אילון מאסק קרא לאנליסט מטומטם - ושווי טסלה נחתך בשלושה מיליארד דולר

מנכ"ל טסלה השתלח באנליסטים בשיחת ועידה עמם לאחר פרסום הדו"חות הכספיים אמש ■ "מי שלא רוצה תנודתיות - שלא יקנה מניות טסלה" ■ קטע בגסות גם את דבריו של מנהל בכיר אחר של טסלה

בלומברג
נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילון מאסק
מנכ"ל ומייסד טסלה, אילון מאסקצילום: Bloomberg

מייסד ומנכ"ל טסלה , היזם המיליארדר אילון מאסק, קיים אמש שיחות ועידה עם אנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הרבעוניים של יצרנית המכוניות החשמליות, שבמהלכה הטיח בהם עלבונות, קרא למשקיעים לא לקנות מניות של טסלה אם קשה להם עם תנודתיות מחירים, ואפילו קטע בגסות את דבריו של מנהל בכיר אחר של טסלה.

שיחת הוועידה התקיימה לאחר שטסלה דיווחה לאחר סגירת המסחר ביום רביעי על ההפסד הרבעוני הגדול בתולדותיה - אם כי נמוך מהצפוי.

מאסק מיהר לחגוג את התוצאות הכספיות בציוץ נצחון בחשבונו בטוויטר, ומניית טסלה אף טיפסה במסחר לאחר הסגירה אחרי פרסום הדו"חות הכספיים.

אולם כל זה השתנה מרגע שנפתחה שיחת הוועידה עם האנליסטים. המניה עברה לירידות שרק הלכו והחריפו ככל שהתבטאויותיו של מאסק כלפי האנליסטים הקצינו.

במסחר בוול סטריט ביום חמישי נפלה מניית טסלה ב-5.6%, וכתוצאה מכך נחתך שווי השוק של החברה ב-2.8 מיליארד דולר.

בשיחת הוועידה אמש השתלח מאסק באנליסטים במספר מקרים. כך למשל, כאשר האנליסט טוני סקונאגי מבית ההשקעות ברנסטיין ניסה לשאול אותו כיצד מתכוונת טסלה לקצץ בהוצאות לאור הודעתה אמש על הורדת התחזית השקעות הון של 2018 מ-3.4 מיליארד דולר ל-3 מיליארד דולר, מאסק קטע אותו תוך שהוא צועק "סליחה. הבא בתור".

"איזה שעמום, שאלות מטומטמות אינן מגניבות. מי הבא בתור?", אמר מאסק.

"אתם הורגים אותי"

במקרה אחר, שאל האנליסט ג'וזף ספאק מחברת RBC קפיטל מרקטס מה שיעור האנשים מבין אלו ששילמו מקדמה לרכישת מכוניות מודל 3 ונמצאים ברשימת ההמתנה, שאכן קונים בסופו של דבר את הרכב כאשר מגיע תורם?

מאסק סירב לענות, ודילג הלאה אל השאלות הבאות. "מצטער", הסביר מאסק. "השאלות כל כך יבשות. אתם הורגים אותי".

אילון מאסק, טסלהצילום: בלומברג

לקראת סוף שיחת הוועידה, מאסק דיבר בצורה בוטה כלפי האנליסט בן קאלו מחברת רוברט וו. ביירד, אשר אמר כהקדמה לשאלתו כי הוא מבין את תסכולו של המנכ"ל לאור "כמה שאנחנו קצרי רואי כרגע".

קאלו, שמעניק לטסלה המלצת "קנייה", ביקש ממאסק למסור בעתיד עדכונים נוספים על התקדמות קו הייצור של רכבי מודל 3, כדי לסייע למניית החברה.

"אני חושב שאם מישהו מודאג מתנודתיות, אז הוא בהחלט לא צריך לקנות את המניה שלנו", השיב מאסק. "אני לא נמצא כאן כדי לשכנע אותך לקנות את המניה שלנו. אל תקנה אותה אם תנודתיות מפחידה אותך. הנה לך".

"אילון תתבגר"

אפילו עמיתיו להנהלת טסלה לא היו מוגנים מפני עוקצנותו של מאסק. כך למשל, לאחר שסמנכ"ל הכספים של טסלה, דיפאק אהוג'ה, אמר בתשובה לשאלה של אחד האנליסטים כי הסוללות של טסלה הן "הטובות מסוגן", מאסק קטע את דבריו ואמר: "הטובות ביותר, לא הטובות מסוגן".

"כן, אנחנו הטובים ביותר. סליחה", השיב אהוג'ה. "הטוב ביותר הוא יחיד מסוגו", שב והבהיר מאסק.

אנליסטים רבים הביעו תסכול ותמיהה לאחר שיחת הוועידה בה קיוו לקבל הבהרות לגבי קצב שריפת המזומנים הגבוה של טסלה ויעדי הייצור של מודל 3.

"יצאתי משיחת הוועידה מאוד מתוסכלת", אמר האנליסטית רבקה לינדלנד מחברת קלי בלו בוק, בראיון לערוץ CNBC. "אילון, אתה חייב להתבגר. אתה חייב להפסיק לרדוף אחרי חפצים נוצצים ואתה חייב לחזור למסלול. אתה צריך לענות על שאלות האנליסטים", הוסיפה.

צילום: Jasper Juinen / בלומברג

"שיחת הוועידה של טסלה לאחר פרסום דו"חות הרבעון הראשון של 2018 היתה כנראה השיחה הכי מוזרה שחוויתי ב-20 שנותיי כאנליסט", כתב אנליסט המניות אדם ג'ונאס מבנק מורגן סטנלי, בדו"ח ללקוחות. "משקיעים רבים ששוחחנו עמם הסכימו איתנו".

שריפת מזומנים ועיכובים בייצור מודל 3

טסלה, שנוסדה בשנת 2003, דיווחה אתמול כי סיימה את הרבעון הראשון של השנה כאשר בקופתה 2.67 מיליארד דולר במזומן, לעומת 3.37 מיליארד דולר בסוף 2017.

אנליסטים רבים מעריכים כי החברה תצטרך לגייס בקרוב הון נוסף, במיוחד לאור העובדה שקצב שריפת המזומנים של טסלה עומד על 6,500 דולרים בדקה, לפי חישובי בלומברג.

עם זאת, מאסק שב והכריז כי טסלה לא תצטרך לגייס הון נוסף השנה ושהחברה תעבור לרווחיות במחצית השנייה של השנה.

בשבועות האחרונים גבר החשש כי טסלה תתקשה לעמוד ביעדים השאפתניים שקבעה לעצמה, לאחר שהחברה שוב לא הצליחה לעמוד ביעד הייצור שקבעה למודל 3 - המכונית הראשונה של החברה שמיועדת לייצור המוני, ואשר נמכרת במחיר זול יחסית של 35 אלף דולר.

עם זאת, בעת פרסום הדו"חות הרבעוניים ביום רביעי שבה והעריכה טסלה כי תצליח לעמוד ביעד שקבעה של להגיע לקצב ייצור שבועי של 5,000 מכוניות מודל 3 עד סוף הרבעון השני של השנה. במקור התכוונה החברה להגיע לקצב זה כבר בסוף 2017, אולם מאז דחתה אותו פעמיים, בשלושה חודשים בכל פעם.

החברה ציינה גם כי קצב ייצור מודל 3 טיפס בשבוע האחרון של אפריל ל-2,270, לעומת 2,250 בשבוע השני של החודש. לצורך המשך שיפור מערך הייצור, מתכננת טסלה להשבית את הקווים לכמה ימים נוספים ברבעון הנוכחי.

ייצור מודל 3 סבל בחודשים האחרונים משורה של עיכובים ובעיות, והחברה אף נאלצה להפסיק זמנית את ייצור המכונית כדי להכניס שיפורים בקו הייצור במפעל. מאסק עצמו אפילו חזר לישון במפעל של טסלה, כדי שיוכל לטפל בכל בעיה במערך הייצור מיד לאחר שהיא צצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker