עובדים מבלים 10 שעות עבודה בחודש בתלונות על העבודה: זו השיטה לעשות את זה נכון

מחקרים מעידים כי שליש מהעובדים מבלים 20 שעות ויותר בתלונות על ההנהלה ועל עמיתיהם ■ כך תקצרו את זמן התלונות וייתכן שגם תייעלו את מקום העבודה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד עצבני (צילום אילוסטרציה)
עובד עצבני (צילום אילוסטרציה)צילום: Getty Images IL

"במשך שעה הקשבתי לתלונות של פרנק (שם בדוי) על הבוס שלו בג'מבו, ברנדון (שם בדוי)", כך כתב החוקר פיטר ברגמן מאוניברסיטת הרווארד בפתיחת מאמרו "בפעם הבאה שאתם רוצים להתלונן, תעשו את זה במקום".

"הוא חושב שהוא הכי חכם בעולם, נכנס לישיבות ומציג רעיונות, שאנחנו, הצוות שלו, בכלל לא עובדים עליהם. הוא משנה את כל צורת העבודה שלנו, ואנו נושאים באחריות לדברים שהוא מתעלם מהם. והכי גרוע הוא שאין לו מושג איך הוא מתנהג. הוא בטוח שהוא בוס ועובד מדהים", אמר פרנק.

למרבה הצער זהו אינו מצב יוצא דופן, לפי מחקרים רוב העובדים מבלים עד 10 שעות בחודש בתלונות על הבוס או על ההנהלה וכשליש מהעובדים מבלים יותר מ-20 שעות בחודש בתלונות. העבודה היתה מתייעלת בהרבה אם התלונות הללו היו מצטמצמות לכמה שעות בלבד בחודש.

כאשר אנחנו כועסים על התנהלותו של מישהו בעבודה, הרגשות הללו מתעצמות לאנרגיה בתוך גופנו וגורמות לנו אי נוחות פיזית. בגלל זה קוראים להם רגשות, כי הן גורמות גוף להגיב להן. התלונות משנות את מאזן האנרגיה החיובית-שלילית, גם אם לזמן קצר וגורמות לנו להרגיש יותר טוב. ואולם, אם התלונות ממשיכות לאורך זמן, נוצר מעגל בלתי פוסק שגורם לנו לתסכול.

כמו כן, תלונות גורמות לפילוג בין העובדים במקום העבודה, פוגעות ביעילות ומחזקות את חוסר האמון בין העובדים. התרבות השלילית הזו מחלחלת למקום העבודה ופוגעת בכולם. בינתיים התלונות אינן משיגות תוצאות ולא חל שום שינוי בצורת העבודה או בהתנהלות האנשים שעליהם התלוננתם.

אם כן, מה יש לעשות כאשר אתם רוצים להתלונן? ובכן צריך להתלונן, אבל ישירות בפני האדם שכלפיו מופנית התלונה ובצורה מתחשבת. ניתן לדבר עם אותו אדם ואם הוא מתעלם מהתלונה, אפשר לפנות לאחראי עליו. אם אתם לא מחבבים את האפשרות הראשונה אפשר לנסות ולהפסיק את ההתנהלות הפוגענית של אותו אדם באותו רגע ולבקש כי השיח יתנהל תוך מתן כבוד הדדי.

הרעיון הוא לנצל את רצון להתלונן ולהפכו לפעולה שתייעל את העבודה. הנה כמה המלצות שיסייעו לכם להתמודד עם מצבים כאלה:

שימו לב לתגובות הגוף, עליית האדרנלין, או לחילופין תגובת "אתה מאמין שזה מה שקרה הרגע?!"

הירגעו ונסו הבין את רגשותיכם לגבי הסיטואציה כדי שהרגשות לא יהממו אתכם או ישתקו אתכם.

נסו להבין מה בסיטואציה באמת שווה תלונה.

החליטו מה אתם יכולים לעשות כדי לקבוע גבולות: לבקש ממישהו לשנות את התנהגותו או לחילופין דרישה לשיחה תוך מתן כבוד הדדי, ובצעו זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker