פייסבוק ממשיכה להסתבך: אושרה תביעה ייצוגית נגדה על זיהוי פנים

התביעה טוענת כי איסוף ואחסון מידע מזיהוי פנים של משתמשים ללא רשותם מנוגד לחוק

לוגו בלומברג
בלומברג
מחאה נגד פייסבוק בגבעת הקפיטול, השבוע
מחאה נגד פייסבוק בגבעת הקפיטול, השבועצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר
לוגו בלומברג
בלומברג

פייסבוק ממשיכה להסתבך: שופט פדרלי בארה"ב אישר אתמול כי מיליוני משתמשים ברשת החברתית יוכלו להתקדם בתביעה ייצוגית שמאשימה את פייסבוק בכך שהפרה את החוק של מדינת אילינוי כשהשתמשה באופן לא חוקי בתוכנת זיהוי פנים בתמונות ללא אישור המשתמשים.

התביעה הוגשה כבר ב-2015, הרבה לפני שפייסבוק הסתבכה לאחר שהתגלה כי שיתפה פרטים אישיים של מיליוני משתמשים ללא הסכמתם עם חברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה. עד כה נדיר היה לראות לקוחות זוכים בתביעה ייצוגית על הפרות פרטיות, ורוב התביעות מסוג זה שהוגשו נגד פייסבוק לא התקדמו.

התביעה מבקשת לייצג משתמשים באילינוי החל מ-7 ביוני 2011, התאריך שבו השיקה פייסבוק את יישום "הצעות לתיוג", שבו היא מציעה שמות של אנשים שניתן לתייג לאחר שמועלית תמונה.

פייסבוק מעודדת אנשים כבר שנים לתייג חברים בתמונות שהם מעלים בחשבונותיהם הפרטיים, והרשת החברתית מאחסנת את המידע הזה שהיא אוספת. פייסבוק השתמשה בתוכנית בשם DeepFace  כדי לזהות תמונות שונות שבהם מופיע אותו אדם. גם שירות התמונות של  גוגל בענן משתמש בטכנולוגיה דומה, וגוגל אכן מתמודדת עם תביעה בשיקגו כמו זו שהוגשה נגד פייסבוק.

שתי החברות התעקשו בבית משפט כי איסוף מידע לגבי תווי פניו של אדם אינו מנוגד לחוק, גם אם הוא נעשה ללא אישור. אבל חוק פרטיות המידע הביומטרי של אילינוי מ-2008 קובע כי ניתן להטיל עליהן קנס של אלף דולר עד 5,000 דולר בכל פעם שנעשה שימוש בתמונתו של אדם ללא רשותו.

שון ויליאמס, עורך דין מטעם המשתמשים, אמר כי לא ברור עדיין אם התביעה אכן תגרור שינויים באופן שבו פייסבוק משתמשת במידע ביומטרי. "ככל שיותר אנשים יהיו מודעים להיקף איסוף המידע של פייסבוק ויתחילו להיות לכך השלכות, בין אם הן כלכליות או רגולטוריות, פייסבוק תצטרך לבחון לעומק את נהלי הפרטיות שלה ולבצע שינויים בהתאם לציפיות המשתמשים ודרישות הרגולטורים", אמר.

פייסבוק מסרה כי היא בוחנת את הפסיקה. "אנחנו ממשיכים להאמין שלתביעה הזו אין שום בסיס ונמשיך להגן על עצמנו בנחישות", אמרה דוברת מטעם החברה, ג'נבייב גרדינה.

פייסבוק טוענת כי התביעה צריכה להיות מוגשת באופן פרטני ולא כתביעה ייצוגית, משום שהפיצויים עלולים להצטבר למיליארדי דולרים, כתב השופט ג'יימס דונטו בפסיקה. פייסבוק טוענת כי לכל משתמש העניין מפריע בצורה שונה, ולכן על כל אחד להוכיח שסבל מפגיעה ממשית מעבר לזכות לפרטיות. עם זאת, השופט פסק כי "חשש מפיצויים גדולים אינם סיבה לדחיית תביעה ייצוגית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker