משבר הנדל"ן הקמעונאי

שבעה מיליון מ"ר של חנויות נסגרו מתחילת השנה בארה"ב; "יחזרו להיות שדות תירס"

"כמות עצומה של נדל"ן קמעונאי תחלוף מהעולם: או שישכירו אותם כמטווחי ירי או כנסיות - או שהם יחזרו להיות שדות תירס"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון ארה"ב
קניון במדינת מרילנד בארה"בצילום: MATT ROTH / NYT

המשבר בשוק הנדל"ן הקמעונאי בארה"ב צובר תאוצה: מתחילת השנה נסגרו חנויות בשטח כולל של 7.15 מיליון מ"ר - וב-2018 נמצאת בדרכה לנפץ את השיא שנרשם בשנה שעברה, לפי נתונים שנאספו על לידי קו-סטאר גרופ (CoStar Group).

לפי דיווח "בלומברג ביזנסוויק", שהציג את הנתונים, שטח החנויות שייסגרו השנה יעלה בקלות על השיא שנרשם ב-2017 עם סגירתן של חנויות בשטח כולל של 9.75 מיליון מ"ר בשנה כולה.

לשם השוואה שטח החנויות שנסגרו מתחילת השנה כבר עולה על הסגירות בשנת 2016 כולה, ומתקרב להיקף סגירות החנויות בשנת 2008 כולה, בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי, לפי נתוני קו-סטאר.

קריסת רשת טויס אר אס, על יותר מ-700 חנויותיה בארה"ב, מהווה עדות לשינוי שהתחולל בשוק הנדל"ן הקמעונאי בעשור האחרון לבדו, ציין בלומברג ביזנסוויק. "כאשר KKR, ביין קפיטל ו-וורנדו ריאלטי טראסט השתלטו על החברה ב-2005, הקונים הצדיקו את המחיר בסך 7.5 מיליארד דולר, בין השאר, בגלל נכסי הנדל"ן יקרי הערך כביכול שנכללו בעסקה".

מכירת חיסול בסניף של טויס אר אס בבריטניה
מכירת חיסול בסניף של טויס אר אס בבריטניהצילום: Aaron Chown/אי־פי

הנחה זו, כך התברר, לא עומדת במבחן המציאות. ואם לא די בכך, המצב צפוי רק ללכת ולהחמיר בשל המעבר המוגבר לקניות באינטרנט ונטל החובות שכבר מכביד על קמעונאיות מסורתיות רבות, ציין ביזנסוויק.

"כמות עצומה של נדל"ן קמעונאי בארה"ב הולכת לחלוף מהעולם", אמר ג'יימס קורל, ראש מחלקת נדל"ן בחברת ההשקעה הפרטית Siguler Guff & Co, לביזנסוויק. לדבריו, בעלי הנכסים "ינסו להשכיר מחדש את החללים כמטווחי ירי או ככנסיות - או שהם הולכים לחזור להיות שדות תירס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker