תחקיר: הסיגריה של פיליפ מוריס יודעת עליכם יותר ממה שאתם חושבים

ענקית הטבק שעומדת מאחורי הסיגריה אייקוס פיתחה תוכנה שבאמצעותה היא יכולה לעקוב אחרי הרגלי העישון של המשתמשים. פיליפ מוריס: התוכנה מפקחת על הטמפרטורה ומשך השימוש – ואינה בשימוש למטרות שיווקיות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייקוס של פיליפ מוריס
אייקוס של פיליפ מוריסצילום: JAIME SALDARRIAGA / רויטרס

פיליפ מוריס, שמנסה לקבל את אישור הרגולטורים למכשיר העישון שלה, אייקוס, טוענת כי הוא מזיק פחות מסיגריה רגילה. אבל לאייקוס יש יתרון נוסף, מוכר פחות, על סיגריות רגילות: הוא מסוגל לאסוף מידע על הרגלי העישון של המשתמש.

ענקית הטבק פיליפ מוריס כבר בונה מאגר מידע של לקוחות אייקוס הרשומים בחברה. היא גם פיתחה יישום לתוכנה הזו שיכול לקחת את העניין צעד קדימה.

היוזמה הזו, אם תאושר על ידי הרגולטורים, תוציא מידע על הרגלי העישון של המשתמש מהמכשיר, ותשתמש בו למטרות שיווקיות – לטענת מנהל פרויקט לשעבר שבחן את התוכנה הזו ביפן. המידע הזה יכלול את כמות השאיפות ואת הצריכה היומית הממוצעת, אומר שירו מסאוקה, שעבד בפיליפ מוריס יפן מ-2012 עד 2016. בתגובה לדבריו של מסאוקה, החברה מסרה כי התוכנה שבתוך במכשיר מפקחת על הטמפרטורה ועל משך השימוש, "ואינה בשימוש למטרות שיווקיות בכלל".

חברה קנדית שמתמחה בהנדסה הפוכה של מוצרי טכנולוגיה אומרת כי אייקוס מצוידת בשני שבבי מיקרו בקר. אחד מהם, עם התאמות מתאימות, יכול לשמש לאחסון ושימוש במידע שיוכל לאחר מכן להיות משודר לחברה. מתיאור המוצר של השבבים הנמצאים בלייקוס, המידע הזה עשוי לכלול פרטים כמו מספר השאיפות של המשתמש וכמה פעמים ביום הוא השתמש במכשיר – כך לפי חברת טק אינסייטס מאוטווה, שבדקה את המכשיר עבור רויטרס.

החברה בדקה את החומרה והרכיבים; היא לא בדקה את הפונקציונאליות של התוכנה במכשיר. לאחר שהממצאים הוצגו בפני פיליפ מוריס, היא אמרה בתגובה: "שום מידע מהמכשיר לא קשור למשתמש ספציפי, רק למכשיר".

בקשת פטנט שהגישה חברת בת של פיליפ מוריס ב-2009 מעידה כיצד תקשורת עם הלקוח יכולה לעבוד. היא מתארת מכשיר דמוי אייקוס ככזה שיש לו "ממשק שיבסס תקשורת כדי להעלות מידע ולהוריד מידע משרת מחובר לאינטרנט".  

גרגורי קונולי, מרצה באוניברסיטת נורתאיסטרן בבוסטון, שחקר את הטכנולוגיה ואת הפטנטים של אייקוס, אמר כי היכולת של פיליפ מוריס לאסוף מידע על משתמשים תוכל להעניק למכשיר עוצמה בלתי רגילה.

"יהיה להם בסיס נתונים ענקי על העישון של האמריקאים", לדבריו. "ואז הם יוכלו לתכנת מחדש את תבנית העישון באייקוס כך שתהיה עם פוטנציאל התמכרות גבוה יותר". סגנית נשיא החברה לנושאים מדעיים ותקשורת עם הציבור, מוירה גילכרייסט, אמרה בינואר לפאנל של יועצים מדעיים ממינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כי "אני יכולה להבטיח כי אין שם טכנולוגיה שנועדה בשום צורה לבצע מניפולציות באמצעות מידע שמגיע מאייקוס".  

המקרה היחיד שבו החברה מושכת מידע מהמכשיר, טוענת פיליפ מוריס, היא כאשר היא מנסה להבין מדוע הוא אינו פועל כראוי.

גילכרייסט אמרה ל-FDA כי באייקוס יש בקושי רמת ניקוטין כמו בסיגריה רגילה. החברה טוענת כי את רמת הניקוטין במכשיר לא ניתן לשנות. גילכרייסט אמרה, עם זאת, כי החברה מסוגלת "לתפוס מידע" כמו מספר השאיפות שלוקחים מהמכשיר אבל היא אינה עושה זאת אלא אם כן זה הכרחי כדי לבחון מכשיר שיש לו בעיות טכניות. מספר השאיפות של המשתמש וזמן העישון לכל מקלון טבק מווסתים אוטומטית לתוך המכשיר, לדבריה.

החברה אומרת כי חימום הטבק – במקום שריפה שלו – כפי שעושה האייקוס, מוריד את החשיפה של המשתמש לחומרים רעילים שנמצאים בסיגריה רגילה. "סביר להניח כי הוא יוריד את הסיכון במחלות קשורות לעישון".

האייקוס עושה שימוש במקלוני טבק דמויי סיגריה, המשווקים בחלק מהמדינות כ"היט סטיקס". המקלונים נכנסים לתוך המכשיר, המצויד ברכיב מחמם הנקרא בלייד. המכשיר מגיע עם חיבור ל-USB, ואפשר לרכוש לו גם חיבור בלוטות'.

פיליפ מוריס טוענת כי אייקוס מיועדת למעשנים שלא יפסיקו לעשן בנסיבות אחרות. היא הגישה בקשה לאישור FDA לשווק את המכשיר בארה"ב כמסוכן פחות מסיגריה רגילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker