הטעויות של סורוס - לקח לאירופה

הבעיות הדחופות של האיחוד הן משבר הפליטים, מדיניות הצנע וההתפוררות הטריטוריאלית ■ התשובות של סורוס פשוטות למדי, אך ראוי שרבים יאזינו להן

לוגו גרדיאן
גרדיאן
ג'ורג' סורוס. גיל: 87 מגורים: ניו יורק מצב משפחתי: נשוי בשלישית + 5 הון מוערך: 25 מיליארד דולר
ג'ורג' סורוסצילום: בלומברג

ג'ורג' סורוס הרוויח את הונו הודות לניצול טעויות — אפילו כשאלה היו הטעויות שלו. בארבעת העשורים שבהם הוא מנהל קרן גידור, סורוס הרוויח בממוצע כמיליארד דולר בשנה. ההצלחה שלו, לדבריו, נבעה מכך שהחשיב טעויות לא כמקור לבושה אלא לגאווה.

"אין בושה בטעויות, רק באי־היכולת לתקן אותן" — זאת היתה רוח הדברים של נאום סורוס בפריז בשבוע שעבר, שבו הציע הצעות לתיקון המשבר הנוכחי באירופה. עצה מאיל ההון היא ברכה שקללה בצדה. להגנתו, יש לומר שסורוס עזב את עסקיו כדי לסייע במימון חזון "החברות הפתוחות" שבו הוא תומך ושאותו אמור היה לגלם האיחוד האירופי — אך הפרישה לא היתה שלווה: הקרן שהקים סורוס גורשה מהונגריה בליווי הכפשות אנטישמיות שהאשימו את סורוס בהיותו גורם זר ועוין שמתערב בניהול המדינה.

עם זאת, הניתוח שהציע הפילנתרופ המיליארדר היה מדויק וחד: סורוס טוען שהאיחוד המוניטרי שינה באופן קיצוני את הדינמיקה של האיחוד האירופי, וכי ההשפעה של המשבר הפיננסי ב–2008 חשפה מתיחות סמויה. סורוס צדק כשהוסיף ש"ההתמכרות של האיחוד למדיניות הצנע" נוצלה על ידי פוליטיקאים פופוליסטים כדי להגביר את התמיכה בעמדה היורו־סקפטית. אלה גם מיהרו לנצל את חששות הציבור לנוכח משבר המהגרים ב–2015, כשאזהרותיהם מפני טרור וקריסה של השירותים הציבוריים נתפשו כבעלות אחיזה במציאות.

שלוש הבעיות הדחופות ביותר שעמן מתמודד האיחוד האירופי הן משבר הפליטים, מדיניות הצנע ההרסנית וההתפוררות הטריטוריאלית. התשובות של סורוס אולי פשוטות מדי לנוכח היקף המשבר — אך הן ראויות שהציבור יקשיב להן. בסוגיית המהגרים, סורוס הציע שהאיחוד האירופי יסכים על מדיניות הגירה הוגנת ומאוחדת, ויטפח את הרעיון הדמוקרטי בחלקים העניים של העולם כדי לעצור את שטף המהגרים. לגבי הברקזיט, סורוס תומך בחזון של "אירופה רבת מסלולים", שבו כל מדינה באיחוד תוכל להתקדם בקצב שלה, בהתאם ליכולותיה. הוא גם סבור כי בריטניה תצטרף לארגון כזה.

הדבר החשוב ביותר הוא ההכרה של סורוס בכך שבצורתו הנוכחית, גוש היורו אינו יציב. מה שנחשף במשבר בדרום אירופה — וכיום בולט במיוחד על רקע הבחירות באיטליה — הוא הכישלון המתמשך לגבש מדיניות פיסקלית נכונה לכל הגוש, לצד מטבע משותף. זאת הסיבה שנשיא צרפת, עמנואל מקרון, רוצה תקציב פדרלי שמפוקח על ידי שר האוצר של האיחוד האירופי. הרפורמה המקומית המכאיבה של מקרון מיושמת כעת כדי להוכיח לגרמניה שצרפת מחויבת לכלכלה החסכנית שברלין כה אוהבת. הבנק המרכזי של אירופה רוכש אג"ח ממשלתיות של מדינות על סף חדלות פירעון — רק אם מדינות אלה מצייתות למדיניות הרסנית של העלאת מסים וקיצוץ בהוצאות הציבוריות.

לנוכח תחילתה של האטה, מקבלי ההחלטות האירופים מתקשים להרחיב את החגורה התקציבית או לבצע פיחות בערך המטבעות שלהם כדי לגרום ליצוא להיות תחרותי יותר.

תיקון הטעות הזאת צריך להיות הנושא הבוער ביותר בראש סדר העדיפויות של האיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker