עובדי "כלכלת החלטורה" עשויים להיחשב בקרוב עובדי חברה

בית המשפט העליון בקליפורניה שינה את התנאים שבהם עובד לא ייחשב עובד קבלן ■ מנהלים בתחום מעריכים כי השינוי במעמד העובדים יעלה את עלויותיהן של חברות דוגמת אובר בכ-30%

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
משרדי אובר
משרדי אוברצילום: בלומברג

בית המשפט העליון בקליפורניה פירסם ביום שני פסיקה שעשויה להיות מכרעת עבור חברות "כלכלת החלטורה". לפי הפסיקה החדשה, עובדים בחברות אלה, כמו נהגים של אובר למשל, לא ייחשבו עוד עצמאיים כי אם עובדי חברה.

בית המשפט החליט למעשה לוותר על המבחן הקיים בקליפורניה, הקובע את מעמד העובד בחברה. מבחן זה מורכב מ-10 מדדים, כמו מידת הפיקוח על עובד והאפשרות לפטרו ללא סיבה. במקומו, החליט בית המשפט לאמץ את מבחן "ABC", שנהוג במסצ'וסטס ובניו ג'רסי, ולפיו העובד נחשב עובד של החברה במידה שעבודתו היא חלק מפעילות שגרתית של עסקי החברה.

כך לדוגמה, שרברב שנשכר לתקן צנרת בחנות לא ייחשב עובד של החנות, אך תופרת שעובדת מהבית ומקבלת את חומרי הייצור ממפעל לייצור בגדים, ככל הנראה תיחשב לעובדת החברה. בנוסף, החברה צריכה להוכיח שהיא לא שולטת ומכוונת את העובד, וכי העובד הוא באמת מפעיל עסק עצמאי.

החלטת בית המשפט עשויה לגרום לחברות בעלות מאפייני העסקה "מעומעמים", שרובן פועלות בקליפורניה, להחיל שכר מינימום ולשלם לעובדים על שעות נוספות, וכן לספק להם פיצויי פיטורים וביטוח אבטלה - מה שעשוי לפגוע במודל העסקי שלהן.

מנהלים בתעשייה מעריכים כי סיווג העובדים כעובדי חברה יעלה את העלויות עבור החברות ב-20%-30%. עם זאת, ההחלטה עשויה להיטיב עם החברות בכך שהן יוכלו לשלוט בלוח הזמנים של העובדים ובצורת עבודתם.

בעוד שחברות מסוימות הצליחו במידה מסוימת להוכיח כי אין להן שליטה מספקת על העובדים כדי להיחשב המעסיק שלהם, לאובר יהיה קשה יותר לטעון כי הנהגים מבצעים משימות שאינן חלק שגרתי מעסקי החברה.

במקרה האחרון שעסק בנושא קבעה השופטת בקליפורניה כי פעילות המשלוחים למסעדות היא חלק רגיל מעסקי חברת GrubHub, מקום העבודה של התובע, אך פסקה לטובת החברה משום שזו הוכיחה כי אין לה שליטה מספקת על העובד כדי להיחשב מעסיקתו. כעת, הקביעה כי פעילות המשלוחים היא חלק שגרתי מחיי החברה עשויה להספיק תחת מבחן ABC כדי לקבוע כי השליח הוא עובד של החברה.

חברות כלכלת החלטורה יכולות להגיב בכמה דרכים לפסיקת בית המשפט העליון בקליפורניה. האפשרות הפשוטה היא להפוך את הקבלנים החיצוניים לעובדי חברה. לצד זאת, אובר, למשל, עשויה להגביל את פעילותה, וכך למשל לספק פלטפורמה שבה הנהג והלקוח יוכלו לבצע משא ומתן על המחיר ועל תנאי השירות.

עם זאת, נראה כי יש דרך ארוכה עד שאובר תשנה את המודל העסקי שלה. כל נהג בחברה חייב לחתום על הסכם בוררות לפני כניסתו לתפקיד, שבו הוא מתחייב שכל סכסוך בינו לחברה לא יידון בבית משפט. הסכם זה מקובל בתעשייה, למרות שבית המשפט העליון בארה"ב דן באחרונה בערעור על הסכם מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker