נמרוד הלפרן

אמזון , קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, דיווחה היום (ה') כי רווחיה הרבעוניים יותר מהוכפלו על רקע הצלחתם של שירות פריים ופעילות הענן של החברה. מניית החברה קופצת לשיא במסחר לאחר הסגירה.

אמזון, המעסיקה למעלה מחצי מיליון עובדים ברחבי העולם, רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח נקי של 1.6 מיליארד דולר, או רווח של 3.27 דולר למניה, לעומת רווח של 724 מיליון דולר, או רווח של 1.48 דולר למניה, בתקופה המקבילה ב-2017.

תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.24 דולר למניה. היה זה הרבעון הרווחי ה-12 ברציפות של ענקית המסחר המקוון וספקית שירותי הענן, והפעם השלישית בארבעה הרבעונים האחרונים שאמזון עולה על תחזיות תחזיות האנליסטים.

אמזון, שנוסדה לפני 24 שנים, רשמה בשורה העליונה הכנסות שיא של 51 מיליארד דולר, קפיצה של 43% לעומת הכנסות של 35.7 מיליארד דולר ברבעון המקביל, בין השאר הודות לצמיחה הנובעת מרכישת רשת המרכולים הול פודס בשנה שעברה. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 49.8 מיליארד דולר.

חבילות במחסן של אמזון ב"סייבר מאנדיי" 2014
חבילות במחסן של אמזון ב"סייבר מאנדיי" 2014צילום: בלומברג

אמזון היכתה בכך את תחזיות האנליסטים בשורת ההכנסות בחמישה מתוך שישה הרבעונים האחרונים.

תשומת לב המשקיעים המשיכה כצפוי להתמקד במנוע הצמיחה העיקרי של החברה - פעילות הענן אמזון ווב סרוויסס (AWS). הכנסות AWS הסתכמו ברבעון ב-5.44 מיליארד דולר, זינוק של 49% לעומת הכנסות של 3.66 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 5.24 מיליארד דולר.

היה זה הרבעון השני ברציפות שבו הכנסות AWS היו גבוהות יותר מחמישה מיליארד דולר - רף שאותו פרצו לראשונה ברבעון הקודם.

בשני העשורים האחרונים, רכשה לעצמה אמזון מוניטין של חברה שמדווחת מדי רבעון על רווחים זעומים או הפסדים, ולמעשה "מוותרת" על רווחים לטובת השקעות גדולות בשיווק ובפיתוח עסקיה. שוב ושוב השקיעה החברה את רווחיה בפיתוח תחומי עיסוק חדשים, וכשההשקעות הבשילו והניבו רווחים - היא דילגה לשלב הבא, והגבירה שוב את היקף ההשקעה.

עם זאת, בשלוש השנים האחרונות החלה החברה להפגין נכונות לנקז סכומים גדולים יותר לשורה התחתונה.

מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס הודיע בשבוע שעבר כי מספר המנויים על שירות "אמזון פריים" ברחבי העולם חצה לראשונה את רף ה-100 מיליון. היום הודיעה אמזון על ייקור מחיר השירות בארה"ב ל-119 דולר בשנה לעומת 99 דולר עד כה. מנויי אמזון פריים נהנים משירות משלוחים מהיר, שירות סטרימינג של אמזון והטבות נוספות.

אפליקציה של אמזון
אפליקציה של אמזוןצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב נגד האיש העשיר בעולם

מניית אמזון מזנקת לאחר הסגירה בוול סטריט ביותר מ-7% לרמתה הגבוהה מעולם, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בקפיצה של 4%.

בכך מוחקת המניה את כל הנפילות שרשמה מאז שענקית המסחר המקוון והמנכ"ל, היו"ר והמייסד, ג'ף בזוס - האיש העשיר בעולם - הפכו ליעד של סדרת מתקפות חריפות מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

במהלך השבועות האחרונים הספיק הנשיא להאשים את אמזון בכך שאינה משלמת מסים, גורמת לאלפי קמעוניות לפשוט רגל ומרמה את שירות הדואר של ארה"ב, ולפי דיווחים - טראמפ שונא את החברה ומחפש ללא הפסקה דרכים לעצור אותה.

דונלד טראמפ וג'ף בזוס
דונלד טראמפ וג'ף בזוסצילום: אלכס ברנדון/אי־פי ובלומברג

הנשיא זעם במיוחד על כוונת משרד ההגנה האמריקאי להעניק לאמזון חוזה שירותי מחשוב ענן בהיקף של עד 10 מיליארד דולר לתקופה של 10 שנים, ולפי דיווח המגזין "וניטי פייר" אחד הצעדים שטראמפ שקל נגד ענקית המסחר המקוון היה מניעת אישור החוזה בינה לבין הפנטגון.

אמזון היתה האחרונה לדווח על תוצאותיה מבין מניות "פאנג" - ראשי תיבות של ארבע חברות אינטרנט לוהטות שנהפכו בשנים האחרונות לחביבות במיוחד על המשקיעים - פייסבוק (F), אמזון (A), נטפליקס (N) וגוגל (G).

כל שלוש חברותיה לקבוצה היוקרתית דיווחו על תוצאות כספיות שעלו על תחזיות האנליסטים ברבעון הראשון של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker