המבוגרת האחראית במשחק המכונית האוטונומית - טויוטה

חברות הרכב הגדולות מתחרות ביניהן מי תגיע ראשונה לשוק עם מכונית אוטונומית, אבל יש חברה שמוכיחה כי אפשר גם אחרת - השאלה היא אם ההימור שלה ישתלם ■ היצרנית היפנית מתמקדת כיום בשימוש בבינה מלאכותית כדי להפוך מכוניות רגילות לבטוחות יותר ומהנות יותר לנהיגה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טויוטה ביפן
מפעל טויוטה ביפןצילום: AP

צי המכוניות האוטונומיות של אובר חוקפא מאז שאחת המכוניות שלו הרגה הולכת רגל בטמפה, אריזונה, במארס. המוות הזה הדגיש פעם נוספת עד כמה תעשיית הרכב מזדרזת לפתח מכוניות אוטונומיות.

וויימו, חברה בת של אלפבית, מתכננת להשיק שירות רובוט־טקסי באריזונה עוד השנה. ג'נרל מוטורס אומרת כי תשיק שירות מוניות אוטונומי לחלוטין, ותשתמש בכלי רכב ללא הגה או דוושות, באחת הערים בארה"ב ב–2019. פולקסווגן תייצר מכוניות אוטונומיות לשירות שיתוף הנסיעות החדש שלה, מויה (Moia), ב–2021. פורד אומרת כי ב–2021 היא כבר תייצר מכוניות אוטונומיות לחלוטין בייצור המוני.

אבל לא כל היצרניות מתקדמות במהירות כזאת. טויוטה, אחת משלוש חברות הרכב בעולם שמוכרות יותר מ–10 מיליון כלי רכב בשנה, לא התחייבה לתאריך כלשהו. במקום זאת, היצרנית היפנית מתמקדת בשימוש בבינה מלאכותית ואוטומציה כדי להפוך מכוניות רגילות לבטוחות יותר ומהנות יותר לנהיגה.

הכוונה המיידית היא להאריך את הגיל שבו יהיה בטוח לקשישים לנהוג בעצמם, על ידי שימוש בטכנולוגיה שיכולה לזהות את הטעויות שלהם. תוכנה שמעבדת מידע ממצלמות שנמצאות ברכב ויחידות מכ"ם תנסה לזהות תאונות רגע לפני התרחשותן, ולמנוע אותן, או לתקן את הנהיגה של נהג עייף שיוצא מהנתיב. תוכנה אחרת תנחה את המכונית בזמן פקקים, כך שהנהגים יוכלו לנוח.

סיוע לנהגים קשישים הוא נושא חשוב במיוחד ביפן, השוק הביתי של טויוטה, שבו רבע מהנהגים מעל גיל 65. אבל נתונים דמוגרפיים דומים יש גם במקומות אחרים בעולם. "דמיינו מכונית, יום אחד, שתהיה כל כך טובה שלעולם לא תהיה אחראית לתאונה, לא משנה מה הנהג יעשה", אומר גיל פראט, מנכ"ל מכון המחקר של טויוטה (TRI) בעמק הסיליקון.

הגישה ההדרגתית הזו לאו דווקא תשאיר את טויוטה מאחור. כפי שהתאונה של אובר הראתה, נהיגה אוטומטית לחלוטין היא קשה, ומתקדמת לאט, על אף המיליארדים המושקעים בכך. רודני ברוקס, מומחה ברובוטיקה שנמצא בוועדה המייעצת של TRI, חזה באחרונה כי לא יהיה שירות רובוט־טקסי שלא חלות עליו מגבלות בשום עיר אמריקאית גדולה עד 2032. הזהירות של טויוטה עלולה למנוע ממנה גלים של התלהבות לגבי מכוניות אוטונומיות — ואז אכזבה מהן, אבל בכל זאת להעניק לה את הכלים לפתח מכוניות אוטונומיות לחלוטין בעתיד.

גישה אטית יותר גם תאפשר לחברה להכניס את העלות הגבוהה של איסוף דאטה הקשורה לנהיגה לעסקים הקיימים. לפני שהמכוניות יוכלו לנסוע באזור מסוים, חברות שיפעילו רובוט־טקסי יצטרכו למפות אותו לפרטי פרטים, בצורה ידנית ובעלות גבוהה, בכך שינהגו במכוניות מיפוי באזור. במידע יקר הערך הזה ישתמשו כדי ללמד אלגוריתמים של בינה מלאכותית על ההתנהגות האנושית באזור, וכן את מפת הדרכים שבו.

לאסוף מידע באמצעות צי המכוניות

טויוטה מתכננת לאסוף מידע דומה בעלות נמוכה, באמצעות צי המכוניות שלה, שבו נוהגים לקוחותיה (עד 2025 יהיו כ–50 מיליון מכוניות כאלה). בכל המכוניות החדשות של החברה מותקנות כיום מצלמות הפונות החוצה ומכ"מים, כדי להפוך אותן לבטוחות יותר; הן גם יאספו מידע שבו אולי ייעשה מאוחר יותר שימוש בתוכנות של מכוניות אוטונומיות לחלוטין. מידע בקנה מידה עצום כזה יאפשר לבינה המלאכותית של טויוטה ללמוד כיצד להתמודד עם אירועים חריגים מאוד בכבישים, מהסוג שחברות רובוט־טקסי לעולם לא יוכלו לראות.

עם זאת, מחסור בחיישני לידר (מערכת לגילוי עצמים ומדידת מרחק באמצעות קרן אור או לייזר) בכלי הרכב של טויוטה עלולה להתגלות כמכשול. חיישנים אלה עובדים באמצעות פולסים של לייזר וקבלת ההשתקפויות שלהם, בכך הם בונים מפת תלת ממד של הסביבה — שהיא חיונית כיום לאימון תוכנות של מכוניות אוטונומיות, משום שווידיאו ומכ"מים אינם תופשים את הסביבה מספיק בפירוט.

חברות רובוט־טקסי אוספות מידע מחיישני לידר בכל חלק של העיר שבו המכוניות שלהן עוברות, אבל טויוטה לא צפויה לעשות זאת בעתיד הקרוב. היא תצטרך למצוא דרך להוסיף את החיישנים היקרים האלה למכוניות שהיא מוכרת, או לשפר את תוכנת הבינה המלאכותית לנקודה שבה תוכל ללמוד ללא החיישנים האלה.

טויוטה תצטרך גם לוודא כי כל המכוניות שהיא מוכרת יהיו עם חיבור לאינטרנט ויוכלו להעביר את המידע בזמן אמת. זרוע חדשה של החברה, טויוטה קונקטד, תנסה לעשות זאת עד 2020 בשני השווקים העיקריים של טויוטה — ארה"ב ויפן.

כל הדברים האלה יחד מתגבשים להימור שלפיו קנה מידה עצום וסבלנות יכולים להיות משמעותיים יותר מאשר להיות הראשונים בשוק. טויוטה אינה רודפת אחרי חלום הרובוט־טקסי. אבל אולי היא תמצא את עצמה במקום הנכון בזמן הנכון, ועם המידע הנכון שייתן לה יתרון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום