הכלכלן חתן פרס נובל מוחמד יונוס הודח מבנק גראמין שייסד

הבנק המרכזי של בנגלדש הדיח את יונוס, חלוץ המיקרו-אשראי, בטענה שנשאר בתפקידו זמן רב מדי

סוכנויות הידיעות

הכלכלן הבנגלדשי זוכה פרס נובל מוחמד יונוס פתח היום במאבק משפטי, לאחר שהודח מניהול בנק גראמין להלוואות קטנות שייסד.

ביום שלישי הודיע הבנק המרכזי של בנגלדש כי יונוס, חלוץ בתחום המיקרו-אשראי, מודח מתפקידו בבנק. יונוס נותר זמן ממושך מדי בתפקידו ללא אישור הבנק המרכזי, מה שמהווה הפרה של החוק, לדברי הבנק המרכזי. יונוס פנה לבית משפט בבקשה לערער על הדחתו. עורכי דינו אמרו כי היום ייפתח שימוע בנושא.

יונוס בן ה-70 הקים ב-1983 את בנק גראמין, אשר מעניק הלוואות קטנות לאנשים שאין ביכולתם לפנות לבנקים גדולים, וניהל אותו מאז שנת 2000. הבנק נמצא תחת מתקפה מצד ממשלתו של שייח' חסינה וזד בבנגלדש מאז סוף השנה שעברה, לאחר שסרט דוקומנטרי נורווגי טען כי נהג שלא כשורה בכספים שקיבל מממשלת נורווגיה. וזד ניצל את ההאשמות והאשים את הבנק בכך שהוא "מוצץ את דמם של העניים".

יונוס הכחיש כי הפר את חוק, ותומכיו אמרו כי זכה ליחס שלילי מהממשלה בשל סכסוך שבו הוא נתון עם חסינה מאז שנת 2007, אז ניסה להקים מפלגה פוליטית.

ביום שלישי שלח הבנק המרכזי של בנגלדש מכתב למשרד האוצר ודרש את פיטוריו של יונוס באופן מיידי, משום שכהונתו בתפקיד במשך עשור היתה ארוכה מכפי שהחוק מתיר. גיל הפרישה הרשמי למנהלים דירקטורים בבקים מסחריים בבנגלדש הוא 60.

יונוס אמר להגנתו כי דירקטוריון הבנק, שברובו מורכב מלווים, אפשר לו להישאר בתפקידו כל עוד הוא מסוגל לבצע את תפקידו.

הדחתו של יונוס עלולה לערער את מעמדו של גראמין. בראיון שהעניק בינואר ל"ניו יורק טיימס", אמר יונוס כי רצה כבר לפרוש מתפקידו, אך חש שנוכחותו הכרחית להבטחת יציבות הבנק. לדבריו, פרישתו עלולה להביא לבריחה המונית של לקוחות מהבנק.

גראמין, אשר מעניק ל-8.3 מיליון לקוחות, רובם נשים עניות, הלוואות בסך 10 מיליארד דולר, ממלא תפקיד חשוב מאוד בחיים החברתיים והכלכליים בבנגלדש. הלווים מחזיקים ביותר מ-95% מהבנק, והממשלה מחזיקה בנתח שנותר. תומכים זרים של יונוס פנו לממשלת בנגלדש בבקשה שתפסיק להטריד אדם לא אנוכי אשר הקדיש את חייו למען העניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker