הכלי הסודי של אנשי הימין בארה"ב שנועד לחסל את איגודי העובדים

שותפות של ארגוני ימין בארה"ב מתכננת קמפיין ממוקד במדיה הדיגיטלית — במטרה לשכנע את חברי האיגודים המקצועיים לעזוב אותם ■ "קמפיין מנוהל היטב יכול לגרום לאיגודים לאבד 5%-20% מהחברים — והפסד של מיליוני דולרים", נכתב במסמכים שהגיעו לידי "גרדיאן"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת פדרציית המורים בוושינגטון
לוגו גרדיאן
גרדיאן

פעילי ימין אמריקאים מתכננים לצאת בקמפיין ברחבי ארה"ב, במטרה לגרום לחברי איגודים מהמגזר הציבורי לקרוע את כרטיסי החבר שלהם — ולהפסיק לשלם לאיגודים. בכך הם הופכים לאיום ישיר על התנועה הפרוגרסיבית בארה"ב.

מסמכים שהגיעו לידי "גרדיאן" חושפים רשת של מכוני מחקר עם אג'נדה שמרנית קיצונית ונוכחות בכל 50 המדינות בארה"ב, שמתכננת לפנות באופן ישיר, בקמפיינים ממוקדים, לחברי איגודים כדי לשכנעם לעזוב אותם.

חברי הקבוצה מקווים כי הקמפיינים האלה יצליחו לגרום לאיגודים — שבהם חברים כיום 7 מיליון איש — לאבד כ–20% מהחברים. מגמה כזו תגרור הפסד של מיליוני דולרים בהכנסות האיגודים, ובכך תערער את אבן היסוד של התנועה הפרוגרסיבית בארה"ב.

"קמפיין עזיבה מנוהל היטב יכול לגרום לאיגודים במגזר הציבורי לאבד 5% עד 20% מהחברים, מה שיגרום להם להפסד של מאות אלפי או מיליוני דולרים... זה עשוי להשפיע על המשאבים שראשי האיגודים יכולים להקדיש לקמפיינים של פעילות פוליטית", נכתב במסמכים הפנימיים.

הקמפיין נגד האיגודים הוא רעיון של סטייט פוליסי נטוורק (SPN), שותפות מחוף אל חוף של 66 מכוני מחקר ימניים, עם תקציב של 80 מיליון דולר, שנועד לקדם מדיניות רגרסיבית ברוחו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ — כמו מסים נמוכים וממשלה קטנה. הקבוצה ממומנת על ידי מיליארדרים שמרנים, כמו האחים צ'רלס ודייויד קוך והקרן של משפחת וולטון, שעושרה מגיע מרשת הענק וולמארט.

דברים שכתבה SPN בעבר, ונחשפו על ידי "גרדיאן", מגלים את המניעים הפוליטיים שמאחורי ההתקפה שלה על האיגודים. התנועה מתכננת לפגוע במימון וביכולות של האיגודים במגזר הציבורי כאמצעי ל"היפוך המדיניות הכושלת של השמאל האמריקאי".

המטרה, לפי הקבוצה, היא "למנוע לצמיתות מהשמאל גישה למיליוני דולרים בדמי חבר של חברי איגוד שאינם מעוניינים בכך מדי בחירות".

רנדי ויינגרטןצילום: בלומברג

"גרדיאן" השיג כעת את מה ש–SPN מכנה "ערכת כלים" של עצות לתומכיה — כיצד לגרום ל"רפורמה באיגודים". משמעותו של ביטוי מכובס זה היא לרוקן את האיגודים מחברים ומכסף. "ערכת הכלים" כוללת ארבע טקטיקות כדי להגיע למטרה. אחת מהן היא קמפיין העזיבה.

"כדי לגרום לעובדים לעזוב את האיגוד שלהם הם יצטרכו קודם כל לדעת שיש להם ברירה. קמפיין ישיר לעובדי ציבור המיוצגים על ידי איגוד, שמשלב מייל ומדיה דיגיטלית, יעזור להעלות את המודעות ואת שיעור העוזבים", מעריכים בקבוצה.

התוכנית של SPN משרטטת את האופן שבו אפשר להשיג את הפרטים האישיים של חברי האיגודים באמצעות חוקי חופש המידע שיש במדינות, מה שיאפשר לבצע שיווק ממוקד — לטרגט את המסרים ישר אליהם. לפי הארגון, "גישה לרשימות של חברי איגודים חיונית לפרויקט הזה. הגישה הנפוצה ביותר להשגת הרשימות היא באמצעות הגשת בקשות, בכפוף לחוקי הרישום הציבורי במדינות".

מחכים לפסיקת בית המשפט העליון

ערכת הכלים הזאת מופצת בזמן חשוב לאיגודים של המגזר הציבורי. גל השביתות של מורי בתי הספר במערב וירג'ניה, אוקלהומה, קנטאקי, אריזונה, קולורדו ומקומות נוספים בארה"ב, נתן תנופה לתנועת העובדים, שלקחה חלק מרכזי בהתנגדות לקיפאון בשכר, למשאבים המידלדלים ולעוינות מצד הבית הלבן.

מה שעלול להיות מסוכן לאיגודים יותר מהקמפיין הזה, הוא הפסיקה הקרובה של בית המשפט העליון בארה"ב בתיק יאנוס נגד פדרציית איגודי העובדים במגזר הציבורי (AFSCME) — שנחשבת אחד המקרים המשמעותיים בתחום בתקופתנו. בעתירה, מבקש מארק יאנוס, עובד סוציאלי מאילינוי, שלא לשלם לאיגוד העובדים את דמי החבר, מכיוון שהוא לא חבר בו.

אם חמשת השופטים השמרניים בבית המשפט העליון ישפטו לטובת התובע (כלומר, נגד האיגודים), כפי שרבים צופים שיקרה, העבודה המאורגנת תחטוף מהלומה — משום שהמשמעות היא שלעובדים תינתן זכות לבחור אם לשלם את חלקם לאיגוד בעקבות הסכמים קיבוציים או לא — גם אם הם מרוויחים בזכות האיגוד שכר גבוה יותר או מקבלים תנאים טובים יותר.

מארק יאנוס צילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

אם הפסיקה אכן תהיה לטובת העותר, הדבר ייתן אור ירוק לקבוצות שמרניות כמו SPN להגביר את מאמציהן בעידוד לעזיבה המונית של חברי איגודים. כהצהרת כוונות ברורה, SPN הזמינה את יאנוס לשאת דברים בפגישה השנתית שלה, שהתקיימה באוגוסט בסן אנטוניו, טקסס.

קארי קונקו, סגנית הנשיא של SPN לענייני תקשורת, אמרה כי "עובדים צריכים להיות מסוגלים להחליט עבור עצמם אם תשלום לאיגוד העובדים שווה את הכסף שהם מרוויחים, או שעדיף להם להוציא אותו במקום אחר". לדבריה, כוונתה של SPN אינה פוליטית, אלא נועדה "פשוט לשמור על חופש הדיבור".

איגודי המגזר הציבורי יצרו בעיה עבור עצמם, אומרת קונקו, בכך שגרמו לחלק מהעובדים להרגיש מנוצלים. התיק של יאנוס עשוי לעזור לאיגודים הממשלתיים לשפר את מצבם מול החברים משום "שהם יצטרכו להוכיח כי הם שווים את הכסף, בכך שייתנו ייצוג טוב יותר כדי לזכות בדמי החבר הוולונטריים".

"מקרה שמאחוריו עומדים בעלי הון"

רנדי ויינגרטן, נשיאת פדרציית המורים האמריקאית, אמרה כי המסמכים של "גרדיאן" חושפים את היקף התוכניות הסודיות שקבוצות ימין מתכננות לקראת פסיקת בית המשפט העליון בעניין יאנוס. "המסמכים האלה מוכיחים כי 'יאנוס נגד AFSCME אינו מקרה של פרט שרצה שתהיה לו בחירה (אם לשלם או לא), אלא מקרה שמאחוריו עומדים כוחות בעלי הון שמטרתם לחסל את הבחירה של העובד ואת כוחו".

לדבריה, מיליארדרים ימניים כמו האחים קוך "יודעים כי למשפחות עובדות יש כוח רק כשהן משתפות פעולה כאיגוד, ושום דבר לא יעצור אותם בדרכם להרוס את זה. עם זאת, ראינו תמיכה חסרת תקדים באיגודים שלנו ובאפשרויות שהם העניקו לחיים טובים יותר. כאשר יגיע יום הפסיקה בתיק יאנוס, נעמוד מאוחדים, מוכנים לפעול והשיב מלחמה מול הכוחות שרוצים להשתיק את העובדים".

אחד ממכוני המחקר של SPN, פרידום פאונדיישן מאולימפיה שבמדינת וושינגטון, כבר התחיל בקמפיין ובגיוס כספים על גבה של פסיקת יאנוס — נגד האיגודים. המכון שלח אי־מיילים לתומכיו שבהם כתוב כי "אנחנו מעלים הילוך באופן משמעותי כדי להשיק קמפיין שנועד לחנך ולהביא לפעולה, ולנצל במלואה פסיקה מועדפת בתיק ההיסטורי הזה".

הקרן הוסיפה כי "ההשלכות של פסיקה חיובית הן אדירות. דמיינו עשרות, אפילו מאות, של מיליוני דולרים שמשמשים כיום לקידום מטרות שמאל הרסניות ומועמדים.... נעלמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker