ראש ממשלת הונגריה הבטיח נקמה - והעמותה של סורוס הכריזה על יציאתה מהמדינה

אורבן תקף פעמים רבות את סורוס ואת פעילות העמותה שלו בהונגריה ■ הממשלה מקדמת הצעת חוק האוסרת על סיוע לפליטים ומטילה מסים על תרומות מחו"ל לארגוני זכויות אדם

סוכנויות הידיעות
אורבן, השבוע בבודפשט
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבןצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

במהלך שמונה שנות שלטונו של ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, נותרו פעילים כמה ארגונים עצמאיים, כמו אוניברסיטאות וארגוני זכויות אדם. גם כשהוקמה ממשלה של מפלגה אחת, ארגונים אלה עדיין הצליחו לשמור על עצמאות כדי להבטיח שהמדינה תישאר פתוחה וחופשית.

ואולם, ייתכן שתקופה זאת נגמרה. חודש לאחר שאורבן ניצח בבחירות, ממשלתו פועלת במהירות כדי לממש את הבטחת הבחירות לנקמה באויביו. הארגונים שסימן אורבן מתכוננים לתגובה של ראש ממשלת הונגריה, שחברה באיחוד האירופי ובנאט"ו.

סורוס בבריסל, ב-2017
ג'ורג' סורוסצילום: Olivier Hoslet/אי־פי

הארגון הראשון שהגיב היא העמותה של המיליארדר ג'ורג' סורוס - אופן סוסייטי פאונדיישנס (OSF). העמותה הודיעה היום על סגירת פעילותה במדינה. "בעקבות אי הוודאות הגוברת בסביבה הפוליטית והחוקתית בהונגריה, העמותה עוברת מבודפשט לברלין, בירת גרמניה", נכתב בהודעת העמותה.

אורבן תקף פעמים רבות את סורוס ואת פעילות העמותה בהונגריה. הוא האשים את סורוס, יליד הונגריה, בהתערבות בעניינים פוליטיים במדינה על ידי מימון קבוצות מתנגדות לשלטון.

ארגון זכויות אדם צופה כי בקרוב יהיה אסור לסייע לפליטים או אפילו לדבר עליהם. הצעת חוק שנוסחה לפני הבחירות על ידי מפלגתו של אורבן תחייב כל קבוצה שפועלת בשמם של פליטים או מהגרים לקבל אישור ביטחוני לפעילותה ממשרד הפנים בהונגריה. לפי הצעת החוק, ארגונים שמקבלים מימון זר ישלמו מס של 25% על תרומות אלה.

הצעת החוק לא פורסמה עדיין, אך דוברו של אורבן, זולטן קובאק, אמר כי אם הצעת החוק המקורית רק תשונה, השינויים יהיו מחמירים ולא מקלים. החוק החדש עשוי להיות מאושר בשבועות הקרובים, ויקשה על מבקרי השלטון לפעול.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker