ג'ורג' סורוס: "האיחוד האירופי צריך להמציא את עצמו מחדש"

המשקיע המיליארדר אמר כי "אנשים רגילים חשים כי נטשו אותם ומתעלמים מהם, ופוליטיקאים פופוליסטים באירופה מנצלים את חוסר שביעות הרצון שלהם" ■ סורוס אמר שצריך להחזיר את האיחוד האירופי למצב שבו המדינות החברות יהיו במרכז

לוגו בלומברג
בלומברג
ג'ורג' סורוס
ג'ורג' סורוסצילום: Olivier Hoslet/אי־פי

האיחוד האירופי חייב לבנות את עצמו מחדש כדי להגן על הכלכלה וכדי למשוך את בריטניה לשוק גם אחרי הברקזיט, אמר המשקיע האגדי ג'ורג' סורוס. "הטיעון לטובת הישארות באיחוד הוא חזק, אך יעבור זמן עד שהוא יופנם", אמר סורוס בנאום שנשא היום (ג') בפריז, שכותרתו היתה "כיצד להציל את אירופה.

"במהלך התקופה הזאת הארגון צריך לשנות את עצמו ולהפוך לכזה שגם מדינות כמו בריטניה ירצו להצטרף אליו", הוא הוסיף.

סורוס, שהזהיר כי עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי שאליו הצטרפה ב-1973, "תגרום לנזק משמעותי ותפגע בשני הצדדים", אמר כי האיחוד צריך לתקן את המבנה השברירי של גוש היורו שמאגד 19 מדינות תחתיו, ולהבטיח שהחולשה הקיימת לא תהרוס את האיחוד כולו.

"האיחוד האירופי נהפך לארגון שבו גוש היורו מהווה את הליבה ושאר החברות נדחקות לשוליים", אמר סורס. לדבריו, האיחוד איבד את דרכו מאז המשבר ב-2008.

סורוס התייחס גם למערכת ההדדית של חובות והלוואות שהתפתחה באיחוד ש"אינה הוגנת או רצונית". בנוגע למצב הפוליטי באיטליה, אמר המשקיע כי פוליטיקאים פופוליסטים באירופה "מנצלים את חוסר שביעות הרצון של האזרחים", וכי איטליה "מתמודדת עם בחירות בעיצומו של כאוס פוליטי".

המשקיע המיליארדר אמר כי לאזרחים רבים מן השורה פשוט נמאס. "אנשים רגילים חשים כי נטשו אותם ומתעלמים מהם. כעת אנו זקוקים למאמץ משותף כדי לתווך בין המוסדות ליוזמות שמגיעות מלמטה כדי להחזיר את הציבור לקלפיות".

סורוס הוסיף כי האיחוד נמצא במשבר קיומי והמקום הראשון שבו צריך להתחיל הוא סוגיית ההגירה. לדבריו, יש להסיר את הרגולציה שמכתיבה כמה מהגרים כל מדינה יכולה להכניס. "אסור לאלץ מדינות שחברות באיחוד לקבל מהגרים בניגוד לרצונן ואסור לאלץ מהגרים להתיישב במדינות שהם אינם רוצים לחיות בהן", אמר סורוס. 

הוא תיאר תוכנית שמטרתה לממן חינוך טוב יותר ושפר את שיעור האבטלה באפריקה בעלות של 30 מיליארד יורו (34.7 מיליארד דולר) בשנה. הוא טען כי תוכנית זאת תעצור את גל המהגרים מהיבשת לאירופה. סורוס הציע כי האיחוד האירופי יממן את התוכנית על ידי הלוואות. הוא גם מתח ביקורת חריפה על מדיניות הצנע, שלטענתו, נהפכה ל"אובססיה בקרב המחוקקים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker