כשטראמפ מטיל מכסים על סין - את מי הוא באמת מעניש?

רשימת המוצרים שטראמפ מתכוון להטיל עליהם מכסים תכלול רכיבים של מוצרי צריכה, אלקטרוניים ואחרים - מה שייקר משמעותית את המחיה עבור עשרות מיליוני אמריקאים

לוגו רויטרס
רויטרס
טראמפ חותם על צו להטיל מכסים על סין
טראמפ חותם על צו להטיל מכסים על סיןצילום: רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

בימים הקרובים צפויה להתפרסם רשימה חדשה של מוצרי יבוא סיניים שעליהם יוטל מכס עם כניסתם לארה"ב. הצרכנים האמריקאים עשויים כעת לחוש באופן ישיר את ההשפעות של סכסוך סחר עם סין ומדינות אחרות — שאותו התחיל השנה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. 

לאחר שכבר הטיל מכסי היבוא על לוחות סולריים ומכונות כביסה בינואר, טראמפ הטיל במארס מכסים בשווי של 50 מיליארד דולר גם על פלדה, אלומיניום ומוצרים נוספים מתוצרת סין.

לאחר שסין הגיבה עם רשימה של מוצרים אמריקאיים שעליהם תטיל מכסים, החמיר טראמפ את המצב ב-4 באפריל כשהורה לנציבות הסחר האמריקאית (USTR) לשקול מכסים נוספים על יבוא סיני בשווי 100 מיליארד דולר. 

אך ניתוח של היבוא הסיני שערך רויטרס מראה כי כדי לגבש רשימה של מוצרים מתוצרת סינית בשווי 100 מיליארד דולר, טראמפ עלול להכניס לרשימה גם טלפונים סלולריים, מחשבים, צעצועים, ביגוד, הנעלה, ריהוט ומוצרי צריכה אחרים, מה שיגרום להעלות מחירים לצרכנים.

"אין שום דרך להימנע מלכלול מוצרי צריכה, אם אתה חושב על שווי כולל של 100 מיליארד דולר של מוצרים מתוצרת סינית", אמר האן קוואץ', סגן נשיא סחר בינלאומי באיגוד מנהיגי התעשייה הקמעונית, שמייצג את הקמעונאיות בארה"ב. 

עלות מהלכי הטלת המכסים לצרכן האמריקאי

ההשפעה של המכסים החדשים על הארנקים בארה"ב תלויה במשתנים שמקשים לחשב את ההשפעה של המכסים על מוצרים בודדים. חברות מסוגלות לספוג חלק מהעלויות, ויש חברות שיכולות להעביר את הייצור מסין למדינות אחרות, ובכך לקצץ בחשבון הסופי שמוגש לקונים. 

לאחר שמכס של 20% הוטל בינואר על מכונות כביסה שייבאה LG אלקטרוניקס, החברה העלתה מחירים בארה"ב בכ-50 דולר למכונת כביסה, או ב-4%-8%. 
 LG בחרה לספוג חלק מעלויות המכס, שהוטל בזמן שבו הבנייה של מפעלה החדש בארה"ב נמצאת בעיצומה. המפעל הצליח להתחמק מהמכסים והוא צפוי להתחיל לספק מכונות כביסה בסוף 2018.

חברות עם שרשרת אספקה מורכבת יותר ,במיוחד אלה שפועלות בתחום הטכנולוגיה הגבוהה, יכולות גם כן לשנות את האופן שבו הן מתמודדות עם עלויות פנימיות ולפזר את העלויות בין חברות בנות כדי להוזיל את העלות הנוספת של המכס.

הסבב הראשון של מכסים שהטיל טראמפ לא כלל בכוונה תחילה את מרבית מוצרי הצריכה האלקטרוניים, אך לאור העובדה שהיבוא מסין לארה"ב ב-2017 הסתכם ב- 506 מיליארד דולר, למצוא עוד מוצרים סיניים בשווי של 100 מיליארד דולר כדי להטיל עליהם מכסים חדשים - בלי להזיק לצרכנים האמריקאים – עלולה להיות משימה קשה. 
נציבות הסחר האמריקאית יכולה למצוא בקלות מוצרים בשווי 100 מיליארד דולר, אך במחיר של הטלת מכסים על שלוש קטגוריות רחבות מאוד של מוצרי צריכה אלקטרוניים - טלפונים סלולריים (44 מיליארד דולר), ציוד למחשבים (37 מיליארד דולר) ורשמי ואוגרי מידע, קול ותמונה (22 מיליארד דולר). 

בעלות הברית של ארה"ב, קוריאה הדרומית, יפן וטייוואן, גם מספקות חלקי טלפונים סלולריים לחברות כמו אפל, לרבות מסכים, מצלמות וסורקי טביעות אצבע, והן עלולות לחוש את ההשפעה. "בסופו של דבר אתה פוגע בעצמך, פוגע בבעלות הברית שלך ואולי מצליח לפגוע בחלקיק מהתעשייה הסינית", אמר צ'אד בואן, עמית בכיר במכון פטרסון לכלכלה בינלאומית. 

טראמפ יכול למצוא מוצרי צריכה סינים בשווי 100 מיליארד דולר אם יטיל מכסים על צעצועים, משחקים ומוצרי ספורט — קטגוריות יבוא מסין לארה"ב שהסתכמו ב-2017 ב-25.5 מיליארד דולר. בקטגוריות אלה, סין היתה אחראית ל-81.5% מכלל היבוא לארה"ב, ומשמעות הדבר היא שיש מקורות חלופיים בעבור היבואניות שאולי יגבילו את ההשפעה של המכסים על ארנק הצרכנים. 

אם נוסיף ביגוד, הנעלה וריהוט לרשימה החדשה, נוכל להגיע לסכום של 100 מיליארד דולר — אך עליית המחירים בקטגוריות אלה תשפיע באופן ישיר על הצרכנים. 
על פי נתונים של הלשכה לסטטיסטיקה האמריקאית, יש כ-7,600 מוצרי צריכה לתעשייה שעדיין אפשר להטיל עליהם מכסים עם שווי משולב של 101 מיליארד דולר, שעל 40% מהיבוא שלהם אחראית סין. מרביתם נמכרים ברשתות אמריקאיות כמו וול מארט וכוללים ביגוד, מזון לחיות מחמד ותאורה. 

הנגישות של מוצרים אלה במדינות אחרות עשויה לסייע בהגבלת העלייה במחירים, אך הקמעונאיות עדיין יהיו עדות לשיבושים בשרשרת האספקה הוותיקה שלהן. 
"מיקור ממדינה אחרת הוא אינו פתרון קל. זה לא יכול לקרות בן לילה", אמר קוואץ' והוסיף כי הזמנות חג המולד 2018 של הקמעונאיות כבר נמצאות בטיפול. ויש כמה חלופות לאורות חג מולד ב—402 מיליון דולר שסין מייצאת לארה"ב. כלכלנים שנשאלו על ידי רויטרס הזהירו כי בעוד הטלת מכסים אולי תיטיב עם יצרניות הפלדה והאלומיניום האמריקאיות, העלויות יתייקרו ליצרניות אמריקאיות רבות אחרות, וכתוצאה מכך גם לצרכנים. 

היצואניות האמריקאיות גם יחושו את ההשפעה של מלחמת סחר, לאחר שסין הכריזה במארס על מכסי נגד של 15% על 128 מוצרים מתוצרת ארה"ב, כמו פירות ויין. מוצרי יצוא אמריקאיים בשווי של 50 מיליארד דולר, הכוללים מכוניות, מטוסים, חזיר ופולי סויה ממתינים למכס סיני בשיעור של 25%. 

במהלך מסע הבחירות ב-2016, טען טראמפ כי ארה"ב זקוקה למכסים כדי להעניש את סין על גניבה של טכנולוגיה אמריקאית וכדי להחזיר לארה"ב משרות ותעשייה. אך מחקרים על המכסים על פלדה מ-2002 שהטיל ממשל בוש מראים כי הם גרמו לאובדן משרות גדול יותר מאשר לתוספת משרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ