הגרמנים הפסיקו לאהוב את סין והתחילו לפחד ממנה - ויש להם סיבה טובה

החברות הגרמניות המובילות תלויות בשוק הסיני, אבל זה לא יימשך זמן רב ■ סין הופכת בעצמה למעצמת ייצור חדשנית, ובדרך היא נוגסת בהתמדה בדומיננטיות של הכלכלה הגרמנית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצוגת הסדן החדשה של מרצדס בנדס בביג'ין, אפריל 2018
לוגו רויטרס
רויטרס

מצבה של באואר, יצרנית גדולה של ציוד בנייה, טוב יותר משל חברות גרמניות רבות שהשקיעו הון עתק בסין בעשורים האחרונים. החברה הבווארית הוותיקה, שהוקמה ב–1790, אינה צריכה לדאוג ששותפיה הסינים יהיו מרוצים, משום שהיא הבעלים היחיד של שני המפעלים שלה בשנחאי ובטיאנג'ין.

המכונות ההנדסיות שבאואר מייצאת לסין נמכרות בכל אסיה, מה שמגן על הקבוצה מהתנודתיות בשוק הבנייה הסיני. ולמרות זאת, תומאס באואר, דור שביעי במשפחתו שמנהל את החברה, מודאג ממקומה בסין ומהקשרים הכלכליים הענפים שלה, שעד לאחרונה נתפשו על ידי פוליטיקאים ותאגידים גרמניים כהימור משתלם.

"גרמניה שמה יותר מדי ביצים בסל, והסל הזה הוא סין", אומר באואר, 62, במבטא בווארי כבד במטה החברה בשרובנהאוזן, מרחק שעה נסיעה צפונית ממינכן. החשש של באואר משקף חשש גובר בגרמניה. במשך יותר מעשור המדינה היתה קטר הצמיחה האירופי, והכלכלה שלה התגברה על הטלטלות הכלכליות הגלובליות, משבר החובות בגוש היורו ומספר שיא של פליטים שנכנסו אליה.

החוסן הזה נבע משתי סיבות עיקריות: לגרמניה היו חברות חדשניות שייצרו סחורה ברמה גבוהה, לה זקוקות כלכלות שצמחו מהר. בנוסף, כלכלתה הצליחה ליהנות יותר ממדינות אחרות ממערכת הסחר הגלובלית, שתיגמלה תחרותיות.

החשיבות של סין היתה קריטית בשתי החזיתות האלה. בעשור האחרון היא רכשה מכוניות ומיכון גרמני בקצב מעורר השתאות, ובמקביל נפתחה באופן הדרגתי לחברות זרות. רק בשנה שעברה, יצרנים גרמנים מכרו כמעט 5 מיליון מכוניות בשוק הסיני - יותר מפי שלושה מאשר בארה"ב.

אך למרות הזמנים הטובים, שינוי רדיקלי מתרחש באופן שבו המגזר העסקי בגרמניה תופש את השוק הסיני העצום. לא רק שהפתיחות הסינית נסוגה תחת משטרו של הנשיא שי ג'ינפינג, אלא שהחברות הסיניות גם זינקו במעלה שרשרת הערך הרבה יותר מהר מכפי שגרמניה ציפתה.

יחסי גרמניה־סין הם רק חלק מאתגר רחב יותר שעמו מתמודדת אירופה: שנות המשבר, שבהן אירופה היתה עסוקה בעצמה, השאירו אותה חצויה מבחינה פוליטית ולא מוכנה דיה לתת מענה לאתגרים הגיאופוליטיים והכלכליים הגלובליים. עכשיו היבשת נמצאת בסכנה ועלולה למצוא את עצמה לחוצה בין סין התקיפה למדיניות "אמריקה תחילה" של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

בשיחות פרטיות, לא מעט מנהלים מדמים את מצבה של התעשייה הגרמנית בסין לצפרדע בסיר עם מים על האש, שצפויה למצוא את עצמה מתבשלת למוות לפני שתספיק לקפוץ ממנו. שגריר גרמניה בסין, מיכאל קלאוס, התריע בפגישה עם בכירי התעשייה בחודש שעבר בברלין מפני "שינויים טקטוניים" ביחסי המדינות, כך לדברי משתתפים בה.

"אנחנו צריכים להכין את האנשים כאן לעידן חדש במערכת היחסים שלנו עם סין", אמר גורם בפדרציה התעשייתית הגרמנית (BDI). "אנחנו עדיין בתור הזהב, אבל יש חשש אדיר מפני מה שצפוי להיות".

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לצד נשיא סין, שי ג'ינפינג, ביוליצילום: בלומברג

היתרון הגרמני אבד

החברות הגרמניות היו בין הראשונות במערב לפתוח סניפים בסין, ובכך זכו ביתרון כאשר הכלכלה הסינית התחילה לנסוק. הסחר בין שתי המדינות הגיע לשיא של 187 מיליארד יורו בשנה שעברה, ובכך גימד את היקף הסחר של סין עם צרפת ובריטניה - כ–70 מיליארד יורו עם כל אחת. ב–2017, לגרמניה היה גירעון סחר של 14 מיליארד יורו עם סין - סכום קטן בהשוואה לזה שיש לה מול ארה"ב - 375 מיליארד דולר.

באואר, שמעסיקה 11 אלף עובדים ב–70 מדינות, בנתה את מתקני הייצור הראשונים שלה בסין באמצע שנות ה–90. בזמנו, אף חברה סינית לא היתה מסוגלת לספק את מכונות הקידוח המתוחכמות שהיא מייצרת. ב–2013 כבר היו, לפי באואר, 36 מתחרות סיניות שמסוגלות לייצר מכונות כאלה, שינוי שלדבריו הואץ משום שספקים אירופים מכרו חלקים שעוצבו במשותף - לסינים.

לפני כעשר שנים, המפעלים הסיניים של החברה הניבו הכנסות של 109 מיליון יורו. המכירות צנחו לפחות מחצי בחמש מתוך תשע השנים שבאו לאחר מכן. כיום, מה שמדאיג יותר מכל את באואר ואת יתר החברות הגרמניות הוא התפקיד שממלאת המדינה הסינית בכלכלה.

בשנה שעברה העבירה סין חוק להגנת סייבר, שהידק את הבקרה של המדינה על שירותי האינטרנט, כולל חיבורי VPN מאובטחים שבהם משתמשות חברות זרות כדי לתקשר בצורה בטוחה עם המטה שלהן. באחרונה, חברות גרמניות התלוננו כי מופעל עליהן לחץ לקבל חברים במפלגה הקומוניסטית לדירקטוריונים של המיזמים המשותפים שלהן עם חברות סיניות.

מנכ"ל באואר חושש שהאסטרטגיה של שי "מיוצר בסין 2025", שכוללת את עשרת המגזרים העיקריים שבהם שואפת סין להיות מובילה גלובלית - כולל רובוטיקה, חלל ומכוניות "נקיות" - מציבה אתגר ישיר לדומיננטיות הייצור הגרמני. כדי לשמור על יתרון, באואר ממקד את החברה שלו באופן אינטנסיבי בדיגיטציה.

"זו לא תהיה תחרות מול חקיינים. היא תהיה מול מהנדסים חדשניים שרוצים לנצח אותנו", הוא אומר. "אם לא נתחיל למצוא תשובות בקרוב, זה עשוי להיגמר רע מאוד". החרדה הגרמנית מפני סין משקפת את מה שהניע בחודשים האחרונים את הנשיא טראמפ לאיים על בייג'ין עם מכסים בעשרות מיליארדי דולרים.

נמנעים מעימות ישיר

למרות זאת, בשל התלות העמוקה של חברות גרמניות מובילות בשוק הסיני, ברלין נמנעה עד כה מעימות ישיר. בפברואר, המחישה תגובתה של יצרנית המכוניות דיימלר עד כמה חוששות חלק מהחברות הגרמניות מהאפשרות להרגיז את בייג'ין. זאת, לאחר התגובה הקשה בסין למודעה של מרצדס־בנץ באינסטגרם, שבה הופיע ציטוט של הדלאי למה - המנהיג הרוחני הטיבטי, שנתפש על ידי בייג'ין כבדלן מסוכן. דיימלר מחקה את הפוסט, והמנכ"ל דיטר זטש הביע חרטה עמוקה על "הכאב והצער" ש"הרשלנות וחוסר הרגישות" של החברה שלו גרמה לעם הסיני.

"יש פער עצום בין מה שאנשים בגרמניה אומרים על סין לבין מה שהם באמת חושבים", אומר ברנהרד בארץ' מקבוצת המחקר הגרמית ברטלסמן פאונדיישן. באפריל, ברטלסמן ומכון המחקר הסיני MERICS, היושב בברלין, אירחו דיון שכותרתו "בתוך עשר שנים סין תערער באופן משמעותי את המערכת הפוליטית והכלכלית של אירופה".

במשך עשורים היה ניתן לסכם את הגישה הגרמנית כלפי סין באמירה "שינוי באמצעות סחר". אולם לכל ברור שהאסטרטגיה הזאת כשלה, ופקידי ממשל מתבדחים בצער כי יחסי ה–win–win, שבהם שני הצדדים זוכים, קיבלו משמעות חדשה: סין זוכה פעמיים.

"השאיפה היתה שקשרים כלכליים קרובים יותר יובילו לפתיחות. כיום ברור כי זו היתה תקוות שווא", אומר גורם ממשל גרמני. "הם אומרים לנו את מה שאנחנו רוצים לשמוע, ואז עושים את ההפך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker