בקרוב: הפגישה הגרועה ביותר אי פעם בתולדות אופ"ק, חלק 2

בפגישה ב-22 ביוני ייקבע אם הקיצוץ בתפוקת הנפט בקרטל יימשך, או שהמדינות החברות יקבלו החלטה הפוכה ויגבירו את התפוקה כדי לרסן את המחירים - כפי שטראמפ רוצה

לוגו בלומברג
בלומברג
משלוח נפט איראני באזור גיברלטר, ב-2016
משלוח נפט איראני באזור גיברלטר, ב-2016צילום: בלומברג

שרי אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט המורכב מאלג'יריה, איראן, עיראק, כווית, לוב, ניגריה, קטאר, ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, ונצואלה, אנגולה ואקוודור) מתכוננים לפגישה הבאה שלהם, שתיערך ב-22 ביוני. בפגישה ייקבע אם הקיצוץ בתפוקת הנפט בקרטל יימשך או שהמדינות החברות יקבלו החלטה הפוכה, וזאת כדי לרצות את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

אופ"ק ובעלות בריתו הסכימו בנובמבר 2017 להמשיך לשאוב נפט בהיקף מצומצם ב-2018. מאז, 21 מדינות מקצצות באספקת הנפט במטרה להקטין את ההיצע העולמי. 

שר הנפט של ערב הסעודית, חאליד אל-פאליח, אמר באפריל כי הקיצוץ בתפוקה צריך להימשך. ואולם, ציוץ של טראמפ מ-22 באפריל, שתקף את הארגון, גרם לשינוי עמדה בערב הסעודית, ונראה כי כעת היא תומכת בהגברת התפוקה ובריסון העליות במחירי הנפט, שמסתכמים בכ-80 דולר לחבית.

בציוץ כתב טראמפ: "נראה כי אופ"ק שוב חזרה לסורה. עם תפוקת שיא, כולל ספינות מלאות. העליות במחירי הנפט נעשות באופן מלאכותי. זה אינו מקובל!" אל-פאליח צריך כעת לשכנע את שאר שרי הנפט באופ"ק כי הם צריכים להעלות שוב את התפוקה.

ציוץ של דונלד טראמפ על אופ"קקרדיט: טוויטר

ערב הסעודית ורוסיה עושות כרצונן

ב-2011 נערכה "אחת הפגישות הגרועות ביותר" של הארגון, כך אמר בזמנו שר הנפט של ערב הסעודית. יש הסבורים כי הפגישה ב-22 ביוני תהיה עוד "פגישה גרועה". אז תקרת התפוקה של אופ"ק היתה יציבה במשך שנתיים וחצי. כשערב הסעודית זיהתה את האיתותים לגבי התחממות השוק, היא הציעה להגביר את התפוקה. חברות באופ"ק כמו איראן וונצואלה לא יכלו אז להגביר את התפוקה בשל סנקציות ומגבלות שונות, ודחו את ההצעה.

מאחר שאופ"ק פועל רק על פי קונצנזוס, הפגישה לפני שבע שנים נועדה לכישלון. כיום, ערב הסעודית רוצה להגביר תפוקה, שוב – אם כי לא ברור עדיין בכמה. איראן, שעומדת בפני סנקציות מחודשות על יצוא הנפט שלה, עלולה לסבול ממילא ירידה בתפוקת הנפט של, לכל הפחות, מיליון חביות ביום, ל-1.2 מיליון חביות ביום.

גם לוונצואלה אין אינטרס להסכים להגברת התפוקה. תעשיית הנפט במדינה קורסת עקב המצב הפוליטי והכלכלי. התפוקה כבר ירדה ב-520 אלף חביות ביום לעומת הרמה הבסיסית באוקטובר 2016, והיא צפויה להמשיך ליפול.

אי לכך, לא רק שערב הסעודית מבקשת מאיראן ומוונצואלה לפעול בניגוד לאינטרסים הכלכליים שלהן על ידי תמיכת במדיניות שתוריד את מחירי הנפט, היא גם מבקשת מהן לעשות זאת לבקשת טראמפ – אותו טראמפ שאיראן וונצואלה רואות בו אויב.

אל-פאליח כבר נפגש בשבת בכווית עם מדינות אחרות מהמפרץ הפרסי בניסיון לשכנע אותן בתוכניתו החדשה. מאחר שאלה מדינות שיש להן יכולת להגביר את התפוקה, הפגישה התנהלה על מי מנוחות.

למעט ונצואלה ואיראן, יש מדינות נוספות באופ"ק שאינן מסוגלות להגביר את תפוקת הנפט. מדינות אלה עשויות לטעון שהקלה במגבלות על התפוקה אינה משרתת את האינטרסים שלהן.

ב-2011, קבוצה של מדינות חסמו את הניסיון הסעודי להעלות את תקרת התפוקה. הממלכה המשיכה לשאוב כרצונה, והעלתה את התפוקה ב-1.6 מיליון חביות ביום בשמונת החודשים הראשונים של 2011. לפיכך, לא יהיה זה מפליא אם ערב הסעודית ורוסיה ינהגו כרצונם, גם אם שאר הקבוצה תתנגד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker