הסעיפים החשובים נשארו מחוץ לתוכנית של טראמפ להורדת מחירי התרופות

"להיפטר מהמתווכים, להוריד את מחיר התרופות ולהכניס אותן לשוק מהר יותר" - נשיא ארה"ב הציג ביום שישי את התוכנית להוזלת תרופות מרשם, אך ללא הצעדים הדרמטיים שלהם התחייב בקמפיין הבחירות שלו ■ המניות של חברות התרופות עלו אחרי ההכרזה

בלומברג
דפנה מאור
דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי

"אנחנו נפטרים מהמתווכים בתחום הפארמה. הם עשירים, אבל הם לא יהיו עשירים כל כך עוד זמן רב", כך אמר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בנאום שנשא ביום שישי בערב על תוכנית הממשל להורדת מחירי התרופות.

ואולם, תגובת השווקים והפרשנים לתוכנית שפרש טראמפ הראתה כי הנשיא נמנע מהצעדים הקשים הנחוצים כדי לתקן את העיוות הקשה השורר בשוק שירותי הבריאות בארה"ב, מלבד התמחור. חששותיהן של חברות התרופות וחברות בתחום הפצת התרופות מפני רפורמה מרחיקת לכת שתפגע בעסקיהן התפוגגו. אף שטראמפ טען כי יסלק את המתווכים - הוא משמר את תפקידם ובמקרים מסוימים אף מרחיב אותו.

במדינות אחרות

"המחירים בבתי המרקחת יהיו נמוכים יותר", אמר טראמפ בנאום. "אנחנו מגבירים את התחרות ומפחיתים את הנטל הרגולטורי, כך שתרופות ייכנסו לשוק מהר יותר".

מניות חברות התרופות רשמו עליות לאחר הצגת התוכנית. מדד חברות התרופות של NYSE עלה ב–1.4%; ומדד דאו ג'ונס של חברות התרופות עלה ב–1.7%. חברות המעניקות שירותי ניהול תרופות עלו גם הן: CVS ב–3.6%, אקספרס סקריפטס עלתה ב–2.6%.

במסמך של 44 עמודים מפורטים התחומים שבהם מבקש ממשל טראמפ לטפל, ובהם מחירי תרופות גבוהים לצרכנים; והוצאה גבוהה מאוד על תרופות בתוכניות הביטוח הממלכתיות לקשישים ואחרים, בשל היעדר כוח מיקוח.

ואולם התוכנית אינה כוללת שניים מהצעדים הפופוליסטיים שהבטיח טראמפ למצביעיו בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות — משא ומתן ישיר על מחירי התרופות בין הממשלה לחברות התרופות; ויבוא תרופות מתחרות מחוץ לארה"ב.

הוצאה קמעונית

בשנת בחירות קשה יותר להוביל שינוי

התוכנית אמנם מתייחסת לתרופות גנריות וביוסימילריות (המקבילה גירסאות גנריות לתרופות ביולוגיות), שאותן היא שואפת להחיש לשוק ולהוריד את מחירן לצרכנים — אך אינה מציעה דרכים לצמצום המונופול שיש לחברות התרופות על הפיתוחים הממותגים שלהן.

ליישום התוכנית דרושה חקיקה בקונגרס, אך בשנת בחירות (שיתקיימו בנובמבר 2018) הסיכוי לשינויים מרחיקי לכת נמוך. הסנטור למאר אלכסנדר, יו"ר ועדת הבריאות של הסנאט, אמר כי הוא מברך על ההצעה לבחון את מערכת ההחזרים, "שמקשה על הצרכנים לדעת על מה הם משלמים ואילו חלופות יש להם". הסנטור הדמוקרטי רון ויידן טען כי טראמפ לא הרחיק לכת מספיק: "חברות התרופות נושמות לרווחה".

ההוצאה הכוללת על תרופות מרשם בארה"ב ב–2017 היתה יותר מ–450 מיליארד דולר, כך לפי נתוני QuintilesIMS המבוססים על מחירי המחירון. בניכוי החזרים והנחות, ההוצאה היתה 323 מיליארד דולר. בחמש השנים האחרונות עלו מחירי תרופות מרשם ממותגות ב–58%, כך לפי דו"ח של חברת המחקר Iqvia. ההשתתפות העצמית של אמריקאים בתרופות היתה 57.8 מיליארד דולר ב–2017. לפי תחזיות, ההוצאה הכוללת על תרופות מרשם בארה"ב תהיה 610 מיליארד דולר ב–2021.

בית מרקחת בקנטאקי, ארה"ב
בית מרקחת בקנטאקי, ארה"בצילום: BRYAN WOOLSTON/רויטרס

בממשל טוענים כי במסגרת התוכנית יתוקנו הליקויים במערך ההחזרים שחברות לניהול מרשמים מקבלות מחברות התרופות, החזרים שבמקרים רבים אינם מגיעים לכיסי המטופלים. בינתיים, חברות ניהול התרופות ויצרניות התרופות מאשימות זו את זו במחירים הגבוהים.

התוכנית מכוונת גם לשותפות סחר של ארה"ב, שלדברי טראמפ מפעילות לחץ כבד מדי על חברות התרופות להוריד מחירים - ובעקבות כך מעלות החברות את מחירי התרופות בארה"ב כדי לצמצם הפסדים. טראמפ אמר כי הורה לנציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטהייזר, "לתקן את חוסר הצדק הזה".

בנוסף, חברות התרופות יוכלו לחשוף בפני הצרכנים את המחירים האמיתיים של התרופות, כדי שיוכלו לשקול אם להשתמש בביטוח, בהתאם לשיעור השתתפות העצמית. כיום אסור לחברות לחשוף את הנתונים הללו.

התוכנית של טראמפ צריכה לעבור תחנות רבות - מחקר, איסוף תגובות מהגופים הרלוונטיים ולבסוף חקיקה - מאחר שלממשל יש זרועות רבות שבאמצעותן הוא מעניק שירותי בריאות לאזרחים כמו מדיקייר, מדיקייד ותוכניות ליוצאי צבא, ומכיוון שגם שירותי הבריאות הפרטיים כפופים היום לרגולציה תחת אובמה־קייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker