מיהי הבורסה שמאפילה על כל השאר - ובמה מנצחת אסיה את אירופה

למרות שמניות היו השקעה נהדרת בעשור האחרון, קרה משהו מוזר לבורסות הגדולות בעולם ■ מי נכנסו לרשימת הבורסות הגדולות, מי נפלטו - ולמה לונדון נדפקה

קורין דגני
קורין דגני
שנחאי
שנחאיצילום: בלומברג
קורין דגני
קורין דגני

שוקי המניות חוגגים זה קרוב לעשור רצף של עליות כמעט בלתי פוסקות. גם אם ניקח את התקופה שבין סוף 2007, אז היו השווקים סמוכים לשיא, ונמדוד את התשואות במשך עשור, נקבל רווחים נאים. מדד S&P 500 של הבורסות בארה"ב עלה ב-75% מנובמבר 2007 ועד היום. אולם במובן אחר, הבורסות לא הצליחו כל כך.

1 - הגידול בשווי השוק של הבורסות היה דל

24% - זהו הגידול בשווי השוק של כל החברות הנסחרות בעשר הבורסות הגדולות בעולם. ב-2007 היו בעשר הבורסות הגדולות חברות בשווי כולל של  59.8 טריליון דולר. בסוף 2017 הגיע שוויין ל-74.3 טריליון דולר. השוואה למדד S&P 500 מספקת נתון דל למדי, במיוחד במונחים ריאליים. אולם כשבודקים את מדד MSCI World, הכולל מניות משווקים מפותחים, מקבלים תשואה דומה - 24%.

השוואה בין הבורסות המובילות בעולם, ב-2017 לעומת 2007
צילום: World Federation of Exchanges, dollarsandsense.sg

2 - המנצחת הגדולה - בורסת ניו יורק

רשימות הבורסות הגדולות בעולם – כיום ולפני עשר שנים – ממחישות היטב את השינויים הכלכליים והגיאו-פוליטיים של העשור האחרון. בורסת ניו יורק היתה ועודנה הבורסה הגדולה בעולם, והיא אף חיזקה את מעמדה יותר מכל אחת אחרת: שווי החברות הנסחרות בה זינק מ-21.8 טריליון דולר ב-2007 ל-30 טריליון דולר בסוף 2017. אולם בורסת ניו יורק היא חריגה, יחסית.

בורסת ניו יורק בהנפקת עליבאבא. יותר מ-6,000 עובדים ועובדים לשעבר בעליבאבא צפויים להתעשרצילום: בלומברג

3 - התכווצות בלונדון ובטוקיו

שאר הבורסות נמצאות בפער עצום אחרי בורסת ניו יורק. שווייה של בורסת נאסד"ק עלה רק במעט מאז 2007, ולפי הנתון העדכני ביותר ל-2018 הוא מגיע ל-13 טריליון דולר. בורסות לונדון וטוקיו שמרו על המקום השלישי והרביעי ברשימה, בהתאמה, אבל השווי שלהן קטן: לונדון התכווצה מהון של 7.6 טריליון דולר ל-5.8 טריליון דולר; טוקיו ירדה משווי של 5.8 טריליון ל-5.5 טריליון.  

חשוב להבחין כי שווי השוק נמדד במונחים דולריים, בעוד שמדדי הבורסות הנומינליים נקובים במטבע המקומי. בשל כך, למשל, הפסידה לונדון משמעותית ממעמדה, שכן הליש"ט נפלה בשליש משווייה מול הדולר בעשור שהסתיים בדצמבר 2017. סיבה אפשרית נוספת לנסיגת כמה מהבורסות היא ירידה במספר החברות שנסחרות בהן. 

4 - אירופה אאוט, אסיה אין

מגמה בולטת נוספת היא עזיבתן של בורסות אירופיות רבות את רשימת עשר הגדולות – הבורסה הגרמנית, השווייצית, האיטלקית והספרדית, לטובת בורסות אסייתיות – שנחאי, שנזן והונג קונג הסיניות, ומומבאי ההודית, שהשתחלה לרשימת 10 הגדולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ