מחיר ביטקוין קפץ ב-40% החודש: "הלווייתן מטוקיו נערך לסבב מכירות נוסף"

גוברות הציפיות לסבב מכירות נוסף בעקבות העברת מטבעות ביטקוין בשווי 170 מיליון דולר בין ארנקים של הנאמן לפשיטת הרגל של בורסת מאונט גוקס

נמרוד הלפרן
ביטקוין
ביטקויןצילום: Dado Ruvic/רויטרס

מתחזקות ההערכות כי הנאמן לפשיטת הרגל של בורסת מאונט גוקס (Mt. Gox) נערך לסבב נוסף של מכירת מטבעות דיגיטליים בשווי מאות מיליוני דולרים, מהלך שעלול לגרום לתנודתיות במחירים בשוק הקריפטו בשבועות הקרובים.

קריפטו-גראונד, אתר אינטרנט שעוקב אחרי פעילות ארנקים אלקטרוניים של בורסת מאונט גוקס, דיווח כי ביום חמישי האחרון בוצעו העברות של 16 אלף מטבעות ביטקוין ומספר דומה של מטבעות ביטקוין קאש בשווי כולל של כ-170 מיליון דולר בין ארנקי הבורסה - צעד שאותו פירשו אנליסטים וסוחרים בתור סימן לכך שנאמן הבורסה נערך לסבב מכירות נוסף.

הנאמן, עורך הדין היפני נבואקאי קוביאשי שזכה לכינוי "הלווייתן מטוקיו", הודיע בתחילת חודש שעבר כי כבר מכר מטבעות ביטקוין וביטקוין קאש ב-400 מיליון דולר בכמה שלבים מאז ספטמבר.

בעקבות ההודעה היו משקיעים וסוחרים שייחסו את הנפילות במחיר ביטקוין מדצמבר ועד פברואר למכירות אלו, וכעת כשגוברות ההערכות כי סבב מכירות נוסף נמצא בפתח, חוזר גם החשש מפני נפילות דומות. עם זאת, כמות הביטקוין שלפי ההערכות הופשרה למכירה - נמוך משמעותית מהכמות בסבב המכירות הקודם.

בחודש שעבר אמר הנאמן כי הוא שוקל למכור מטבעות נוספים שברשותו במטרה לגייס הון לתשלום החובות של מאונט גוקס לנושיה.

גם לאחר ההעברה שבוצעה ביום חמישי, עדיין נותרו בידי הנאמן 146,106 מטבעות ביטקוין וביטקוין קאש, ששוויין ברמת המחירים הנוכחית היא מעט יותר מ-1.5 מיליארד דולר. בורסת מאונט גוקס קרסה בשנת 2014.

"נראה כי קוביאשי אכן הוציא מהקפאה כ-16 אלף ביטקוין, דבר שעשוי להצביע על כך שהוא נערך למכור אותן בשוק הפתוח", כתב אנליסט השווקים הבכיר מתי גרינספן מהברוקראז' eToro, לפי דיווח אתר חדשות הפיננסים "מרקטווץ'".

"יש בקהילת הקריפטו מי שקצת מודאג מהעברות הביטקוין האחרונות בארנקי מאונט גוקס", הוסיף גרינספן.

"אם הם יעשו זאת בחוכמה, לא תהיה לך השפעה משמעותית" על השוק, העריך מרטין גרסיה, סגן נשיא ג'נסיס טריידינג, בראיון לאתר מרקטווץ'. "עם זאת, הכל תלוי בשוק באותו הרגע. אם הוא במגמת עלייה השוק מסוגל בקלות לספוג את זה".

ביטקוין נסחר כעת במחיר של 9,310 דולרים, כמעט ללא שינוי ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד-בלוק, אך נמצא בדרכו לזינוק של 40% מתחילת אפריל.

מרחץ דמים בשוק הקריפטו

מחיר ביטקוין שבר שיאים בדצמבר והתקרב ל-20,000 דולר, אולם אז איבד בתוך שבועות ספורים יותר משני שליש מערכו - במה שהוכתר על ידי אנליסטים בתור "מרחץ דמים בשוק הקריפטו" - ונפל אל מתחת ל-6,000 דולר בתחילת פברואר.

הנפילה נרשמה בין השאר על רקע הידוק הרגולציה על שוק המטבעות הדיגיטליים ברחבי העולם, מגבלות חדשות על פרסום מטבעות קריפטו באינטרנט וברשתות חברתיות, כמו גם המכירות שביצע הנאמן של מאונט גוקס.

צניחת ערכו של המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם גם צמצמה את התמריץ של כורי ביטקוין, מאחר שכריית המטבע הפסיקה להשתלם מבחינה כלכלית במדינות מסוימות.

חווה לכריית ביטקויין בסצ'ואן שבסין
חווה לכריית ביטקויין בסצ'ואן שבסיןצילום: Paul Ratje / For The Washington

עלות כריית ביטקוין משתנה בצורה קיצונית ממדינה למדינה, בין השאר בשל הפערים הגדולים במחירי החשמל. כך למשל, עלות כריית מטבע ביטקוין אחד בדרום קוריאה מגיעה ל-26,170 דולרים, ואילו בוונצואלה היא כ-531 דולרים בלבד, לפי ניתוח עלויות שפורסם בפברואר.

לפי אותם נתונים, עלות כריית ביטקוין אחד בישראל מסתכמת ב-6,087 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker