גישה למידע, קיים חשש חמור להפרת הפרטיות ולפגיעה באבטחת המכשיר", אמר איגלמן.

מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס צילום: Andrew Harnik/אי־פי

"רק לשפר את חוויית המשתמש"

נציגי החברה הגנו על שיתוף המידע ואמרו כי הוא תואם את מדיניות הפרטיות של פייסבוק, את תקנות ה-FTC וכן את המחויבות של פייסבוק כלפי המשתמשים. פייסבוק מסרה כי שותפויות אלו נעשו במסגרת חוזה שמגביל את השימוש במידע של המשתמשים, כולל מידע שמאוחסן בשרתי יצרניות הטלפונים. החברה הוסיפה כי לא ידוע על מקרה שבו נעשה שימוש לרעה במידע ששותף.

נציגי החברה מסרו בנוסף כי פייסבוק רואה ביצרניות הטלפונים כשלוחות של פייסבוק, שמשרתות את שני מיליארד לקוחותיה של הרשת החברתית. "העבודה בשותפויות הללו היתה שונה מאוד מהדרך שבה מפתחי האפליקציה משתמשים בפלטפורמה שלנו", אמר אימה ארצ'יבונג, סגן נשיא בפייסבוק. לפי החברה, בעוד מפתחים מספקים משחקים ושירותים למשתמשי פייסבוק, יצרניות הטלפונים יכולות להשתמש במידע של פייסבוק רק כדי לשפר את "חוויית המשתמש".

לחלק מיצרניות הטלפונים שאיתם שיתפה פייסבוק מידע היתה גישה, בין השאר, לסטטוס המשתמש בפייסבוק, הדת שלו, נטיותיו הפוליטיות והאירועים הקרובים שבהם ישתתף. לפי בדיקות שביצע ניו יורק טיימס, יצרניות הטלפונים יכלו לבקש ולקבל מידע על משתמשים באותה דרך שבה קיבלו חברות צד שלישי מידע מפייסבוק.

גישתה של פייסבוק, לפיה יצרניות הטלפונים אינן גורם חיצוני, איפשרה להן ללכת צעד אחד קדימה. היצרניות יכלו לקבל מידע על חברים של משתמשי פייסבוק, גם אם אלו חשבו שהם חסמו את האפשרות לשיתוף מידע עם גורם שלישי.

כמה מהנדסי תוכנה ומומחי אבטחה שעבדו בעבר בחברה אמרו כי הופתעו לגלות כי במסגרת השותפויות יכלו יצרניות הסלולר לעקוף את ההגבלות על שיתוף מידע. "זה כמו להתקין מנעול בדלת ולגלות אחר כך שהמנעולן חילק את המפתחות לכל החברים שלו כדי שהם יוכלו להיכנס ולחטט לך בדברים בלי רשות", אמר אשקן סולטני, חוקר ויועץ לענייני פרטיות שהיה אחראי על טכנולוגיות ב-FTC.

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, אמר בשימוע בקונגרס כי "כל מידע שחולקים בפייסבוק הוא בבעלות המשתמש. למשתמש יש שליטה מלאה על מי רואה את המידע שהוא חולק". ואולם, המחלוקת בנוגע לשותפויות עם יצרניות הסלולר החלה בפייסבוק עוד ב-2012 - כך אומר סנדי פרקילאס, שהיה מנהל תפעול בפייסבוק בזמנו והוביל את הפרסום של גורמי צד שלישי בפלטפורמה, וכן את הדרישה לעמידה בתנאי הפרטיות של החברה.

"השותפויות האלו סומנו כבעיית פרטיות", אמר פרקילאס, שעזב את פייסבוק ב-2012 ומאז הוא אחד המבקרים החריפים ביותר של החברה. "זה מזעזע שהדבר עדיין נמשך שש שנים אחרי שהוא החל, ונראה כי זה סותר את עדויות מנהלי פייסבוק בקונגרס".

"עסקי ההגנה על הלקוחות ולא עסקי המעקב אחריהם"

השותפות עם יצרניות הסלולר הוזכרה בקצרה במסמך שהוגש לרשויות בגרמניה במסגרת חקירה של מדיניות הפרטיות של החברה במדינה. פייסבוק פירסמה את המסמך באמצע מאי אך חשפה למחוקקים רק שם של חברה אחת – בלקברי – ולא פירטה כיצד השותפות עובדת.

המסמך הוגש לאחר שג'ואל קפלן, סגן נשיא למדיניות גלובלית בפייסבוק, נחקר בפרלמנט הגרמני בשימוע שנערך לחברה באפריל. אליזבת ווינקלמייר-בקר, אחת מחברות הפרלמנט שהשתתפה בשימוע, אמרה כי היא מאמינה ששותפויות אלו מפרות את זכויות פרטיות המשתמשים.

דובר אפל מסר כי החברה השתמשה במידע מפייסבוק, בין היתר, כדי לאפשר למשתמשים לפרסם תמונות ברשת החברתית מבלי להיות מחוברים לאפליקציה. אפל מסרה כי למכשיריה אין גישה למידע שכזה מפייסבוק מאז ספטמבר האחרון.

סמסוגנ ואמזון סירבו לענות לשאלות העיתון בנוגע לגישה למידע של משתמשי פייסבוק. אשר ליברמן, דובר בלקברי, אמר כי החברה השתמשה במידע של משתמשי פייסבוק רק כדי להעניק ללקוחותיה גישה לפייסבוק ולמסנג'ר. ליברמן אמר כי החברה לא אספה מידע מפייסבוק על לקוחותיה. הוא הוסיף כי "בלקברי תמיד היתה בעסקי ההגנה על הלקוחות ולא בעסקי המעקב אחריהם".

דובר מיקרוסופט אמר כי החברה נכנסה לשותפות עם פייסבוק ב-2008, במסגרתה מכשירי מיקרוסופט יכלו לבצע פעולות כמו הוספת אנשי קשר מפייסבוק למכשיר וקבלת התראות. הדובר הוסיף כי המידע נשמר רק במכשיר הלקוח ולא סונכרן עם שרתי מיקרוסופט.

פייסבוק מכירה בכך שחלק מהחברות שמרו מידע של משתמשים, כולל מידע של חברים של המשתמשים, על השרתים שלהן. נציג החברה אמר כי גם במקרה שהמידע נשמר על השרתים נעשה בו שימוש רק במסגרת החוזה בין יצרניות הטלפון לפייסבוק ולא מעבר לזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker