הקיצוניים מרכיבים ממשלה באיטליה - אבל כדאי להם להזהר מהבנק המרכזי

תשואות האג"ח של איטליה נמוכות הודות לרכישות מאסיביות של הבנק המרכזי של אירופה, אבל הניסיון עם ברלוסקוני מראה של-ECB אין סובלנות לממשלה לא ממושמעת

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבחירות באיטליה
ראשי מפלגת חמשת הכוכבים בבחירות באיטליהצילום: TONY GENTILE/רויטרס

תהפוכות פוליטיות מעולם לא סייעו לשוק האג"ח של איטליה אך הפעם נראה שהמצב שונה. במכרז אג"ח ממשלתיות שהתקיים ביום שישי האחרון, המשקיעים לא דרשו ריביות גבוהות יותר שיפצו על הסיכונים הטמונים בממשלה המתנגדת להגירה, אשר צפויה להיות מורכבת ממפלגות חמשת הכוכבים והליגה.

יותר מכל, יש בכך כדי להעיד על כוחו של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) אשר כבר מחזיק באג"ח ממשלתיות של איטליה בשווי 340 מיליארד יורו (405.7 מיליארד דולר), כתוצאה מתוכנית ההרחבה הכמותית הנוכחית שלו. הבנק האירופי קנה אג"ח איטלקיות בכל הנפקה חדשה שהתקיימה מאז החל בתוכנית ב-2015.

נראה כי הזמנים הטובים לא עומדים להסתיים בקרוב. אף שההרחבה הכמותית כנראה תסתיים בסוף השנה, ישנו עדיין מלאי גדול של רכישות, וה-ECB ימשיך להשקיע מחדש את האג"ח שבידיו כשהן פוקעות. בטווח הקצר, האג"ח בשווי 13.6 מיליארד יורו שמועד פירעונן חל השבוע, ואג"ח בשווי 20.3 מיליארד יורו שפוקעות בסוף מאי, יגרמו לכך שמזומנים ימשיכו לזרום לשוק.

זה מסביר מדוע המכרז של יום שישי, בו נמכרו אג"ח לשלוש, שבע וחמש עשרה שנה זכה להצלחה. באופן דומה, אג"ח לשמונה שנים שמיועדות למשקיעים קמעוניים צפויות לזכות לביקוש נאה כשיונפקו השבוע, וגם בהמשך השנה הביקוש בוודאי יישאר גבוה. איטליה רק באמצע של תוכנית הנפקות אג"ח מתוכננות בשווי כולל של 225 מיליארד יורו.

זו הסיבה לכך שהתשואות של איטליה הצליחו להתקרב לאלה של גרמניה, מרמה של יותר מ-2% בשנה שעברה ל-1.35% כיום. זה אמנם לא שיפור חד וברור כמו של פורטוגל או ספרד, ובהחלט תיתכן עליה קלה בתשואות, אבל ה-ECB לא מתכוון לסגת. יש לו גמישות ויכולת לקנות הרבה, כפי שעשה בשנתיים האחרונות עם האג"ח של ממשלת איטליה.

צילום: בלומברג

לצד זאת, ההיסטוריה של השנים האחרונות באיטליה מעיבה על השוק. הניסיון של ברלוסקוני לסטות מהמשמעת התקציבית ב-2011 לא היטיב עם המשקיעים. הבנק המרכזי לא הראה נכוננות לקנות אג"ח של המדינה אם הממשלה לא תפעל בהתאם לכללים, מה שבפועל אותת לברלוסקוני להתפטר. מינוי הממשלה הטכנוקרטית של מריו מונטי בעקבות זאת סימן למי שייך הניצחון.

אף ששום דבר לא בטוח בפוליטיקה האיטלקית, נראה כי הממשלה הבאה תהיה איחוד של הימין הקיצוני עם אנרכיסטים. דבר אחד ששתי המפלגות מסכימות עליו הוא על הגדלת התקציב כדי לעודד צמיחה, גם אם במחיר של פעולה בניגוד לכללים הפיסקליים של האיחוד האירופי.

כל עוד הממשלה החדשה באיטליה תשמור את הסנטימנט האנטי-ממסדי לעצמה ולא תסטה יותר מדי מהכללים של גוש היורו, הבנק המרכזי ימשיך ברכישות האג"ח, ותשואות האג"ח יישארו נמוכות. לואיג'י די מאיו ממפלגת חמשת הכוכבים ומטאו סלביני ממפלגת הליגה מיתנו את המסרים האנטי-אירופיים שלהם בחודשים האחרונים. התשואות על האג"ח של איטליה מהמרות שלמרות הכל, הם ינגנו לפי החליל של האיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker