לוגו בלומברג
בלומברג

מחלוקת קשה בין נשיא איטליה סרג'יו מטארלה לבין מנהיגי המפלגות הפופוליסטיות בנוגע למועמד יורו-סקפטי לתפקיד שר האוצר, מעכבת את המאמצים להרכיב ממשלה.

בפגישה אתמול בערב בין מטארלה לבין ראש הממשלה המיועד ג'וזפה קונטה לא הציג האחרון אף מועמד מלבד הכלכלן פאולו סאבונה. סאבונה קרא שוב ושוב לממשלה שתורכב לגבש תוכנית לעזיבת גוש היורו, לפי דיווח בעיתון "לה רפובליקה". מטארלה, לשעבר שופט בבית המשפט לחוקה, מתעקש למנות בעצמו את שרי הממשלה ללא לחץ מצד גורמים חיצוניים, לפי הדיווח. ממשרדו של מטארלה לא נמסרה תגובה.

מתאו סלביני, מנהיג הליגה הצפונית, מפלגת הימין המתנגדת להגירה, מתעקש כי סאבונה בן ה-81, שר התעשייה לשעבר, ימונה לתפקיד.

הפער בין התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה לעשר שנים לבין מקבילותיהן הגרמניות עלתה אתמול לרמה הגבוהה ביותר מאז 2014, על רקע חששות כי הממשלה המתגבשת של הליגה ותנועת חמשת הכוכבים האנטי ממסדית תפר את חוקי התקציב של האיחוד האירופי באמצעות קיצוצי מסים והגדלת הוצאות.

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס אמרה בהודעה כי הצעותיה של הקואליציה להוריד מסים ולהגדיל הוצאות יובילו את איטליה "לעמדה חלשה יותר ולא חזקה יותר מבחינה תקציבית". לדברי מודי'ס, אלה הוצאות יקרות "ללא שום הסבר ברור איך ימומנו".

הקשיים להקים ממשלה הביאו את איטליה לשיא חדש של 83 ימים ללא ממשלה חדשה, לאחר שהבחירות ב-4 במארס הסתיימו ללא תוצאה חד משמעית. אם קונטה, משפטן ללא ניסיון פוליטי, לא יצליח להרכיב ממשלה, תלך איטליה שוב לבחירות, כנראה בסתיו.

סאבונה עצמו אמר לעיתון "קוריירה דלה סרה" כי הוא מוכן לתפקיד, אך הוסיף "אני לא רוצה להתערב בהחלטות הנשיא מטארלה, שכלפיו יש לי כבוד עצום. אני יכול לקחת צעד אחורה ולחזור לכתיבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker