שוק פיננסי של 42 טריליון דולר נפתח לרווחה: הבנקים מתכוננים להסתער

סין הודיעה כי בקרוב תקל ברגולציה על השווקים הפיננסים ותאפשר כניסת חברות זרות ■ בנקי ההשקעות הגדולים בעולם כבר מתכוננים לקחת נתח בעסקים שייפתחו בפניהם

לוגו בלומברג
בלומברג
שנחאי
שנחאיצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

מגזר הפיננסים של סין ששוויו 42 טריליון דולר עומד להיפתח לעולם בצורה שלא נראתה מעולם. מקבלי ההחלטות בסין הודיעו כי עד ה-30 ביוני הם יקלו ברגולציה על הבעלות על עסקים, יסירו מגבלות על פעילות בנקים, חברות השקעות, ניהול נכסים וחברות ביטוח חיים.

בנקי השקעות כמו גולדמן סאקס ו-UBS מזהים הזדמנות להגדיל את אחזקותיהם פי חמישה כאשר הם מצפים לקבל שליטה ישירה יותר במיזמים שלהם בסין, שכעת נעשים בשיתוף עם חברות מקומיות, כך לפי תחזיות יחידת המודיעין של בלומברג. חברות ביטוח, ביניהן קבוצת AIA הסינית, צפויות להרוויח מהשינויים, בעוד בנקים כמו HSBC וסיטיגרופ יתקשו יותר להגדיל את נתח השוק שלהם בסין, אך יקצרו רווחים נאים בסוף התהליך.

כניסתו של ארגון הסחר העולמי לסין ב-2001 שינתה את פני תעשיית הייצור בסין, ופתיחת השווקים הפיננסים יכולה לגרום לשינוי דומה בדרך שבה ההון מחולק בסין ובניהול ההון במדינה. רווחי הבנקים הזרים צפויים לגדול פי עשרה עד 2030. ההשפעה הרחבה יותר תגיע כשכניסתם של הבנקים הזרים תשפר את הסטנדרטים להלוואות ותערער מערכת שנוטה להשקיע בחברות שבבעלות המדינה, כשהבנקים מאמינים כי המדינה תחלץ את החברות במקרה שיקלעו לצרות.

HSBC, בנק מזרח אסיה, סטנדרט צ'רטרד וסיטיגרופ הם כיום הבנקים הזרים הגדולים ביותר בסין. ל-HSBC יש יותר מ-7,000 סניפים בסין ולפי אתר החברה. הבנק מתכוון לפתוח עוד 5,000 סניפים במחוז גואנגדונג בלבד עד 2020, כך אמר המנכ"ל לשעבר סטיוארט גוליבר בדצמבר.

מיזמים זרים למסחר במניות צפויים לרשום עלייה של פי ארבעה ברווחים שלהם עד 2030, ככל שיגדילו את בעלותם במיזם. UBS כבר הגיש בקשה לרכוש את מניות המיעוט במיזם שלו בסין, ובכך הפך לבנק הראשון שמנצל את היוזמה של המפלגה הקומוניסטית. גולדמן סאקס, שהחל בשקט להכין את הקרקע להגברת הפעילות מחוץ לארה"ב, מתכנן להגדיל הן את מספר העובדים ואת את כמות ההון שיושקע בסין ברגע שיוכל לשלוט במיזמים שלו במדינה.

תחום ביטוחי החיים בסין הוא אחד המגזרים שבו הצליחו החברות הזרות בסין, כאשר עלה נתח השוק של החברות, במונחי הכנסות מפרמיות, ברציפות במשך 6 השנים האחרונות. חברות הביטוח שיציגו את הביצועים הטובים ביותר בסין בשנה הקרובה יהיו קרוב לוודאי אלו שכבר פועלות במדינה.

כחלק מפתיחת השווקים הפיננסים, סין מבטיחה להוריד את המגבלות על בעלות חברות זרות בקרנות נאמנות ובחברות למסחר בחוזים עתידיים ל-51% מהמיזם ולבטל כליל את המגבלות תוך שלוש שנים. אם החברות הזרות יצליחו להוסיף לעצמם רק 6% נוספים מנתח השוק בסין, הם ינהלו נכסים בשווי 1.8 טריליון דולר.

פתיחת השווקים הפיננסים בסין לא תהיה חסרת סיכונים או עיכובים. הממשל הסיני יצטרך לסגת משליטתו הנוקשה בשווקים כדי לאפשר לחברות הזרות להיכנס בביטחון. סין תידרש לפתוח את חשבון ההון שלה כדי שהמשקיעים יוכלו לדעת שהם יכולים להוציא הון מהמדינה ולא רק להכניס. עם זאת, בכלכלה גדולה כמו סין גם עלייה חד ספרתית בנתח השוק תייצר רווחים משמעותיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker