בורסות אירופה מחקו העליות של השבוע עקב חששות מצרים; לונדון ופאריס ירדו ב-1.4%

מנהל השקעות: "יהיו השלכות שליליות לעולם כולו מהתרחבות אי השקט במזרח התיכון"

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה נסגרו בירידות ומחקו בתוך כך את העליות של השבוע כולו, על רקע התגברות חששות המשקיעים מהסלמה נוספת בדיכוי ההפגנות במצרים, ומהתרחבות ההתקוממות למדינות נוספות במזרח התיכון. מגזר הסחורות, הפיננסים והתרופות הובילו את הירידות.

בורסות לונדון ופאריס נסגרו בירידה של 1.4%; פרנקפורט איבדה 0.7%. מדד יורו סטוקס 600 הכלל אירופי נסוג ב-0.8% בדרכו לירידה שבועית של 0.2%, אולם עודנו גבוה ב-1.8% מרמתו בתחילת השנה.

הטלוויזיה הרשמית במצרים דיווחה הערב כי עוצר הוטל בקהיר, אלכסנדריה וסואץ, החל משש בערב עד לשבע בבוקר מחר. בשלב זה יש עדיין נוכחות גדולה מאוד של אזרחים ברחובות וכוחות הביטחון המצריים מתגברים כוחות. על פי אחד הדיווחים, כוחות של הצבא המצרי, שעד כה נמנעו מלהיכנס לבירה נפרסו באזורים אסטרטגיים ורגישים בקהיר, בהם סביב בניין הטלוויזה המצרית.

"אי השקט במצרים מעורר דאגה אצל אנשים", אמר מנהל ההשקעות מארק ברונצו מחברת ההשקעות סקוריטי גלובל אינווסטורס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "כאשר מדובר במזרח התיכון, קיים חשש כי אי השקט יתפשט, ויהיו לכך השלכות שליליות עבור העולם", הוסיף.

רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה דיווחה כי המפגינים באלכסנדריה הצליחו להשתלט על מתחם הממשל בעיר, וכוחות הביטחון המצריים עזבו את המקום. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית המפגינים, 150 אלף במספר, הציתו מבנים בתוך מתחם הממשל המצרי בעיר.

ההפגנות הסוערות נגד המשטר ממשיכות בנקודות רבות בקהיר, בהן באזור כיכר עבד אלמונעם ריאד, כיכר אל-תחריר, הגדה השנייה של הנילוס לכיוון גיזה ומדינת-נאסר. זאת לאחר שרבבות אזרחים מצרים יצאו לרחובות לאחר תפילות יום השישי במסגדים המרכזיים בעיר.

הירידות בבורסות אירופה נרשמו למרות נתונים מעודדים שסיפקה היום החזית המקרו כלכלית בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2010 בקצב שנתי של 3.2%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. הצמיחה היתה מתונה יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 3.5% בתוצר, אולם סימנה את המשך התאוששות כלכלת ארה"ב לאחר צמיחה של 2.6% ברבעון השלישי של 2010 וצמיחה של 1.7% ברבעון השני של שנה שעברה. בסיכום שנתי, צמחה כלכלת ארה"ב בשנת 2010 ב-2.9% - השיעור הגבוה ביותר זה חמש שנים - לאחר ירידה של 2.6% בתמ"ג בשנת 2009.

בטחון הצרכנים בארה"ב ירד בינואר לעומת החודש הקודם, אם כי בשיעור מתון מהצפוי, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב. מדד בטחון הצרכנים של ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס ואוניברסיטת מישיגן ירד בינואר לרמה של 74.2 נקודות לעומת 74.5 נקודות בדצמבר, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר של המדד לרמה של 73.5 נקודות לעומת קריאה ראשונית של 72.7 נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker