כך נקלע המיליארדר הישראלי דן גרטלר לקרב במשקל כבד מול ענקית סחורות בקונגו

ענקית הסחורות גלנקור הפסיקה לשלם תמלוגים לחברה של גרטלר ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו לאחר שארה"ב הטילה סנקציות נגד גרטלר בטענה כי הוא מושחת

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גרטלר
דן גרטלרצילום: בלומברג

בעולם הכריה מתחוללת בימים אלה דרמה במשקל כבד. בפינה האחת ניצב איוון גלסנברג, המנכ"ל המיליארדר של ענקית הסחורות גלנקור. בפינה הנגדית עומד דן גרטלר, המיליארדר הישראלי המואשם בשחיתות בעסקות שלו עם ממשלתו של ג'וזף קבילה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הפרס הנכסף הוא המינרל קובלט, שגלנקור מייצרת בקונגרו, ואשר ערכו כמעט שולש מאז שמהפכת המכוניות החשמליות צברה תאוצה בתחילת 2017.

הסכסוך בין גלסנברג לגרטלר, לשעבר שותפים עסקיים, החל בדצמבר, כשממשלת ארה"ב הטילה סנקציות על גרטלר והאשימה אותו בכך שצבר מאות מיליוני דולרים דרך עסקות כריה "מפוקפקות ומושחתות" ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, האשמה שהוא מכחיש. שתי חברות הכריה של גלנקור במדינה, KCC ומוטנדה, שילמו בשנים האחרונות תמלוגים לחברות בבעלות גרטלר, כפי שדרשה מהן גקהמיינס, חברת הכריה של הממשלה. אולם גלנקור אמרה כי הפסיקה לשלם את התמלוגים האלה, כדי להימנע מהפרת הסנקציות.

ב-27 באפריל חברה הקשורה לגרטלר הגישה תביעה בקונגו בדרישה להקפיא חלק מהנכסים של KCC ומוטנדה, ובה דרשה גם פיצויים של קרוב ל-3 מיליארד דולר על תמלוגים לא משולמים. גלנקור ערערה על החישוב הזה ואף זכתה בצו מניעה זמני בבית משפט בלונדון, שנועד למנוע מגרטלר לנקוט צעדים משפטיים נוספים נגד KCC. אולם בית המשפט לא פסק בנוגע לחוקיות ההליכים בקונגו, והנכסים של גלנקור עדיין מוקפאים - לפחות עד לשימוע נוסף שיתקיים ב-11 במאי.

הצעד של גרטלר מכביד מאוד על הפעילות של גלנקור בקונגו, שם היא היצרנית הגדולה ביותר הן של נחושת והן של קובלט. היא גם נמצאת שם במתקפה על שתי החזיתות האלה. בחודש שעבר גקהמיינס החלה בהליכים משפטיים בקונגו בניסיון לפרק את KCC - שבה היא שותפה עם קטנגה, חברה בת של גלנקור בקנדה - בטענה כי גלנקור הכניסה אותה לחוב של 9 מיליארד דולר עבור הצרכים שלה. מניות קטנגה, שזינקו בשנה שעברה הודות לעליית מחירי הקובלט, צנחו מחשש כי גקהמיינס תלאים את המכרה ותמכור אותו למתחרה סינית.

גלנקור אומרת כי היא מקווה להוון מחדש את KCC כדי להציל אותה מהלאמה אפשרית. ארגונים ללא מטרות רווח מנסים להפעיל לחץ להגביר את השקיפות בקונגו, בטענה כי החובות (רובם מהלוואות שנלקחו מחברות הקשורות לגלנקור)  סייעו ל-KCC להפחית את נטל המס שלה בקונגו, מדינה מוכת עוני שזקוקה נואשות להשקעה בכבישים, בתי ספר ובתי חולים.

ואולם גם אם העניין הזה ייושב, בפני גלנקור עומדת בעיה נוספת. חוקי כריה חדשים שעלולים להעלות באופן חד את התמלוגים על ייצור מינרלים. גלנקור וחברות כריה בינלאומיות אחרות בקונגו לא הצליחו עד כה לשכנע את הרשויות בקינשסה להקל חלק מהתנאים בחוק, אם כי המגעים בנושא עדיין נמשכים.

אנליסטים אומרים כי גלסנברג אוכל את הדייסה שבישל לעצמו. החברה שלו עשתה במשך זמן רב עסקים עם גרטלר, על אף דיווחים בנוגע לקשריו הקרובים של גרטלר לקבילה. חברות כריה מערביות אחרות אומרות כי העדיפו להישאר מחוץ לקונגו בגלל בעיות של תדמית וסיכונים משפטיים. התלאות של גלנקור הן אולי תוצאה של הניסיון של קבילה - שנמצא בשלטון כבר מעבר למשך הכהונה השניה שבה זכה - לסחוט כסף מחברות הכריה כדי להישאר בשלטון.

גלנקור עשויה לשרוד את התקופה הזאת. חלק מהאנליסטים מעריכים כי תצטרך לשלם הרבה מסים לגקהמיינס כדי לשמור על נכסיה. אחרים אומרים כי תנסה לשכנע את משרד האוצר האמריקאי להקל את הסנקציות נגד גרטלר, אך זה כנראה לא יקרה. בינתיים, שני הצדדים כבר הסירו את הכפפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker