אפל היא החברה הגדולה בעולם — אז למה הבכירים שלה לא מיליארדרים?

מייסדי חברות הטכנולוגיה הגדולות והעובדים הבכירים בהן מככבים במדדי המיליארדרים — אבל דווקא החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר מדשדשת מאחור ■ כך קרה שבחברה ששווה 887 מיליארד דולר עובד רק מיליארדר ידוע אחד, וכך קשורה רוחו של סטיב ג'ובס למצב הזה

לוגו בלומברג
בלומברג
סטיב ג'ובס
סטיב ג'ובסצילום: AP
לוגו בלומברג
בלומברג

לא קשה למצוא מיליארדרים בעמק הסיליקון. ההון שמקורו בהיי־טק מהווה כחמישית — בערך טריליון דולר — ממדד המיליארדרים של בלומברג. הנה לדוגמה שניים מתעשיית ההיי־טק שעברו את סף מיליארד הדולר רק השנה: ארש פרדובסקי מדרופבוקס ופיטר גסנר מוויוה סיסטמס.

עם זאת, קשה למצוא מיליארדרים הקשורים לאפל, אף שיצרנית האייפונים היא החברה עם שווי השוק הגבוה בעולם — כ–879 מיליארד דולר (נכון לשלשום). היו"ר שלה, ארט לווינסון, הוא היחיד בחברה שנמצא במועדון המיליארדרים. מניית אפל מהווה כ–20% מההון שלו, המסתכם בכמיליארד דולר, לפי דו"חות שהוגשו לרגולטורים; שאר ההון שלו מגיע מכהונתו הארוכה בג'ננטק, שבה כיהן כיו"ר ומנכ"ל, ומאחזקה מוקדמת בגוגל.

אין אף מנהל בכיר אחר באפל שמתקרב לסכום הזה. למנכ"ל טים קוק יש הון של 600 מיליון דולר — סכום שמשקף תגמול מרוסן יחסית, בהתחשב בגודל החברה ובביצועיה.

ארתור לוינסון
ארתור לוינסוןצילום: THOR SWIFT / NYT

לפי מדד השכר של בלומברג, שמדרג את מנהלי החברות הציבוריות בארה"ב שקיבלו את התגמול הגבוה ביותר בשנת הכספים האחרונה, המנהלים של אפל הם מציאה של ממש. עלות התגמול של מנהל כשיעור מהרווח הכלכלי — המוגדר כרווח תפעולי לאחר מס פחות עלויות ההון — היא הנמוכה ביותר בקרב חברות שבכיריהן נכנסו למדד השנה. מצב זה הוביל לאחזקות קטנות באופן יחסי של בכירים בחברה, ושם דגש על כך שמעט מאוד מיליארדרים יצאו מהחברה הידועה, מאז שהתאוששה לאחר שהיתה על סף פשיטת רגל ב–1997.

ובנתיים בטסלה: 2.6 מיליארד דולר למנכ"ל

"אפל חזרה מהמתים, וזה שינה את התמונה", אומרת ג'ין מונסטר, מייסדת שותפה של לופ ונצ'רס, שעוקבת אחרי החברה זמן ארוך. "הבעלות שלה כבר לא היתה מאוד ריכוזית". המצב הזה מבדיל אותה מענקיות טכנולוגיה אחרות, שהמייסדים שלהן וחלק מעובדיהן מככבים יותר ויותר במדד המיליארדרים של בלומברג, שעוקב אחרי ההון של 500 האנשים העשירים ביותר בעולם.

המדד כולל את ג'ף בזוס מאמזון, סרגי ברין, לארי פייג' ואריק שמידט מאלפבית, ביל גייטס ממיקרוסופט ומארק צוקרברג ויאן קום מפייסבוק. ההון הקשור לחברות האלה הוא כ–10% מהמדד.

סך ההון נטו של עשירי ענקיות הטכנולוגיה, במיליארדי דולרים

מלבד שכר של 3 מיליון דולר ובונוס לפי עמידה ביעד של 6 מיליון דולר, שכרו של המנכ"ל קוק מורכב ברובו ממענק של 376 מיליון דולר במניות מוגבלות (שחלות על מכירתן תנאים מגבילים) שקיבל כשנכנס לנעליו של מייסד החברה סטיב ג'ובס, ואותו יקבל לאורך תקופה של עשר שנים. כשליש מהסכום הזה תלוי בכך שביצועיה של מניית אפל יתעלו על אלה של מדד S&P 500. לכל אחד מסגניו של קוק יש תגמול שנתי תלוי יעד של כ–23 מיליון דולר, רובו במניות מוגבלות.

אלפבית, מנגד, העניקה למי שעומד בראש החברה הבת גוגל, סונדר פיצ'אי, חבילת שכר של תשע ספרות במשך שלוש שנים, והיא מעניקה מענק מניות דו־שנתי בשווי של מיליוני דולרים למנהליה הבכירים; בעלי המניות בטסלה אישרו חבילת שכר של 2.6 מיליארד דולר באופציות למנכ"ל אילון מאסק בחודש שעבר; סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, השתכרה 24.5 מיליון דולר ב–2016; ואורקל ספגה במשך שנים ביקורת מהמשקיעים משום שהעניקה תגמול נדיב במיוחד למייסד, לארי אליסון, ולמנכ"לים השותפים צפרה כץ ומארק הרד.

הנציגה היחידה של אפל במדד העושר

היעדרותם של המיליארדרים משורות אפל משקפת בחלקה את ההיסטוריה המקוטעת של החברה עם ג'ובס, שבבעלותו היו 15% מהחברה בהנפקה הראשונה שלה ב–1980. שווי האחזקה הזאת מוערך ב–132 מיליארד דולר כיום. אבל ג'ובס, שמת ב–2011, מכר את כל המניות שלו — ששווין היה אז 100 מיליון דולר — לאחר שהודח מהחברה ב–1985, לפי הביוגרפיה שכתב וולטר איזקסון, מלבד מניה אחת. ג'ובס נאלץ לבנות מחדש את האחזקות שלו בחברה כשחזר אליה לאחר יותר מעשור.

סטיב ווזניאק
סטיב ווזניאק צילום: Bloomberg

אלמנתו, לורן פאואל ג'ובס, יזמת ומייסדת אמרסון קולקטיב, היא הנציגה היחידה של אפל במדד העושר. הונה מוערך ב–18 מיליארד דולר. כשני שלישים ממנו נמצאים במניות וול דיסני ואחזקות אחרות. היא אינה עובדת באפל. היו"ר לווינסון מעולם לא הופיע במדד העושר הבינלאומי. אפל סירבה לבקשה להגיב על שוויים של לווינסון או קוק.

המייסד השותף של אפל, סטיב ווזניאק, החזיק ב–7.9% מהחברה ב–1980 — נתח שהתכווץ עם הזמן כשמכר אופציות במחירים נמוכים לעובדים מדרג הביניים והעניק מניות לאלה שהרגיש כי לא קיבלו מספיק. האחזקה הנוכחית שלו בחברה אינה מופיעה במסמכים ציבוריים משום שרק בכירים בחברה או בעלי מניות עם אחזקות של יותר מ–5% נדרשים לדווח על כך. ההשערה היא כי אחזקתו של ווזניאק שווה מיליונים ולא מיליארדים. "בעלות אינה משהו שאני חושב עליו", כתב ווזניאק בעבר.

המיליארדרים הנסתרים של אפל בקליפורניה

אולם סטיב ג'ובס במטה אפל בקופרטינו
אולם סטיב ג'ובס במטה אפל בקופרטינוצילום: בלומברג

יצרנית האייפון גם מאוד סלקטיבית ברכישותיה. הרכישה הגדולה ביותר — 3 מיליארד דולר עבור ביטס אלקטרוניקס ב–2014 — העשירה במאות מיליוני דולרים את מייסדי החברה ד"ר דרה וג'ימי לובין, כולל מניות אפל ביותר מ–400 מיליון דולר שהוענקו להם בהמשך השנה. אבל הרכישה הזאת מחווירה בהשוואה למחיר ששילמה פייסבוק עבור ווטסאפ באותה שנה — שהפכה את יאן קום ואת בריאן אקטון, מייסדי האפליקציה, למיליארדרים בן רגע. השווי הנקי המשותף שלהם הוא 16 מיליארד דולר.

עם זאת, ייתכן שיש כמה מיליארדרים נסתרים במטה של אפל בקופרטינו שבקליפורניה, משום שכדי להיכנס למועדון המיליארדרים מספיקה אחזקה של 0.11% בלבד בחברה. זה אומר שעובדים ותיקים כמו המעצב הראשי ג'וני איב — דמות מרכזית בחברה זה יותר משני עשורים — עשויים להיות הבעלים של אחזקות נכבדות. עם זאת, הן כנראה לא מאוד שונות מאלה של המנכ"ל קוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker