"כל הענפים בטורקיה מוגדרים בסיכון בינוני עד גבוה מאוד"

הבחירות הכלליות והמתיחות הפוליטית עם ישראל גרמו לחברת ביטוח האשראי קופאס להעלות את רמת הסיכון על כלל הענפים בטורקיה ■ בולט במיוחד: הסיכון בענפי המזון החקלאי, הטקסטיל והבנייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רג'פ טייפ ארדואןצילום: STOYAN NENOV/רויטרס

לקראת הבחירות הכלליות הצפויות בחודש הבא בטורקיה ועל רקע המתיחות הפוליטית בין ישראל לטורקיה פירסמה היום (ד') חברת ביטוח האשראי קופאס (Coface) ישראל התראה ליצואנים הישראלים לטורקיה, לאחר שהיצוא למדינה התעורר.

מנתוני קופאס עולה כי כל הענפים בטורקיה מוגדרים ענפים בסיכון משמעותי. ענפי העץ, הנייר, התחבורה והרכב מוגדרים בסיכון בינוני. גם רמת הסיכון של ענף הפארמצבטיקה, שהוגדר עד כה בסיכון נמוך, עלתה לבינונית. הסיבות העיקריות לכך היא התחרות העזה בתחום, שינוי שיטת התמחור הממשלתי לתרופות שבהחזר, שחיקת שולי הרווח ומבנה בעייתי פיננסית של שותפויות תרופות במדינה. 

ברמת סיכון גבוהה בטורקיה מוגדרים ענפי המזון החקלאי (Agro-Food), כימיקלים, אנרגיה, מתכות, תקשורת IT, קמעונאות וטקסטיל. ענף הבנייה מוגדר ברמת סיכון גבוהה מאוד.

דירוג הסיכון הכללי של טורקיה הוא ברמה B, הנחשבת לסיכון גבוה יחסית לשכנותיה באירופה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), סך היצוא הישראלי לטורקיה רשם ברבעון הראשון של השנה זינוק חד של כ-65%, והסתכם בכ-517 מליון דולר, לעומת כ-315 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. נתון זה הוא המשך מגמה של גידול ביצוא הישראלי לטורקיה שהסתכם בכ-1.42 מיליארד דולר ב-2017 לעומת 1.28 מיליארד דולר ב-2016.

לדברי כרמינה מנדולה, מנכ"ל קופאס ישראל, אף שטורקיה נהנתה מאינדיקטורים כלכליים חזקים בין 2015 ל-2017, ובהם צמיחה חזקה של כ-5.5%, הדבר נעשה על חשבון הרחבת הגירעון בחשבון השוטף מ-3.8% ל-5.5%, עלייה באינפלציה מ-8.8% ל-12%, ופיחות  הלירה הטורקית בכ-73% לעומת הדולר האמריקאי מתחילת 2015. בנוסף, ההלוואות הבנקאיות עלו ביותר מ-100% מאז 2015 ועד אמצע  אפריל  2018. גורמים אלה ימשיכו לתמוך בסיכונים הצפויים לחברות ועסקים במדינה.

בנוגע לבחירות הכלליות הצפויות בטורקיה ב-24 ביוני, מנדולה אמר כי התקופה שבין הבחירות האלה לבין הבחירות המקומיות הצפויות במדינה במארס 2019 צפויה להגדיל את המתיחות הפוליטית במדינה, מתיחות שתתמוך בהיחלשות הלירה הטורקית. מצב כזה צפוי להגדיל את נטל החוב במט"ח  וגם את עלויות האשראי הגבוהות ממילא של המגזר העסקי ולהקטין את שולי הרווח של החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker