ממשלת קטאר תשקיע ברויאל בנק אוף סקוטלנד ולוידס

רויאל בנק אוף סקוטלנד דיווח היום על הפסד שנתי גבוה מהתחזיות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלת קטאר מתכננת לרכוש נתחים גדולים ברויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) ולוידס, אשר נמצאים בבעלות ממשלת בריטניה, כאשר שני הבנקים יועמדו למכירה, כך דיווח העיתון "גרדיאן". היום דיווח רויאל בנק אוף סקוטלנד על הפסד שנתי גדול מהתחזיות.

ראש ממשלת קטאר חמד בן ג'סים בן ג'אבר א-ת'אני, אמר לראש ממשלת בריטניה בפגישתם בדוחא שקטאר, אשר השקיעה 10 מיליארד ליש"ט בנכסים בבריטניה בשנים האחרונות, מתכננת לרכוש מניות בלוידס ו-RBS. ממשלת בריטניה צפויה להתחיל במכירת נתחיה בשני הבנקים כבר בשנה הבאה.

שר האוצר של בריטניה ג'ורג' אוסבורן מקווה למכור את הנתח הממשלתי בבנקים במהלך השנים הבאות, אך בינתיים הממשלה בהפסד של 3 מיליארד ליש"ט על השקעותיה. גורם ממשלתי אמר ל"גרדיאן": "אנחנו מעוניינים להרוויח. ואנחנו גם רוצים להבטיח שהבנקים תחרותיים".

קאטר השקיעה בנכסים רבים בבריטניה בשנים האחרונות. בין היתר היא קנתה נתחים בקמעונית סיינסברי, בבורסת לונדון, ובחברת הנדל"ן סונגבירד שבבעלותה רובע העסקים קנארי וורף. גם בבנק ברקליס השקיעה קטאר בשיאו של המשבר הכלכלי. קרן ההשקעות של קטאר רכשה נתח של 15% בבנק, בשעה שהקרן של אבו דאבי קנתה נתח של 12%. התאוששותו של ברקליס איפשרה לקטאר לממש רווחים בשווי של יותר מ-700 מיליון ליש"ט בשנה שעברה. אבו דאבי הרוויחה כמעט 1.5 מיליארד ליש"ט כשמכרה את הנתח שלה בברקליס לאחר שמונה חודשים בלבד.

RBS, אשר חולץ על ידי ממשלת בריטניה באוקטובר 2008, דיווח היום על הפסד של 1.1 מיליארד ליש"ט (1.78 מיליארד דולר) ב-2010, בהשוואה להפסד של 3.6 מיליארד ליש"ט ב-2009. ההפסד, אשר נגרם בשל ירידה בהכנסות חטיבת ההשקעות וחשיפה לאירלנד, היה גדול בהרבה מהפסד של 406.5 מיליון ליש"ט שצפו אנליסטים שנסקרו על ידי בלומברג. עם זאת, RBS דיווח על רווח תפעולי של 1.9 מיליארד ליש"ט (3.1 מיליארד דולר) בשנה שהסתיימה בדצמבר 2010, לעומת הפסד של 6.1 מיליארד ליש"ט ב-2009. הרווח התפעולי עלה על התחזיות.

מנכ"ל RBS סטיבן הסטר, הביע שביעות רצון מהתאוששות הבנק, "שנתיים לאחר המשבר הכלכלי העולמי, התאוששות RBS מהירה מהצפוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker