רוב מפעלי התעשייה ביפן לא נפגעו - אולם זינוק בין עלול לפגוע ברווחיהם

ברעידת האדמה הקודמת בקובה זינק הין ב-20% תוך חודשיים. אם זה יקרה שוב, הייצוא מיפן עלול להיפגע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אסון הטבע הקשה בתולדות יפן היכה הרחק ממרכזי התעשייה שלה, ולפי הערכות מסוימות ריחוק זה עשוי לרכך את המכה לכלכלת יפן. העיר סנדאי, שמתחתיה נמצא מרכז רעידת האדמה מרוחקת יותר מ-300 ק"מ מטוקיו, מרכז האוכלוסייה הגדול ביותר ביפן, וצפונית לאזור הייצור העיקרי שלה, שמשתרע בין נאגויה לאוסקה, ודרומית מערבית להן. אולם הזינוק בין שנרשם לאחר רעידת האדמה הקודמת ב-1995 עלול לחזור שוב, ולפגוע קשות בייצוא מיפן.

"אם זה היה מתרחש 300 ק"מ דרומית יותר, הנזק הכלכלי והאנושי היה מגיע לממדים בלתי נתפסים", אמר מרקוס נולנד, עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית. "במובן הזה, יפן היתה יכולה להיפגע קשה יותר".

יפן, לדוגמא, מייצרת 40% משבבי הזכרון הקלים לאחסון מידע בנגני מדיה, סמארטפונים ומחשבי טאבלט, להערכת ג'ים האנדי, אנליסט מאובג'קטיב אנליסיס. אולם רוב המפעלים המייצרים שבבים אלה ורכיבי אלקטרוניקה אחרים, ממוקמים דרומית ומערבית לטוקיו.

עם זאת, מפעלים רבים הושבתו לאחר שגלי הזעזוע, שהורגשו היטב ברחבי יפן, זיעזעו את המכונות המכווננות היטב המייצרות שבבים. כיול מחדש של המכונות, לדברי אנליסטים, עשוי להימשך שבוע או שבועיים, ובשל כך לפגוע באספקת המוצרים. "בשל כך אנו מצפים לעלייה מסוימת במחירי הרכיבים", אמר דייל פורד, אנליסט ב-IHS, חברת מחקר שווקים.

חברות תעשייה רבות ערוכות היטב לרעידות אדמה. במהלך שני העשורים האחרונים, הועבר חלק גדול מפעילות הייצור של יצרניות הרכב לארה"ב ומקומות אחרים בעולם. "בהתחשב בתוכניות ההכנה שלהן לרעידות האדמה, ובשיעור היצור הגדול בשווקים זרים, אופתע אם תהיה לרעידת האדמה השפעה של ממש על טויוטה או יצרניות גדולות אחרות של מכוניות", אמר קלייק פרסטוביץ', מומחה ליפן ונשיא מכון אקונומיק סטרטג'י, קבוצת מחקר לא פוליטית בוושינגטון.

המכה האמיתית לתעשייה ביפן עלולה להגיע מכיוון אחר לגמרי. ב-1995, לאחר רעידת האדמה הקטלנית בקובה, שהרגה יותר מ-6,000 אנשים וגרמה לנזק של יותר מ-100 מיליארד דולר, הין הוסיף מול הדולר 20% בחודשיים שלאחר הרעידה. אנליסטים חוזים כי הין יתחזק גם הפעם. ביום שישי הוא הוסיף 1.4% מול הדולר. התחזקות הין פוגעת בכושר התחרותיות של היצואניות היפניות בשווקים זרים, שכן היא מייקרת את המוצרים שהן מייצאות.

מדוע גורם אסון טבע לעלייה בשער מטבע של מדינה? במקרה של יפן, הסיבה טמונה בשיעור החסכון הגבוה של המדינה והשקעותיה הזרות הגדולות. "משקי בית שרואים את ההרס בנכסים הפיזיים, וזקוקים לכסף כדי לבנות מחדש, עלולים לפדות את האחזקות הזרות שלהם". וזה נעשה על ידי המרת אחזקות במט"ח לין. כמו כן, תאגידים, המבקשים למזער סיכונים ולהשקיע בתיקון נזקים פודים את הכנסותיהם במט"ח לינים. הגדלת הביקוש למטבע היפני, שמעלה את שערו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker