מחירי הסלולר בארה"ב צנחו - עסקת הענק הזו עלולה להקפיץ אותם בחזרה

ניתוח הרכישה של ספרינט על ידי טי-מובייל: סיבוב פיננסי כושל של סופטבנק היפנית ■ טי-מובייל היתה חדשנית והובילה את כל שוק הסלולר האמריקאי להוזלות ■ מדוע טראמפ צפוי להתלהב מהמיזוג? ■ ומדוע מנכ"ל טי-מובייל לבוש מוזר כל כך?

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'ר (במרכז)
מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'ר (במרכז)צילום: בלומברג

טי-מובייל US, זרוע הסלולר האמריקאית של דויטשה טלקום, וספרינט, חברת סלולר אמריקאית שבבעלות ענקית טכנולוגיה יפנית, סופטבנק, הכריזו בראשון בלילה על עסקת מיזוג. ספרינט תשלם 26.5 מיליארד דולר במניות.

דויטשה טלקום תחזיק ב-42% ממניות החברה הממוזגת, סופטבנק תחזיק ב-27%, ויתר המניות יהיו בידי הציבור. המחיר כולל פרמיה צנועה של 2% על מחיר הסגירה של ספרינט ביום שישי, אולם המניה עולה ב-8% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

המיזוג הופך את שוק הסלולר האמריקאי ממגרש משחקים של ארבע חברות לשלוש חברות ענק. החברה הממוזגת תיקרא טי-מובייל, תנוהל על ידי מנכ"ל טי-מובייל ג'ון לג'ר, ותהיה השלישית בגודלה בארה"ב, אחרי ורייזון ו-AT&T. ההכנסות המשותפות של החברות הממוזגות הן 74 מיליארד דולר ומספר המנויים המשותף שלהן הוא 70 מיליון. השלמת העסקה מתוכננת ליולי 2019.

1. שוק הסלולר האמריקאי מתחלק בין 3 שחקניות גדולות

לפי מספר כרטיסי SIM

ורייזון -150 מיליון מנויים

איי טי אנד טי – 142 מיליון מנויים

טי-מובייל (הממוזגת) – 125 מיליון מנויים

US סלולר – 2.1 מיליון מנויים

לפי מספר משתמשים

ורייזון – 111 מיליון

איי טי אנד טי – 78 מיליון

טי-מובייל (הממוזגת) – 70 מיליון

סך משתמשים בשוק – 224.3 מיליון

תשואת המניות בסלולר

2. המטרה המוצהרת של המיזוג – 5G

לשוק הסלולר האמריקאי נכנסו באחרונה מתחרות חדשות, בהן קומקסט, חברת הכבלים הגדולה בארה"ב. קומקסט גייסה מאות אלפי מנויים בעזרת מכירה של חבילות משולבות של כבלים וטלפונים סלולריים – במחירי הפסד.

מעבר ליתרון לגודל שיעניק המיזוג לשתי החברות, המטרה המוצהרת של השתיים היא לשלוט בשוק הסלולר של העתיד – המבוסס על טכנולוגיית הדור ה-5 של רשתות הסלולר (5G). זוהי טכנולוגיה שאמורה לאפשר למשתמשים לגלוש במהירות גבוהה בהרבה, לצרוך כמויות עצומות של נתונים, ולאפשר כתוצאה מכך יישומים רבים יותר מהניתן כיום – ממכוניות אוטונומיות ועד בתים מחוברים ומופעלים בעזרת הרשת.

עם זאת, פרישת הטכנולוגיה בשטח עדיין מרוחקת למדי. היא נחשבת ליקרה, ולכן חברה ממוזגת תוכל להתמודד טוב יותר עם רכישה ופרישה של תשתיות ואספקת מכשירים חדשים למנוייה, שעלותה עשויה להגיע לעשרות מיליארדי דולרים.

צילום: מתוך ערוץ היוטיוב

הממשל האמריקאי הכריז כבר כי רשתות דור 5 הן בעדיפות לאומית. במארס נחסמה רכישה של יצרנית שבבי התקשורת האמריקאית קואלקום על ידי המתחרה מסינגפור ברודקום בשל חשש מפגיעה בביטחון הלאומי על רקע השליטה הסינית בטכנולוגיית 5G. עם זאת, גם לסופטבנק, הבעלים של ספרינט, יש קשרים לסין.

החברות טוענות גם כי המיזוג יאפשר להן ליצור אלפי משרות חדשות, ולפתוח נקודות מכירה במאות אזורים מרוחקים שכיום אינם מקבלים שירות טוב.

3. המכשולים העיקריים – פגיעה בתחרות ובצרכנים

המיזוג בין השתיים הוא מהלך קונסולידציה מהגדולים שנראו בשוק האמריקאי זה שנים. ארגוני צרכנים ורגולטורים צפויים להתנגד לעסקה בשל הפגיעה הפוטנציאלית בתחרות - בשל צמצום מספר השחקניות בשוק וכן בשל יצירתה של עוד מתחרה גדולה ובעלת עוצמה; אפשרויות הבחירה לצרכנים יצטמצמו, וכתוצאה מכך צפויה עליית מחירים. לפני ארבע שנים חסם ממשל אובמה מיזוג בין ספרינט לטי-מובייל מסיבות אלה.

כדי לשכנע את הרגולטורים, הפעם התמקדו החברות במסר אחר לממשל טראמפ: יצירת רשתות 5G, שידחפו קדימה את הכלכלה האמריקאית, ויתר על כן – יהיו מאובטחות טוב יותר. "העסקה תאפשר לחברה להציע מוצרים הטובים ביותר במחירים טובים ונמוכים יותר", אמר מנכ"ל ספרינט, מרסלו קלור.

 לג'ר וקלור יגיעו השבוע לוושינגטון כדי לשכנע את הרגולטורים. השניים יצרו קשר עם נציבות התקשורת הפדרלית (FCC) - הרגולטור של שוק התקשורת - ועם משרד המשפטים, במטרה להודיע להם על ההסכם לפני הכרזתו.

עם השלמת העסקה בשנה הבאה, החברות אמורות להמשיך להתחרות ביניהן כשני מותגים צרכניים נפרדים. ייתכן שיתמודדו בנפרד במרכז תדרים ממשלתי לרשתות 5G, האמור להתנהל בסתיו הקרוב.

מדד מחירי בסלולר בארה"ב

4. מצב פיננסי לא מזהיר

לספרינט יש חובות של 32 מיליארד דולר במאזניה, ושווי שוק של 26 מיליארד דולר. במסחר לפני הפתיחה הבוקר זינקה מניית החברה ב-8% בעקבות ההודעה על הרכישה. תזרים המזומנים התפעולי שלה ב-2017 היה 5.7 מיליארד דולר.

לטי-מובייל שווי שוק של 55 מיליארד דולר וחוב של 30 מיליארד דולר. תזרים המזומנים של החברה - 7 מיליארד דולר ב-2017 - נמוך בהרבה משל המתחרה הגדולה ורייזון, שרשמה 30 מיליארד דולר באותה שנה.

5. מנכ"ל צבעוני

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'ר
מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'רצילום: בלומברג

מנכ"ל טי-מובייל, ג'ון לג'ר, שיוביל את החברה הממוזגת, נחשב לטיפוס צבעוני במיוחד. הוא נוהג ללבוש את צבעי החברה, ורוד ושחור, ונראה יותר כמו כוכב רוק ממנכ"ל של חברת ענק. הוא נהג להתייחס לשתי המתחרות הגדולות שלו - ורייזון ו-AT&T - בכינוי Dumb and Dumber (טיפש וטיפש יותר – כשם הסרט שתורגם לעברית "טיפשים ללא הפסקה").

תחת הנהגתו של לג'ר נחשבה טי-מובייל לחברת סלולר חדשנית. AT&T ניסתה לרכוש  אותה ב-2011, אולם משרד המשפטים האמריקאי פסל את הרכישה. מאז הוריד לג'ר מחירים, הפסיק לדרוש מהמנויים לחתום על חוזים לטווח ארוך וביטל עמלות נסתרות וחיובים לא ידועים מראש. בזכותו הגדילה טי-מוביל את מספר מנוייה בארה"ב ב-40 מיליון בחמש השנים האחרונות.

המדיניות של לג'ר סחפה אחריה חברות אחרות – ולפי נתוני FCC בתקופת ממשל אובמה המחירים של תוכניות סלולר בסיסיות ברחבי ארה"ב ירדו. מינואר 2014 ועד מאי 2017 נפל מדד מחירי הסלולר בארה"ב ב-17%.

בין לג'ר לבין קלור, מנכ"ל ספרינט, שררה במשך שנים יריבות גלויה, כולל עקיצות הדדיות בטוויטר ופרסומות תוקפניות. אולם השניים שוחחו מאחורי הקלעים והצליחו להחיות את המיזוג. "הפעם ההבנה התחילה עם מרסלו, והיא נסובה סביב 5G", אמר לג'ר לאחר ההודעה על המיזוג.

6. הסיכויים לאישור המיזוג

יו"ר FCC הנוכחי, אג'יט פאי, הוא מינוי של הנשיא טראמפ. הוא אותת כבר שהוא פתוח למיזוגים בענף שהוא מפקח עליו, וכי אין מספר אידיאלי של חברות בשוק שאליו צריך להצמד.

הממונה על ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים, מקאן דלרהים, נוקט בעמדה שמרנית יותר כלפי הגבלים עסקיים. הצוות שלו דורש למנוע את רכישת טיים וורנר על ידי AT&T, בטענה כי זה ייקר תוכן לצרכנים. הוא גם פתח בחקירות בנוגע לחשדות כי ורייזון ו-AT&T מקשות על מנוייהן לעבור ביניהן. רבים מאנשי מחלקת ההגבלים העסקיים משרד המשפטים הם מינויים מתקופת ממשל אובמה, שעבדו בחסימת המיזוג המוצע הקודם בין ספרינט לטי-מוביל.

7. הסיבוב הכושל של סופטבנק על ספרינט

ספרינט נרכשה ב-2012 תמורת 20.1 מיליארד דולר על ידי סופטבנק, חברת האחזקות הענקית של מסיושי סן. המכירה הנוכחית איננה מייצגת סיבוב פיננסי מצליח כל כך עבור סן, שנחשב לגאון עסקי בזכות קומץ השקעות טובות, אולם תחת ידו עברו גם השקעות לא מוצלחות רבות.

מניות ספרינט ירדו בארבע השנים האחרונות ב-25%, ומאז הרכישה על ידי סופטבנק רשמו עלייה דלה של 17% בלבד. כישלון ניסיון המיזוג הקודם עלה לספרינט ולסן ביוקר.

הכנסות ספרינט דרכו במקום בין 2014 ל-2016, והיא רשמה הפסד כמעט בכל רבעון מאז 2011 ועד 2017, אז חזרה לרווח. ואולם, היא עשתה זאת על חשבון קיצוץ בהשקעתה בציוד.

בעוד שבניסיון המיזוג הקודם התעקש סן על שליטה בחברה הממוזגת, הפעם תהיה דויטשה טלקום בעלת השליטה בחברה.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ