פייסבוק הסירה ברבעון הראשון 500 מיליון חשבונות מזויפים ו-2 מיליון תכני שנאה

הרשת החברתית חשפה היום לראשונה נתונים לגבי האופן שבו היא מטפלת בתכני שנאה, אלימות ועירום

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

פייסבוק ספגה לאחרונה לא מעט ביקורת על כך שהיא אינה עושה מספיק על מנת להסיר פוסטים אלימים, מיניים, ביטויי שנאה ותכנים בעייתיים אחרים מהרשת החברתית שלה. ממשלות, פעילים ואנשי אקדמיה הפעילו עליה הרבה לחץ לחשוף כיצד היא מטפלת בפוסטים כאלה. כעת, פייסבוק מציגה לראשונה נתונים שמראים מה היא באמת עושה כדי להיאבק בתכנים האלה.

בדו"ח בן 86 עמודים דיווחה פייסבוק כי מחקה ברבעון הראשון של השנה 865.8 מיליון פוסטים, רובם ספאם, וחלקם הקטן פוסטים שבהם היה עירום, אלימות גרפית, ביטויי שנאה ועידוד טרור. בנוסף, דיווחה פייסבוק כי הסירה באותה תקופה 583 מיליון חשבונות מזויפים - רובם באופן מיידי - מספר השווה ל-3%-4% מהמשתמשים החודשיים שלה.

גיא רוזן, סגן נשיא בפייסבוק לניהול מוצר, אמר כי החברה הגבירה משמעותית בשנה וחצי האחרונות את מאמציה לאתר תכנים לא הולמים ולהסירם. לדבריו, הדו"ח נועד "לסייע לצוותים שלנו להבין מה קורה" באתר. פייסבוק מקווה כעת להמשיך ולפרסם דו"חות כאלה בכל רבעון.

פייסבוק עברה תקופה סוערת שבמהלכה התמודדה עם שערוריית פרטיות, בעקבותיה התחייב מנכ"ל החברה מארק צוקרברג כי תעשה יותר מאמצים על מנת לרסן את יכולתם של גורמים שליליים לנצל את הפלטפורמה שלה לרעה. אתמול הודיעה פייסבוק כי השעתה כ-200 אפליקציות צד שלישי שאספו מידע על משתמשיה, בשעה שהיא עורכת חקירה מקיפה בנושא.

הדו"ח שפורסם היום הוא צעד נוסף של פייסבוק בניסיון לנקות את האתר. ואולם לא הכל פורסם. פייסבוק לא סיפקה דוגמאות לפוסטים אלימים או ביטויי שנאה שהסירה, למשל. בנוסף, החברה אמרה כי הסירה יותר פוסטים מהאתר ברבעון הראשון של 2018 מאשר ברבעון שקדם לו, אך לא נתנה נתונים לגבי שנים קודמות, מה שמקשה להעריך עד כמה באמת הגבירה את מאמציה בעניין.

פייסבוק ייחסה את העליה בתכנים שהוסרו ברבעון הראשון לתוכנות בינה מלאכותית משופרות שיכולות לזהות מידע פוגעני בצורה מדויקת יותר. צוקרברג דיבר כבר בעבר על בינה מלאכותית כפיתרון העיקרי שיכול לסייע לפייסבוק בסינון פוסטים בעייתיים מבין מיליארדי פיסות התוכן שאנשים מפרסמים בה בכל יום.

לפי הדו"ח החדש, הבינה המלאכותית מצאה 99.5% מהתכנים מעודדי הטרור באתר, מה שהוביל להסרתם של 1.9 מיליון פוסטים בנושא ברבעון הראשון. הבינה המלאכותית גם זיהתה 95.8% מהתכנים שהיו בעייתיים בגלל ערום, ו-21 מיליון פוסטים כאלה הוסרו. עם זאת, פייסבוק עדיין נעזרת בבני אנוש לזיהוי ביטויי שנאה, משום שלתוכנות אוטומטיות קשה עדיין להבין הקשרים ותרבויות שונות. מבין 2.5 מיליון פוסטים של ביטויי שנאה שהוסרו ברבעון הראשון, רק 38% זוהו על ידי הבינה המלאכותית, לפי הדו"ח.

הדו"ח של פייסבוק לא כלל נתונים לגבי כמות הפייק ניוז בפייסבוק, משום שלחברה לא היתה מדיניות מפורשת לגבי הסרת דיווחים חדשותיים מזויפים, לדברי אלכס שולץ, סגן נשיא בפייסבוק לענייני ניתוח נתונים. במקום זאת, פייסבוק ניסתה להרתיע מפני הפצת מידע מוטעה באמצעות הסרת אתרי ספאם שמרוויחים מפרסום לצד פייק ניוז והסרת חשבונות מזויפים שמפיצים אותן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker