חברה פושטת את הרגל בגלל 200 מיליון דולר - עורכי הדין מרוויחים 348 מיליון דולר

30 אלף עובדי טויס אר אס יפוטרו וחלקם לא יקבלו פיצויים ■ הספקים ממתינים לתשלום וכל החנויות ייסגרו ■ אבל עורכי הדין גבו 1,275 דולר לשעה שכר טרחה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
סניף של טויס אר אס בניו יורק, בשנות ה-90
סניף של טויס אר אס בניו יורק, בשנות ה-90צילום: Richard Drew/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

באביב האחרון החליטה חברת טויס אר אס, לנוכח קשייה בענף, למחזר חובות ב-200 מיליון דולר. שנה עברה, וטויס אר אס כבר הספיקה לעבור פשיטת רגל כואבת. עתה תיאלץ החברה לשלם 348 מיליון דולר לעשרות בנקאים, עורכי דין ויועצים שניסו לתקן את בעיותיה.

התשלום העצום, המפורט במסמכי החברה שפורסמו ביום שישי, מראה עד כמה רווחיות הן פשיטות רגל תאגידיות עבור אנשי מקצוע ויועצים. בה בעת, הנושים והעובדים מקבלים שאריות דלות – ובמקרים רבים מאבדים את פרנסתם.

נפילתה המהירה של טויס אר אס היתה מכאיבה במיוחד עבור 30 אלף עובדי החברה, שיאבדו את עבודתם עם סגירת חנויות ברחבי ארה"ב בשבועות הבאים.

העובדים לא יקבלו פיצויים, למרות שהובטחו להם פיצויים צנועים. בימים האחרונים לקיומה, טויס אר אס משלמת לעובדים רבים שכר מלא, אולם דורשת מהם להגיע לעבודה גם אם אינם נחוצים. "זה כל כך מרגיז", אמרה טרייס פורבס, מנהלת בחנות בייביז אר אס בפיניקס, אריזונה."האנשים האלה מתעשרים, ואנחנו לא מקבלים כלום אחרי שהחזקנו את החברה הזו בחיים 60 שנה".

מספר פשיטות רגל מסחריות בארה"ב

עבור הנושים, מה שחשוב הוא סדר הנשייה – שרשרת המזון של החובות. הספקים נאבקים על תשלום על הצעצועים שסיפקו, בעלי הבית נאבקים על שכר הדירה ומציאת דיירים חדשים לחנויות הענק שמתרוקנות.

בה בעת, היועצים להליכי פשיטת הרגל נמצאים בקצה העליון של שרשרת המזון – התשלום שלהם מובטח.

תחום פשיטות הרגל בארה"ב יוקרתי מאוד

עלותה הגבוהה של פשיטת רגל בארה"ב ידועה זה שנים. העמלות ששולמו בפשיטת הרגל של ליהמן ברדרס, בנק ההשקעות שקרס במשבר של 2008 היו יותר ממיליארד דולר בשנתיים שלאחר מכן. היתה זו פשיטת הרגל הגודלה בהיסטוריה.

"העמלות הולכות וגדלות, ואין אמצעים טובים לרסן אותן", אמר לין לופוקי, פרופסור לפשיטות רגל באונ' קליפורניה בלוס אנג'לס.

חברות יכולות לבחור את המקום שבו יגישו בקשה לפשיטת רגל. לופוקי אמר כי השופטים בבתי המשפט הללו לא מתנגדים לעמלות הגבוהות מחשש שעורכי הדין יפנו לבתי משפט אחרים.

טויס אר אס, שהמטה שלה נמצא בויין, ניו ג'רזי, הגישה בקשה לצ'פטר 11 (הגנה מפשיטת רגל) בבית המשפט הפדרלי בריצ'מונד, וירג'יניה, שידוע כמי שמאשר שכר טרחה גבוה ליועצים.

עורכי הדין לפשיטות רגל מפירמת קירקלנד אנד אליס, שייצגו את טויס אר אס, אמרו שהם גובים 1,745 דולר לשעה מהחברה. הסכום גבוה ב-25% משכר הטרחה הגבוה ביותר בעשר מפשיטות הרגל הגדולות ביותר ב-2017, לפי ניתוח של ניו יורק טיימס.

מומחים לפשיטות רגל אומרים כי העבודה על ארגונה מחדש או כינוס נכסיה של חברה היא קשה, מסובכת וגוזלת זמן. טויס אר אס מורכבת משלל ישויות תאגידיות בארה"ב ובעולם. כל ישות כזו גייסה עורכי דין משלה, והחשבון המצטבר היה גדול. עד כה שילמה החברה, לדבריה, 108 מיליון דולר על שכר הטרחה. היא מצפה להגיע ל-348 מיליון דולר עד סיום ההליכים.

נפילתה של אימפריית הצעצועים

קריסתה של טויס אר אס היתה מהירה: ממהלך הבראה עברה במהירות לכינוס נכסים יקר מאוד. כשהיתה במצוקת מזומנים באביב האחרון, ביקשה החברה לעשות מימון מחדש של 200 מיליון דולר מכלל חובותיה, סך 5 מיליארד דולר. אולם ספקי החברה נבהלו ולחצו על החברה, ובספטמבר היא כבר אמרה החברה כי אין לה ברירה אלא לבקש בקשה להגנה מנושים.

החברה קיוותה למחוק חלק מחובותיה ולהמשיך לפעול. אולם לאחר עונת חגים של מכירות עלובות, הנושים שלה החלו לפקפק בעתידה ואיימו לסגור את ברז המימון. במרץ אמרה החברה כי תסגור מאות חנויות ותפטר את כל עובדיה.

הבעיות של החברה החלו כבר ב-2005, כשחברות ההשקעה הפרטית ביין קפיטל וקולברג קראוויס רוברטס וקרן הנדל"ן ווראנדו רכשו אותה ברכישה ממונפת ב-6.6 מיליארד דולר.

לאחר שהעמיסו עליה את החוב הגדול, התקשתה טויס להתחרות בוולמארט ואמזון. פרעון ההלוואות שאב את המזומנים הנחוצים לעדכון החנויות ובניית האתר שלה.

יומה האחרון של פורבס בחנות בפיניקס הוא 30 ביוני. לדבריה, החברה תפסיק להפריש תשלומים לחשבון הפנסיה שלה בשבוע הבא, והיא חייבת לה ששה שבועות חופשה שלא ישולמו לה. השבוע נסעה פורבס לוושינגטון הבירה עם ארגון העובדים OUR כדי לפנות לחברי הקונגרס בדרישה להגן על פיצויי עובדים במקרים של פשיטת רגל. "גם אם לא נקבל פיצויים מטויס אר אס, נוכל לעזור לעובדים אחרים שזה לא יקרה גם להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker