מכה לזכויות עובדים בארה"ב: בוררות חובה במקום תביעות ייצוגיות על שכר

משפטנים מזהירים בעקבות פסיקת בית המשפט העליון: "רק עניין של זמן עד שייאבד לחלוטין הכלי החזק ביותר להבטיח שתאגידים יישאו באחריות על עבירות שביצעו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארה''ב משפט בית משפט עליון

בית המשפט העליון בארה"ב פסק ביום שני כי חברות יכולות לנצל סעיפי בוררות בחוזה תעסוקה כדי לאסור על עובדים להגיש יחד תביעות ייצוגיות הנוגעות לתנאי ומקום העבודה. פסק הדין בהתקבל ברוב של חמישה מול ארבעה שופטים, בתמיכתו הרוב השמרני של שופטי בית המשפט העליון. פסק הדין עשוי לחול על כ-25 מיליון חוזי עבודה בארה"ב.

השופט ניל גורסץ', שכתב בפסק הדין את עמדת הרוב, הסביר כי החלטת בית המשפט התבססה על חוק פדרלי המעניק עדיפות להליכי בוררות ועל פסיקות תקדימיות של בית המשפט. לדבריו, אם יורשו העובדים להתאגד ולהגיש תביעות יחדיו, "הסגולות שראה במקור הקונגרס בבוררות, מהירות ההליך, פשטותו ועלותו הזולה, היו הולכות לאיבוד והבוררות היתה הופכת לדומה להתדיינות המשפטית שאותה היתה אמורה להחליף".

השופטת רות ביידר גינסבורג, שכתבה את עמדת המיעוט בפסק הדין, כינתה את דעת הרוב "שגיאה מבישה", והזהירה כי כתוצאה מההחלטה "תהיה אכיפה מופחתת של חוקים פדרליים וחוקי מדינות שנועדו להגן על עובדים פגיעים".

עובדי מקדונלד'ס מוחים על שכר המינימוםצילום: רויטרס

בריאן פיצפטריק, פרופ' למשפטים באוניברסיטת ונדרבילט שחוקר הליכי בוררות ותביעות ייצוגיות, אמר כי פסק הדין אינו מפתיע לאור פסיקות קודמות של בית המשפט העליון. "זה רק עניין של זמן עד שנאבד לחלוטין את הכלי החזק ביותר שנועד להבטיח שתאגידים יישאו באחריות על עבירות שביצעו", אמר פיצפטריק.

פסק הדין, שפורסם ביום שני, נגע לשלוש תביעות שאוחדו לתיק אחד ושעסקו בטענות שלפיהן מעסיקים שילמו לעובדיהם שכר נמוך מכפי הנדרש על פי חוק. חוזי התעסוקה של העובדים כללו סעיף המחייב אותם ליישב מחלוקות מסוג זה באמצעות הליכי בוררות במקום דרך התדיינות משפטית, וחשוב מכך, שהעובדים יעשו זאת כל אחד בנפרד.

סעיפי בוררות, הקובעים כי מחלוקות עתידיות יובאו בפני בורר, הן המצאה חדשה יחסית, אולם הם הפכו לנפוצים למדי בארה"ב. בשנת 1992, כתבה השופטת גינסבורג, רק 2% מהעובדים הבלתי מאוגדים השתמשו בהסכמי בוררות חובה, ואילו כיום 54% מהם עושים כן. כ-23% מהעובדים הבלתי מאוגדים, כתבה, חתומים על חוזי תעסוקה שמחייבים אותם לוותר על זכותם להשתתף בהגשת תביעות ייצוגיות.

רות ביידר גינסבורגצילום: בלומברג

תחת חוזים אלו, כתבה גינסבורג, לעיתים קרובות לא משתלם לעובדים ואפילו מסוכן להגיש תביעות אישיות קטנות נגד המעסיק. "בכך שהם משלבים ידיים בתביעה, עובדים יכולים לחלוק את הוצאות המשפט ולצמצם את הסיכון לצעדי תגמול מצד המעסיק", כתבה.

השופטת הזהירה גם כי אילוץ עובדים להיכנס להליכי בוררות כל אחד בנפרד עלול לגרור תוצאות בלתי אחידות במקרים זהים, במיוחד מכיוון שהליכי בוררות חסויים לעתים קרובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker