הזדמנויות באיחוד נסיכויות המפרץ: יאפשר לראשונה בעלות מלאה של זרים על עסקים

האיחוד גם יציע תושבות ארוכת טווח לבעלי מקצועות מסוימים, במסגרת תוכנית שנועדה לעודד השקעות זרות בכלכלה השניה בגודלה במפרץ הפרסי

לוגו בלומברג
בלומברג
צילום: בלומברג

איחוד נסיכויות המפרץ מתכנן לאפשר בעלות מלאה של זרים על חברות ולתת אשרות ארוכות טווח לחלק מהמשקיעים ולאנשי מקצוע מסוימים, כחלק ממאמציה של הכלכלה השניה בגודלה במפרץ הפרסי למשוך אליה השקעות.

במסגרת הכללים החדשים תוצע גם תושבות של עד עשר שנים לבעלי מקצועות טכניים מסוימים וכן מקצועות בתחומי הרפואה, המדע והמחקר. בנוסף, יינתנו אשרות של חמש שנים לסטודנטים ושל עשר שנים לסטודנטים מצטיינים, לפי דיווח באתר החדשות WAM. השינויים, שכבר אושרו בקבינט, ייכנסו לתוקף עד סוף השנה.

השינויים בכללים מסמלים התרחקות מהמדיניות שהגבילה עד עתה בעלות של זרים על חברות למעט באזורי סחר חופשי. זרים שרוצים להקים עסקים מחוץ לאזורי הסחר נדרשים כיום לחפש שותפים מקומיים שיהיו הבעלים של 51% לפחות במיזם.

בדומה למדינות נוספות במפרץ הפרסי, רוב האוכלוסיה של איחוד הנסיכויות, שמונה 9 מיליון בני אדם, מורכבת מעובדים זרים ובני משפחותיהם, אשר מתגוררים במדינה באופן זמני ועוזבים אותה לאחר שתקופת ההעסקה שלהם מסתיימת. רבים מהם שולחים את ההכנסות שלהם הביתה. ב-2017 לבדה שלחו עובדים זרים 164 מיליארד דירהאם (45 מיליארד דולר) למדינות המוצא שלהם, לפי WAM.

הקלת כללי הבעלות על עסקים באיחוד הנסיכויות מגיעה לאחר שקטאר השכנה העניקה באוגוסט שעבר לחלק מהזרים את הזכות להישאר בה ללא הגבלה. ההחלטה התקבלה בעיצומו של משבר ביחסים בין קטאר לגוש של מדינות ערביות בהובלת סעודיה.

"אנחנו מצפים להשפעה חיובית על ההשקעות הזרות הישירות – בעלות של 100% תסייע לעודד אותן גם מחוץ לאזורי הסחר החופשי", אמר ג'אפ מייג'ר, מנהל וראש חטיבת מחקר מניות בבנק ההשקעות ארקם קפיטל בדובאי. "ההחלטה תסייע גם להגירה, אשר תגביר משמעותית את הלחץ שכבר קיים על שוק הדיור".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker