זה רק רוקנרול: יצרנית הגיטרות גיבסון פושטת רגל

בעשור האחרון המכירות של גיטרות חשמליות צנחו מ-1.5 מיליון דולר בשנה לכמיליון דולר; ב-2010 המכירות של גיטרות אקוסטיות עלו על המכירות של גיטרות חשמליות

סוכנויות הידיעות
בי.בי קינג חוגג יום הולדת 80 עם גיטרת הגיבסון האהובה עליו "לוסיל", 2005
בי.בי קינג חוגג יום הולדת 80 עם גיטרת הגיבסון האהובה עליו "לוסיל", 2005צילום: AFP PHOTO / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Amanda Edwards
סוכנויות הידיעות

גיבסון ברנדס, יצרנית גיטרת לס פול החביבה על מוזיקאי הרוק, הגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל על רקע קריסה פיננסית "הרסנית" לאחר שהשקעותיה במוצרי צריכה אלקטרוניים כשלה.

החברה, שממוקמת בנשוויל, נוסדה ב-1894. לדברי גיבסון, היא מתכננת להמשיך לעצב, לבנות ולמכור כלים וציוד מוזיקלי, כולל מותגים כמו Wurlitzer, Dobro ו- Epiphone, אך תסגור את החטיבה שמייצרת אוזניות של פיליפס וציוד אלקטרוני נלווה אחר.

"ב-12 החודשים האחרונים ביצענו ארגון מחדש של הפעילות התפעולית" ,אמר מנכ"ל גיבסון, הנרי ג'וזקוביץ', הבעלים של 36% מהחברה.

הוא הוסיף כי גיבסון, שמעסיקה 875 עובדים בנשוויל, ממפיס ובוזמן, מונטנה, "תתמקד מחדש בעסקי הליבה של בניית כלי נגינה שיבטיחו את היציבות ארוכת הטווח של החברה ואת הבריאות הפיננסית שלה".

החברה אמרה כי חובותיה מסתכמים ב-100-500 מיליון דולר, כולל סכום של מאה אלף דולר שאותו הוא חייבת ל-26 חברות אחרות. על פי החברה, היא הגיעה להסכם עם מחזיקי החוב שלה לגבי 69% מהסכום כדי שתוכל להמשיך לפעול.

ג'וזקוביץ' רכש את גיבסון ב-1986 בעבור 5 מיליון דולר בלבד. כשהמכירות החלו ליפול, הוא החליט לגוון את פעילות החברה ונכנס לעסקי המוצרים האלקטרוניים. הוא גם הוסיף מאפיין בשם G Force לגיטרות שהחברה מייצרת, שכשל בקרב הצרכנים.

בשנים האחרונות ההכנסות השנתיות של גיבסון נפלו. ב-2017 הם צנחו מ-2.1 מיליארד דולר ל-1.7 מיליארד דולר. הרכישה ב-2014 של חטיבת האודיו של פיליפס בעבור 135 מיליון דולר היתה במבט לאחור החלטה לא טובה שהובילה להורדת הדירוג של גיבסון ב-2016.

מספידים את הרוק?

בעשור האחרון המכירות של גיטרות חשמליות צנחו מ-1.5 מיליון דולר בשנה לכמיליון דולר. ב-2010 המכירות של גיטרות אקוסטיות עלו על המכירות של גיטרות חשמליות. כמה מהאנליסטים של התעשייה טוענים כי השינוי קרה הודות לזמרת הפופ טיילור סוויפט, שמנגנת בגיטרה.

בדומה לגיבסון, גם יצרנית הגיטרות פנדר מתמודדת עם העול של חובותיה. רשת הגיטרות הגדולה בארה"ב, גיטר סנטר, ספגה הורדה בדירוג לאחר שצברה חוב בסך 1.6 מיליארד דולר.

"צרכנים צעירים, שפעם הובילו את השגשוג בשוק הגיטרות החשמליות, עברו למוזיקה אלטרונית ולראפ – אף שהעניין במוזיקה מעולם לא היה כה גדול", נכתב באתר "דיג'יטל מיוזיק ניוז".

בשורה התחתונה, העידן של מוזיקאי והרכבי הרוק הגדולים שהגיטרה החשמלית היתה הכלי המועדף עליהם, כמו ג'ימי פייג' מלד זפלין, ג'ימי הנדריקס, פינק פלויד ודומותיהן, עבר מן העולם ואיבד מקסמו לטובת אמני המוזיקה האלקטרונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ