5 דברים שצריך לדעת על מלחמת הסחר של טראמפ נגד אירופה, קנדה ומקסיקו

טראמפ החליט על הטלת מכסים על יבוא פלדה ועורר מחדש את החששות ממלחמת סחר גלובלית ■ כיצד מגיבות בנות בריתה של ארה"ב למכסים שהוטלו עליהן ומה חושבים בארה"ב על פעולותיו של הנשיא?

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

1. ארה"ב תעמוד במכסי הפלדה, אבל הסיכון לכלכלה הוא ההתנהגות חסרת העקביות

דונלד טראמפ

המנהלים בחברות אמריקאיות בתחום שרשרת האספקה העולמית עומדים בפני כמה חודשים קשים. מנהלים פיננסיים, מנהלי לוגיסטיקה ומנהלי רכש יצטרכו לבצע התאמות כדי לעמוד במכסים החדשים עליהם הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אתמול. מחירי חלק מהמוצרים יעלו ככל הנראה וייתכן כי כמה פעילויות עסקיות יהפכו ללא רווחיות ויופסקו לחלוטין.

עם זאת, הכלכלה האמריקאית תעמוד במכסים החדשים, הבעיה לטווח ארוך היא מדיניות הסחר האמריקאית שאינה עקבית, מאולתרת ומאופיינת בגישת "אנחנו נגד העולם". הגישה הזאת מזיקה לעסקים שמקבלים החלטות אסטרטגיות לטווח ארוך על דרך ניהול השקעות ההון שלהם. היציבות במדיניות היא מה שמבדיל בין מדינות עשירות למדינות עניות. במדינות עניות קשה לעשות עסקים לטווח ארוך בגלל שאינם יכולים להעריך כיצד תשתנה מדיניות המיסוי הסחר בעתיד.

2. העסקים האמריקאים שונאים את המכסים: "יפגעו במיליוני משרות"

פועל במפעל לייצור פלדה בסין

מדיניות הסחר של ממשל טראמפ תפגע בצמיחת הכלכלה האמריקאית, ומאיימת על 2.6 מיליון משרות, כך לפי מזכר שפירסם אתמול ארגון לשכות המסחר בארה"ב. טום דונוהיו, יו"ר הארגון, כתב במזכר כי "הגברת הטלת המכסים והאי-ודאות הגוברת בנוגע לעתיד הסכם הסחר החופשי בצפון באמריקה – נפט"א – מאיימים לפגוע בהתקדמות כלכלת ארה"ב".

עם זאת, יש גם עסקים מקומיים שתומכים במדיניות הסחר של טראמפ. יצרני אלומיניום ופלדה בארה"ב, וכן איגוד עובדי המתכת בארה"ב, תומכים בבחינת הטלת מגבלות על יבוא מכוניות וחלקי מכוניות. בנוסף, איגודי עובדים מפקפקים בהערכות לפגיעה הכלכלית של מדיניות הסחר של טראמפ, כפי שמציגים קבוצות עסקיות.
"אנו מודים לנשיא על פעולותיו לחיזוק מגזר הפלדה בארה"ב, שהוא חיוני לביטחון הלאומי והכלכלי שלנו", אמר טום גיבסון, נשיא איגוד הפלדה והברזל האמריקאי.

3. המהלכים הנגדיים: מקסיקו, קנדה והאיחוד האירופי הודיעו על תוכניות להטלת מכסים על ארה"ב

מימין: ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו ושר האוצר הקנדי, ביל מורנו

המהלך של טראמפ לא עבר בלי תגובות נזעמות מכמה מבנות בריתה הגדולות ביותר של ארה"ב. מקסיקו הייתה בין המדינות הראשונות שהגיבו להטלת המכסים ומסרה כי זה מהלך לא מוצדק וכי היא שוקלת להגיב בהטלת מכסים על יבוא נורות, בשר חזיר, פירות, גבינות ומוצרי מתכת מארה"ב.

האיחוד האירופי מסר כי הוא החל בתהליכים להטלת מכסים על מוצרים אמריקאיים. האיחוד לא פירט על אילו מוצרים יוטלו מכסים. עם זאת האיחוד איים בעבר להטיל כמסים של 25% על מוצרים אמריקאיים כמו אופנועים, כלים מכניים כבדים, סיגריות, מיץ חמוציות וחמאת בוטנים.

"הרשו לי לומר זאת בצורה ברורה. המכסים האלה אינם מקובלים עלינו", כך אמר ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. בכירים בממשל הקנדי אמרו במסיבת עיתונאים כי קנדה תחיל מכסים על מוצרים אמריקאים בשווי 12.8 מיליארד דולר החל מה-1 ביולי.

4. איפה מדברים על זה? פסגת ג'י-7

דגלי המדינות בוועידת ג'י-7

שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין, זכה לקבלת פנים קרירה בוועידת שרי האוצר של 7 המדינות המתועשות בעולם - הג'י-7, שנערכת בקנדה. שר האוצר של גרמניה, אולף שולץ, אמר כי "החלטת ארה"ב להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום היא החלטה שגויה, ולדעתי גם לא חוקית".

נושא הסחר העולמי עבר לקדמת הבמה בוועידה, שאמורה הייתה להציג את הצלחת הכלכלה הגלובלית ואת הצמיחה העולמית. במקום זאת, הוועידה נהפכה למקרה מבחן לעמידותה של הברית הכלכלית בין מדינות המערב.

5. ואיפה סין בתמונה?

ממשלת סין קראה לממשלות אחרות בעולם לדחות את מדיניות הסחר והפרוטקציוניזם של ארה"ב. למכסים שעליהם הכריזה ארה"ב אתמול אין השפעה על סין, אך הכלכלה השנייה בעולם הודיעה כי היא שומרת על הזכות להטיל מכסים על ארה"ב במקרה והאחרונה תחיל את המכסים שהיא מתכננת להטיל על סחורות סיניות בשווי 150 מיליארד דולר.

התגובה הסינית מגיעה רגע לפני שיחות הסחר המתוכננות בין הממשל הסיני לשר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, בנוגע לצמצום גירעון הסחר בין שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker