לא רק פייסבוק: טוויטר מכרה גישה למידע לקיימברידג' אנליטיקה

המידע - ציוצים פומביים ולא מידע פרטי -ניתן לחברת GSR, שבבעלותו של אקדמאי מאונ' קיימברידג' שיצר את החידון שכרה גם מידע מפייסבוק

לוגו בלומברג
בלומברג
מנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה, אלכסנדר ניקס (במרכז), מגיע למשרדי החברה בלונדון, השבוע. הודח מהתפקיד
מנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה, אלכסנדר ניקס (במרכז)צילום: HENRY NICHOLLS/רויטרס

טוויטר מכרה גישה למידע  לאותו אקדמאי מאוניברסיטת קיימברידג' שהשיג את המידע על משתמשים של פייסבוק ומכר אותו לחברת הייעוץ קיימברידג' אנליטיקה ללא רשות המשתמשים.

אלכסנדר קוגן, שיצר את חידון האישיות בפייסבוק שממנו כרה נתונים על משתמשים והעביר לחברת הייעוץ, הקים חברה משלו בשם גלובל סיינס ריסרץ' (GSR). לחברה ניתנה גישה רחבה לנתונים פומביים בטוויטר, שכיסו חודשים רבים של פוסטים, למשך יום אחד ב-2015, כך דיווחה טוויטר.

טוויטר הסירה את קיימברידג' אנליטיקה וישויות עסקיות מקושרות לה מרשימת המפרסמים שלה. GSR שילמה עבור הגישה; לא ניתן מידע נוסף.

קוגן כרה מידע על 87 מיליון משתמשים מפייסבוק. הוא פיתח אפליקציה בשם ״אלה הם חייך הדיגיטליים״, שערכה מבחני אישיות למשתמשיה בתמורה להסכמתם להעניק גישה חופשית לחשבונות הפייסבוק שלהם ושל חבריהם. מאות אלפי אנשים שענו על השאלון מסרו כך לקוגן את הגישה לפרטיהם ולהעדפותיהם של עשרות מיליון חבריהם, שאותם מכר קוגן לקיימברידג׳ אנליטיקה.

טוויטר מספקת לחברות, מפתחים ומשתמשים גישה למידע ציבורי דרך ממשקי מתכנתי האפליקציה שלה (API) – התוכנה שמבקשת ומוסרת מידע. החברה מוכרת את המידע לארגונים, שמשתמשים בהם לנתח ארועים, דעת קהל או שירות לקוחות.

לקוחות עסקיים מקבלים גישה למידע, שכולל 30 ימים אחרונים של ציוצים, או גישה לציוצים משנת 2006 ואילך. על הלקוחות להסביר לטוויטר איך ישתמשו במידע ומי יהיו המשתמשים הסופיים.

טוויטר אינה מוכרת מידע מהודעות ישירות (DM), ומשתמשים צריכים לציין במפורש את מיקומם אם ברצונם שיופיע בציוצים שלהם. הכנסותיה של טוויטר ממכירת מידע צמחו ב-20% ל-90 מיליון דולר ברבעון הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker