ביפאן נאבקים באסון - בסין בונים סוג חדש ובטוח יותר של כורים גרעיניים

לוגו ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס

>> בשעה שמהנדסים בכור הגרעיני בפוקושימה שביפאן מתקשים למנוע את התכת מוטות הדלק, מהנדסים בסין בונים סוג שונה לחלוטין של כור גרעיני, שלטענת מומחים מציע אלטרנטיבה גרעינית בטוחה יותר.

בתקופה שבה העולם דן רבות בסוגיית האנרגיה הגרעינית, ממשלת סין מאפשרת את המשך בנייתם של שני כורים בחצי אי בצפון ים סין המזרחי. במקום להשתמש במוטות דלק קונוונציונליים כמו אלה שמהם דולפת קרינה ביפאן, כל אחד מכורים הסיניים מצויד ב-180 ק"ג של אורניום, ייעשה שימוש במאות אלפי כדורי דלק קטנים, שבכל אחד מהם שכבת הגנה של גרפיט.

שכבה זו ממתנת את קצב הריאקציה הגרעינית ונועדה להבטיח שאם המפעל ייסגר במקרה חירום, הריאקציה תיפסק בהדרגה ולא תוביל להתכה. בנוסף, המתקנים יצוננו על ידי גז הליום לא נפיץ, במקום להסתמך על מקור מים יציב - סוגיה שהוכחה כבעייתית מאוד בכור בפוקושימה. שלא כמו ביפאן, הכורים בסין מתוכננים כך שיוכלו להצטנן באופן עצמאי - גם אם נוזל הקירור אזל. אם הכורים החדשים יוכחו כיעילים, מתכננת ממשלת סין להקים עשרות כורים נוספים בשנים הקרובות. הטכנולוגיה בכורים אלה אינה חדשה. גרמניה, דרום אפריקה וארה"ב התנסו בה כולן, לפני שנטשו אותה בשל בעיות טכניות וקשיי מימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker