זינוק של 15% בהתחלות הבנייה בארה"ב; ירידה מפתיעה בתפוקה התעשייתית

(עדכון) מדד המחירים ליצרן עלה ב-0.8%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נתוני מקרו כלכליים מעורבים פורסמו היום בארה"ב והצביעו על זינוק חד מהצפוי במספר התחלות הבנייה בינוארועלייה חודשית שביעית ברציפות במדד המחירים ליצרן, לצד ירידה ראשונה זה שנים וחצי בתפוקה התעשייתית.

התחלות הבנייה בארה"ב עלו בינואר בקצב חד מהצפוי של 15%, סימן להתאוששות בשוק הדיור ועלייה בביקוש לבנייני מגורים - כך דיווח היום משרד המסחר האמריקאי. במקביל, דיווח המשרד כי מדד המחירים ליצרן עלה ב-0.8% בחודש ינואר, מתחת לתחזיות הכלכלנים.

התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה בחודש ינואר ב-0.1% - ירידה ראשונה מאז חודש יוני 2009 - לאחר עלייה של 1.2% בדצמבר, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו עלייה של 0.5% בתפוקה לאחר עלייה של 0.8% שעליה דווח במקור בחודש דצמבר. ניצול כושר הייצור ירד בחודש שעבר ל-76.1% לעומת 76.2% בדצמבר, ועודנו נמוך מרמה ממוצעת של 80% במהלך 20 השנים האחרונות. כלכלנים צפו עלייה בניצול כושר הייצור לרמה של 76.3%.

התחלות הבנייה עלו ב-15%, לקצב שנתי של 596 אלף בחודש ינואר, העלייה החדה ביותר בשנה האחרונה. תחזיות הכלכלנים היו כי התחלנות הבנייה יעלו לקצב שנתי של 539 אלף. התחלת הבנייה לבתים של שתי משפחות או יותר עלו ב-78%. היתרי הבנייה, המשמשים כמדד לבנייה עתידית, ירדו ב-10% לקצב שנתי של 562 אלף בינואר, לאחר שזינקו ב-15% בדצמבר.

מדד המחירים ליצרן עלה בחודש ינואר ב-0.8%, בעקבות עלייה במחירי הדלק. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.5%, העלייה החדה ביותר שלו מאז אוקטובר 2008. תחזיות הכלכלנים היו כי מדד המחירים ליצרן יעלה ב-0.9% וב-0.3% ללא מחירי המזון והדלק. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-3.6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker