השיטה של אובר להתפייס עם הרשויות המקומיות? להעביר להן מידע על הנוסעים

ערים רבות סובלות ממחסור בנתונים על כבישים ותחבורה ■ הרשויות המקומיות בארה"ב משתפות פעולה עם החברות הפרטיות כדי להשתמש במידע שלהן לתכנון עתידי של הערים

מכונית אובר בבירמינגהאם
מכונית אובר בבירמינגהאםצילום: DARREN STAPLES/רויטרס
סוכנויות הידיעות

הקרב על שפת המדרכה נמצא בשיאו, וכולם מנסים לקחת חלק. רוכבי אופניים רוכבים לצידה במסלולים ייעודיים, המכוניות נאבקות על מקומות חנייה, מוניות, אובר וליפט מעמיסים ומורידים נוסעים, משאיות פורקות סחורה ואוטובוסים עוצרים בתחנות. ובין כל אלה נמצאים הולכי הרגל שמנסים לא להיפגע.

הרשויות המקומיות בארה"ב מנסות לתכנן את המרחב העירוני כך שיהיה מקום לכולם –  לאובר, למשאיות, לאוטובוסים ועוד. ואולם, המידע הנחוץ לתכנון שכזה מפוזר על פני רשויות רבות. בחלק מהערים, לעיריות אין שום מיפוי של שפת המדרכה. לעומת זאת, חברות פרטיות כמו אובר אוספות מידע רב על היעדים של הנוסעים וזמני הנסיעות. עד עתה הן סרבו לחלוק את המידע הזה. "הנתונים הללו חיוניים, אך מפני שחברות רבות סרבו לחלוק את המידע הזה, התכנון נעשה בצורה עיוורת", אומרת ג'נט סדיק-קאן, יו"ר האיגוד הלאומי לנציבי התחבורה העירוניים (NACTO).

NACTO החל בינואר בפרויקט לשיתוף מידע שנקרא SharedStreets. בשבוע שעבר הצטרפה לפרויקט שותפה חשובה – אובר. חברת שיתוף הנסיעות החלה לחלוק, במסגרת הפרויקט, מידע על איסוף והורדת נוסעים בוושינגטון הבירה.

בוושינגטון מרוצים משיתוף הפעולה, "כיום מידע שווה יותר מזהב, נפט ומטבעות דיגיטליים", אומר ארנסט צ'רפה, מנהל מחלקת הרכבים להשכרה בעיר וושינגטון, שמפקחת על מוניות, לימוזינות וחברות שיתוף נסיעות באזור וושינגטון.

צ'רפה אומר כי העיר יכולה להשתמש במידע החדש כדי להבין, למשל, מתי נהגים חוסמים לעיתים קרובות מדי את התנועה כאשר הם אוספים או מורידים לקוחות. המידע יכול לשמש לתכנון הרחובות, או לזהות את דפוסי התנועה החדשים בעיר.

שיתוף הפעולה בין אובר לרשויות המקומיות הגיע בתזמון טוב לחברת שיתוף הנסיעות. אובר עדיין מנסה לשקם את תדמיתה מאז פוטר המנכ"ל והמייסד טרוויס קלאניק. עם ההכרזות השבוע על שיתוף הפעולה בפרויקט, וההודעה על רכישת חברת שיתוף האופניים, אובר מנסה להראות כי היא יכולה להיות שותף מעולה לערים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker