מיקרוסופט בעננים: זינוק של 93% בהכנסות אז'ור; קפיצה של 42% באופיס 365

חברת התוכנה הגדולה בעולם דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי על רקע המשך העתקת מוקד פעילות החברה מתוכנות ל-PC אל תחומי מחשוב הענן ומובייל

נמרוד הלפרן
סאטיה נאדלה  מיקרוסופט
מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלהצילום: CLODAGH KILCOYNE/רויטרס

מיקרוסופט , חברת התוכנה הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מתחזיות האנליסטים, על רקע המשך מאמציו של המנכ"ל סאטיה נאדלה להעתיק את מוקד פעילות החברה מתוכנות למחשבים אישיים אל תחומי המובייל ומחשוב ענן.

עם זאת, המשקיעים לא התרשמו מהתוצאות, ומניית מיקרוסופט נסחרת בירידות קלות במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 2.1%.

ענקית התוכנה האמריקאית רשמה ברבעון הראשון רווח של 7.42 מיליארד דולר, או רווח של 95 סנט למניה - זינוק של 35% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 85 סנט למניה.

בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של 26.82 מיליארד דולר, צמיחה של 16% לעומת הרבעון הראשון של 2017, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 25.78 מיליארד דולר.

מיקרוסופט
מיקרוסופטצילום: Elaine Thompson/אי־פי

מכירות חטיבת המחשוב האישי של מיקרוסופט (More Personal Computing) - החטיבה הגדולה ביותר של החברה במונחי מכירות, אשר כוללת את מערכת ההפעלה וינדוס כמו גם מוצרי חומרה כמו מחשב הטאבלט סורפס וקונסולת המשחקים Xbox - הסתכמו ב-9.92 מיליארד דולר ברבעון, צמיחה של 13% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

תוצאות חטיבת המחשוב האישי היוו שיפור משמעותי לעומת צמיחה של 2% בהכנסות החטיבה ברבעון הרביעי של 2017.

הכנסות חטיבת מחשוב הענן (Intelligent cloud) של מיקרוסופט, הכוללת בין השאר את שירות תשתיות הענן אז'ור (Azure), הסתכמו ברבעון הראשון ב-7.9 מיליארד דולר, צמיחה של 17% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. התוצאות סימנו שיפור לעומת צמיחה של 15% בהכנסות ממחשוב ענן ברבעון הרביעי.

מיקרוסופט
מיקרוסופטצילום: © Jacky Naegelen / Reuters/ר

הכנסות אז'ור לבדו זינקו ברבעון הראשון ב-93%, לאחר נסיקה של 98% ברבעון הרביעי של 2017, וקפיצה של 90% ברבעון השלישי של שנה שעברה.

שיפור נרשם גם בתוצאות חטיבת פריון העבודה והתהליכים העסקיים (Productivity & Business Processes), הכוללת בין השאר את אופיס 365 (גרסת הרשת של יישומי אופיס) ואת הרשת החברתית העסקית לינקדאין, שאותה רכשה מיקרוסופט בשנת 2016 תמורת 26.2 מיליארד דולר.

הכנסות החטיבה הסתכמו ב-9.01 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2018, צמיחה של 17% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. ברבעון הרביעי של 2017 צמחו הכנסות החטיבה ב-24% לעומת הרבעון המקביל.

הכנסות אופיס 365 לבדה צמחו ב-42% ברבעון הראשון, לאחר קפיצה של 41% ברבעון הרביעי של 2017.

המהפכה של נאדלה

מיקרוסופט סובלת מפגיעה במכירות מוצרי הדגל שלה, מערכת ההפעלה וינדוס ותוכנות אופיס, כתוצאה מהירידה המתמשכת במכירות של מחשבים אישיים (PC) בעולם, אולם צמיחתו המהירה של תחום מחשוב הענן מסייעת לפצות על כך.

מנכ"ל מיקרוסופט העולמית, סאטיה נאדלה
מנכ"ל מיקרוסופט העולמית, סאטיה נאדלהצילום: בלומברג

מאז כניסתו של סאטיה נאדלה לתפקיד המנכ"ל לפני ארבע שנים, נהנתה מיקרוסופט מהתאוששות בעסקיה הודות לתהליך של העתקת מוקד פעילותה מתוכנות למחשבים אישיים לתחומי המובייל ומחשוב ענן.

שירות תשתיות הענן אז'ור הפך את מיקרוסופט לאחת ממובילות שוק ה-IT לעסקים גדולים, ומהווה כיום את האיום המשמעותי היחיד על שליטתה הבלתי מעורערת של אמזון ווב סרוויסס (AWS) בשוק שירותי הענן.

המהלך שהוביל נאדלה, של מעבר מפעילות בתחום התוכנות ל-PC לעבר תחומים עסקיים עם שולי רווח גבוהים יותר כמו תשתיות ואפליקציות, גם הזניק את מניית מיקרוסופט לשיאים חדשים, והגדיל את שווי השוק של החברה ביותר מחצי טריליון דולר בחמש השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker