הבנק הפדרלי הותיר הריבית בארה"ב ללא שינוי; "האינפלציה קרובה ליעד"

הפד השאיר הריבית בטווח של 1.5%-1.75% - רמתה הגבוהה ביותר זה עשור ■ תשומת לב מיוחדת עוררה הכללת הביטוי "באופן סימטרי" בהודעת הבנק, לצורך תיאור יעד האינפלציה של הבנק

נמרוד הלפרן
ג'רום פאואל
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"בצילום: בלומברג

לאחר שבפגישתו הקודמת העלה הבנק הפדרלי את הריבית בארה"ב לראשונה השנה, הותיר היום הבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי בטווח של 1.5%-1.75% - רמתה הגבוהה ביותר זה עשור. ההחלטה התקבלה פה אחד.

בה בעת, הבנק המרכזי ציין כי קצב עליית המחירים צובר תנופה, והעריך כי האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם צפויה להתקרב ליעד של 2% בטווח הבינוני.

"במונחי 12 החודשים האחרונים, הן ברמת האינפלציה הכללית והן האינפלציה בניכוי מחירי המזון והאנרגיה התקרבו ל-2%", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

זהו שינוי לעומת נוסח הודעת הבנק בחודש מארס בה נאמר כי האינפלציה בניכוי מחירי המזון והאנרגיה "המשיכה להיות נמוכה מרמה של 2%" במונחי 12 החודשים האחרונים.

תשומת לב מיוחדת עוררה הכללת הביטוי "באופן סימטרי" (symmetric) בנוסח הודעת הפד, לצורך תיאור יעד האינפלציה של הבנק - איתות אפשרי לכך שהבנק המרכזי יסכים להשלים גם עם אינפלציה מעל ליעד של 2% מבלי להגביר את קצב העלאת הריבית.

מההודעה גם הושמט הנוסח הקבוע לפיו הבנק המרכזי "עוקב מקרוב אחרי התפתחויות האינפלציה".

"אין מה לצפות לתגובת מדיניות של הפד להתגברות האינפלציה בקיץ", כתב איאן שפרדסון, הכלכלן הראשי של פנתאון מקרו-אקונומטקס, בדו"ח למשקיעים שפירסם בעקבות החלטת הריבית היום.

לדבריו, די יהיה בזינוק במחירי הבריאות "כדי להרים בקלות את מדד PCE מעל ליעד עד הקיץ".

הבנק הפדרלי ציין בהודעתו היום גם את ההאטה בצמיחה ברבעון הראשון, והסיר מנוסח ההודעה את ההתייחסות שהיתה בהודעת חודש מארס על כך שהתחזית הכלכלית "התחזקה בחודשים האחרונים".

"מידע שהתקבל מאז פגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי במארס מצביע על כך שנמשכת התחזקות שוק העבודה וכי הפעילות הכלכלית צומחת בקצב מתון. הגידול במשרות היה איתן, בממוצע, בחודשים האחרונים, ושיעור האבטלה נותר נמוך", נאמר בהודעת הבנק שפורסמה היום.

בניגוד להחלטת הריבית הקודמת, להודעה היום לא נלוותה מסיבת עיתונאים של יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל וגם לא פורסמו תחזית כלכליות עדכניות של בכירי הבנק.

המדד המועדף על הפד לאומדן האינפלציה קרוב ליעד

המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב קרוב ליעד של הבנק הפדרלי, דבר שעשוי לאפשר לבנק להאיץ את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

משרד המסחר האמריקאי מסר ביום שני כי מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) קפץ במארס ב-2% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - האצה לעומת קצב של 1.7% ב-12 החודשים שהסתיימו בפברואר.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, ב-1.9% בשנה שהסתיימה במארס,  לעומת עלייה של 1.6% בפברואר.

בכך שבה ומתקרבת האינפלציה השנתית בארה"ב ליעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי, רמה שאליה טיפסה לזמן קצר בפברואר 2017.

ציפיות הריבית

בישיבתו הקודמת של הפד, בחודש מארס, העלה הבנק המרכזי של טווח היעד של הריבית בארה"ב ב-0.25% לטווח של 1.5%-1.75% - העלאה ראשונה השנה והשישית מאז המשבר הפיננסי העולמי.

בתום אותה ישיבה, גם העריכו בכירי הבנק כי קצב העלאת הריבית בשנת 2019 יהיה מהיר מכפי שהעריכו עד אז, על רקע שיפור בתחזית הכלכלית. מקבלי ההחלטות אמנם דבקו בתחזיתם לשלוש העלאות ריבית השנה, אולם צפו שלוש העלאות גם ב-2019, לעומת תחזיתם הקודמת מדצמבר לשתי העלאות בלבד.

יתר על כן, גם לגבי נתיב הריבית השנה חלה תזוזה בעמדות בכירי הפד במארס. בהשוואה לתחזית הקודמת בדצמבר, מספר גדול יותר של מקבלי החלטות בבנק העריכו כי יהיה מקום ללפחות ארבע העלאות ריבית השנה אם הכלכלה תעמוד בתחזיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker