העיר שבה לוחית רישוי עולה יותר מהמכונית עצמה

בערים גדולות בסין נערכות הגרלות למספרי לוחיות רישוי, כחלק מהניסיונות לטפל בבעיות פקקי התנועה וזיהום האוויר; אולם הסיכויים לזכות בהגרלות נמוכים ותושבים מתלוננים כי רק עשירים יכולים ליהנות ממכוניות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ליו ליי, מהנדס מבייג'ין, חיכה במשך שבע שנים לקנות מכונית. למרבה הצער, לא היה לו מזל בהגרלת לוחיות הרישוי של העיר. מאז 2011 נערכות בבייג'ין הגרלות להקצאת מספרי לוחיות רישוי במטרה לטפל בבעיות פקקי התנועה וזיהום האוויר. במסגרת התוכנית, העיר קובעת מכסות שנתיות על הנפקת לוחיות רישוי חדשות, וכדי לקנות מכונית צריך להראות אישור ללוחית. השגת לוחית כרוכה בהשתתפות בהגרלת ענק, שהסיכויים בה ירדו מ-6% בפברואר 2011 לשפל של 0.2% בפברואר. בהגרלה האחרונה, לשם המחשה, התחרו 2.8 מיליון על 6,460 לוחיות.

גם בשנחאי, הבירה הפיננסית של סין, יש מכסות, והמכרז ללוחיות נערך באינטרנט. במכירה החודשית האחרונה, סביב 217 אלף בני אדם התחרו על 9,855 לוחיות רישוי. ההצעה הממוצעת הזוכה היתה 88,176 יואן (14,022 דולר), יותר מהעלות של רכישת מכוניות רבות שמיוצרות בסין. בשנה שעברה גייסה עיריית שנחאי 12 מיליארד יואן במכירות של לוחיות רישוי, כ-2% מכלל ההכנסות שלה.

ואולם דווקא המודל ההיברידי של העיר גואנגז'ו נהפך לגישה המועדפת על הבכירים בערים הגדולות בסין. בגואנגז'ו חלק מהלוחיות מחולקות בהגרלה והיתר נמכרות במכירה פומבית. מאז שהעיר החלה להשתמש בשיטה הזאת, אימצו אותה שלוש ערים גדולות אחרות – שנזן, הנגז'ו וטיאנג'ין.

אף אחת משלוש השיטות האלה לא אידיאלית. בבייג'ין נוצר שוק שחור ובאינטרנט יש הצעות למכירת לוחיות במחיר של 12 אלף יואן (1,900 דולר) בשנה. השיטה של בייג'ין גם מטפחת שחיתות. סונג ג'יאנגואו, ראש מחלקת ניהול התחבורה בעירייה, נכנס לכלא ב-2015 לאחר שקיבל תשלומי שוחד בסכום כולל של 24 מיליון יואן עבור הטיית המכרזים.

בשנחאי הצליחו להימנע משוק שחור, אבל השיטה שלה פוגעת במי שידו אינה משגת. סכומי ההצעות הזוכות עלו בשליש בפחות משלוש שנים. התושבים מתלוננים כי בעלות על מכונית נהפכה למותרות שרק העשירים מאוד יכולים להרשות לעצמם. בגואנגז'ו חשבה העירייה כי השיגה פשרה, אך הסיכויים לזכות בהגרלה נמוכים מאוד.

אבל לליו בכל זאת יש תקווה. העיריות כמעט בכל הערים הגדולות בסין קבעו מכסות נפרדות על לוחיות רישוי למכוניות חשמליות או היברידיות, ומכוניות אלה מסובסדות מאוד. אשתו של ליו נרשמה להגרלה ללוחית כזאת, והסיכויים שם טובים הרבה יותר – רק ארבעה אנשים מתמודדים על כל לוחית. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker